شناسهٔ خبر: 77112 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای عنوان کرد:

نقص فنی ترمز عامل اصلی واژگونی اتوبوس در جاده فیروزکوه/ رسیدگی به قصور احتمالی شرکت حمل‌ونقل در کمیسیون ماده ۱۲

مهران قربانی معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نقص فنی ترمز عامل اصلی واژگونی اتوبوس در جاده فیروزکوه عنوان کرد.

مهران قربانی معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای که از ساعات ابتدایی واژگونی اتوبوس در محور فیروزکوه در محل حادثه حضور داشته، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد: بررسی شواهد، اظهارات شاهدین و مستندات در دسترس، بیانگر این است که بروز نقص فنی در ترمز و نهایتاً عدم کنترل وسیله نقلیه توسط راننده منجر به واژگونی اتوبوس شده است. 

وی افزود: با این وجود،‌ نظر نهایی طبق مقررات، توسط همکاران محترم پلیس راه کشور با بررسی همه جوانب تعیین واعلام خواهد شد.

قربانی اظهار داشت: این اتوبوس ساعت ۲۳:۴۵ چهارشنبه هجدهم دی ماه از پایانه شرق تهران به مقصد استان گلستان-شهر کلاله عازم شده است 

معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ساعت واژگونی اتوبوس را ۲:۳۵ بامداد روز پنجشنبه نوزدهم دی ماه عنوان کرد و گفت: در سه دقیقه آخر پیمایش مسیر به دلیل از کار افتادن ترمز، راننده قادر به کنترل وسیله نقلیه نشده و اتوبوس با سرعتی حدود ۱۴۵ کیلومتر در ساعت پس از اینکه ابتدا با حفاظ‌های سمت چپ و سپس با حفاظ‌های سمت راست موجود در کناره جاده برخورد کرده، از جاده خارج و در کناره رودخانه موجود در حاشیه جاده، واژگون شده‌است.

وی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل سرعت بالا و شدت حادثه واژگونی اتوبوس و سقوط به حاشیه رودخانه مجموعاً در سر صحنه و در بیمارستان تا عصر روز پنج‌شنبه نوزدهم دی‌ماه، حدود ۱۸نفر از مسافران این اتوبوس جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۲۴ نفر نیز مجروح شده اند که تحت درمان و معالجه قرار دارند.

قربانی با اشاره به مشخصات جاده فیروزکوه بیان داشت: نوع راه چهارخطه جداشده با حفاظ و همینطور برخوردار ازمجموعه علائم ایمنی، خط‌ کشی و مسیر نما بوده و همچنین شرایط سطح راه در زمان وقوع حادثه کاملا خشک و مناسب بوده است. 

قربانی تصریح کرد: رانندگان اول و دوم اتوبوس در بررسی‌های اولیه هردو دارای کارت هوشمند و شرایط لازم برای رانندگی اتوبوس بوده‌اند و اتوبوس دارای کارت معاینه فنی بوده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری گفت: جدا از رسیدگی که توسط مرحع محترم قضایی طبق گزارش رسمی کروکی پلیس راه انجام خواهد شد،‌ پیرو دستور وزیر محترم راه و شهرسازی و بر مبنای بررسی کارشناسی و تکمیلی که در دست انجام است، رسیدگی و پیگیری لازم از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در قالب کمیسیون ماده ۱۲ برای رسیدگی به عملکرد شرکت تعاونی مسافری مربوطه و هر گونه قصورهای احتمالی انجام خواهد شد.