شناسهٔ خبر: 77278 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن خبر داد

پرداخت ۶۷۳ میلیارد تومان تسهیلات به سیل‌زدگان

بانک مسکن رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک‌مسکن از پرداخت ۳۲ هزار و ۶۵۶ فقره تسهیلات به سیل زدگان کشور تا ۱۲ دی ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رضا صالحی شهرابی، رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن با بیان اینکه طی ماه های گذشته روند تسهیلات دهی و حمایت از آسیب دیدگان در حادثه سیل سال جاری از سوی شعب مختلف بانک مسکن با سرعت مناسب انجام شده است، اظهار کرد: مطابق با دستورالعمل ابلاغ شده، شعب بانک مسکن از اوایل سال جاری تا تاریخ ۱۲ دی ماه ، مجموعا ۳۲ هزار و ۶۵۶فقره تسهیلات در قالب قرض الحسنه و همچنین سایر عقود به سیل زدگان ۲۱ استان کشور اعطا کرده اند.

وی با بیان اینکه تسهیلات اعطایی در سه محور شامل«تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری»، «تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی» و همچنین «امور معیشتی و لوازم خانگی» به متقاضیان تعلق گرفته است، گفت: از مجموع ۳۲ هزار و ۶۵۶ فقره تسهیلات پرداخت شده، ۱.۰۳۹فقره تسهیلات بازسازی واحدهای مسکونی شهری، ۹ هزار و ۲۴۵ فقره به بازسازی واحدهای مسکونی روستایی، ۱۴ هزار و ۶۴۹ فقره برای تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی و نهایتا ۷ هزار و ۷۲۳ فقره برای گذران امور معیشتی و خرید و لوازم‌خانگی اختصاص پیدا کرده است.

وی در عین حال تاکید کرد: مجموع تسهیلات پرداخت شده از سوی شعب بانک مسکن در استان های مختلف بر مبنای پرونده‌های معرفی شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی بوده است. شعب بانک نیز با آمادگی کامل تلاش کرده اند تا به تمامی درخواست‌های تائید و معرفی شده با سرعت مناسب پاسخ دهند.

صالحی به ارزش تسهیلات اعطایی تا پایان آذرماه امسال اشاره کرد و افزود: کارنامه عملکرد بانک مسکن در حوزه تسهیلات‌دهی به سیل‌زدگان نشان می‌دهد از ابتدای ابلاغ دستورالعمل پرداخت تسهیلات به شعب بانک تا پایان ۱۲ دی ماه، ارزش تسهیلات پرداخت شده مجموعا معادل ۶۷۳ میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است که از این رقم، ۳۸۳ میلیارد و ۱۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در قالب تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان پرداخت شده است.

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن همچنین بیشترین تسهیلات اعطایی به لحاظ ارزش ریالی را متعلق به محور بازسازی واحدهای مسکونی روستایی دانست و به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: از مجموع رقم تسهیلات پرداختی، بیشترین میزان به حوزه بازسازی واحدهای مسکونی روستایی به ارزش ۳۵۹ میلیارد و ۷۹۲ میلیون تومان اختصاص داشته است. پس از این بخش، ارزش تسهیلات اعطایی برای تعمیر واحدهای مسکونی روستایی و شهری معادل ۱۴۸ میلیارد و ۵۰۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، بخش امور معیشتی و خرید لوازم خانگی معادل ۱۱۳ میلیارد و ۴۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ارزش تسهیلات پرداختی برای بازسازی واحدهای مسکونی شهری معادل ۵۱میلیارد و ۸۱۵میلیون تومان بوده است.

به گفته صالحی، اعطای تسهیلات به آسیب دیدگان سیل سال جاری تا زمان پاسخ‌دهی به تمامی تقاضاها ادامه خواهد داشت. ضمن آنکه تاکنون بانک مسکن توانسته تمامی اعتبار ابلاغی به شعب را در قالب تسهیلات به متقاضیان تخصیص دهد.