شناسهٔ خبر: 76786 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان عراق در زمینه کاهش مخاطرات افزایش می‌یابد

محمد شکرچی زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آمادگی دارد تا همکاری‌های خود را با اقلیم کردستان عراق در خصوص تشکیل کارگروه مشترک برای کاهش مخاطرات توسعه دهد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اختتامیه دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساخت با ذکر این مطلب که این جمع‌بندی‌ها زمانی می‌تواند نقش موثرتری داشته باشد که بتوانیم آنها را به صورت اسناد فنی و لازم الاجرا و یا پروتکل‌های اجرایی درآوریم.

وی در این رابطه از دبیر علمی کنفرانس درخواست کرد که جمع بندی‌ها در قالب مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان امکان عملیاتی شدن پیدا کند چرا که ۸۰ تا ۹۰ درصد مباحث مطرح شده می‌تواند در حوزه ساخت و ساز و ضوابط شهرسازی عملیاتی شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به حضور مهندسان خارجی از کشورهای همجوار ایران، آن را یک پتانسیل بالقوه برشمرد و گفت: موضوع بلایای طبیعی به ویژه زلزله به دلیل آنکه مرز ندارد، می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای تعامل و همکاری‌های مشترک قرار گیرد. به عنوان رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌های مشترک با این کشورها از جمله اقلیم کردستان عراق اعلام می کنم. در همین رابطه می‌توانیم در زمینه تبادل دانش و تجربه مان در حوزه شبکه شتاب‌نگاری تعامل داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در حوزه گواهینامه فنی و اصالت کالا نیز همکاری و تعامل را با کشورهای همجوار برقرار کنیم. این همکاری می‌تواند هم در جهت ارتقای کیفی محصولات ساختمانی که در این کشورها تولید می‌شود، باشد و هم به صورت الزام دریافت گواهینامه فنی در مورد محصولاتی که به این کشورها می‌رود.

شکرچی‌زاده افزود: بر مبنای گفتگوها و مباحث به عمل آمده در جلسات و پنل‌های تخصصی، توجه به افزایش بهره‌وری و همچنین موضوع محیط‌زیست که در همه دنیا عدم توجه به آن موجب تغییر اقلیم‌ها شده است، مورد تاکید جدی ما قرار دارد.

وی ادامه داد: همچنین معضل مهم دیگری که در این مباحث به آن توجه شد مبحث انرژی است. تصور می‌کنم ضعف جدی که هم در ساخت‌و‌ساز و هم در حمل‌و‌نقل با آن مواجهیم، مدیریت انرژی است. اگر دقت کنیم در مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان نیز، به مبحث ۱۹ که محوریت مصرف انرژی است، توجه لازم به عمل نیامده است. بررسی‌های ما در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نشان می‌دهد که مبحث ۱۹ هزینه  حداکثر ۱۵ درصد را برای ساختمان خواهد داشت و این کاملا توجیه پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: راهکاری که در این رابطه به هیات دولت پیشنهاد دادیم، این بود که دولت این کار را از خود شروع کند، به این صورت که بهسازی انرژی را در ساختمان های دولتی پیاده سازی کند و پس از فرهنگ‌سازی لازم، اجرای آن در بخش خصوصی نیز انجام شود. در کشورهای اروپایی بر اساس پروتکل تعریف شده، ساختمان‌های دولتی باید تا سال ۲۰۳۰ انرژی پلاس شوند، یعنی هم انرژی کمتری مصرف کنند و هم اینکه انرژی اضافه تولید کنند.

وی اضافه کرد: موضوع ساختمان های هوشمند نیز می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

شکرچی زاده در پایان اظهار امیدواری کرد که نتایج دومین کنفرانس بتواند در مقررات ملی ساختمان یا در قالب پروتکل های اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.

در دومین همایش و نمایشگاه بین المللی صنعت ساخت از حامیان و برگزارکنندگان با اهدای لوح تقدیر شد. در بخش حامیان، عبدل زاده مدیرعامل شرکت قصر آرزوی ایرانیان و طاهرخانی مدیرعامل شرکت تهویه ایرانیان مورد تقدیر قرار گرفتند. در ادامه از محمد شکرچی زاده رئیس همایش، علی شاهانی دبیر همایش و امید صدری دبیر اجرایی تقدیر به عمل آمد.

در بخش تقدیر از شرکت ها و برگزارکنندگان دومین همایش‌و‌نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساخت، با اهدای لوح از محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مهدی سرلک مدیرعامل مهندسین مشاور مقاوم سازه پویا، سیدمهدی محمودی فر مدیرعامل شرکت سهلان نما، امید صدری مدیرعامل شرکت صدر استون و طاهرخانی مدیرعامل شرکت تهویه ایرانیان تقدیر به عمل آمد. در پایان همچنین  یاد و خاطره مرحومان عبدالله حسینی استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و عضو کمیته علمی همایش و عباس رضی پور رئیس اتحادیه کامیونداران کمپرسی ایران گرامی داشته شد.