شناسهٔ خبر: 77352 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد

سرعت غیرمجاز، علت اصلی واژگونی اتوبوس در محور باغین – سیرجان

واژگونی اتوبوس معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: سرعت غیرمجاز، عامل اصلی واژگونی اتوبوس در سانحه بامداد امروز در جاده باغین– سیرجان بوده و به تخلف احتمالی شركت حمل‌و‌نقل مربوطه در كمیسیون ماده ۱۲ رسیدگی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‌ عمومی سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای، مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان با اعلام این مطلب گفت بررسی شواهد و مستندات در دسترس، بیانگر آن است كه سرعت غیرمجاز و نهایتاً عدم كنترل وسیله‌نقلیه توسط راننده منجر به واژگونی اتوبوس شده است.

وی افزود: با این وجود، نظر نهایی طبق مقررات، توسط پلیس راه كشور با بررسی همه جوانب اعلام خواهد شد.

قربانی اظهار داشتک این اتوبوس ساعت ۱۲:۳۰ روز ۲۴ دی ماه از مبدا مشهد به مقصد بندرعباس عازم شده و ساعت ۲:۳۰ بامداد روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه در محور باغین– سیرجان دچار واژگونی گردیده است.

معاون حمل و نقل سازمان خاطرنشان كرد: متأسفانه به دلیل سرعت غیرمطمئنه و واژگونی حاصل شده مجموعاً تا زمان اعلام این گزارش حدود هفت نفر از مسافران این اتوبوس جان خود را از دست داده‌اند و حدود هفت نفر نیز مجروح شده‌‌اند.

وی افزود: راننده این اتوبوس در سال ۹۸ حداقل ۶۴ سفر در مسیر مشهد– بندرعباس و بالعكس عملكرد داشته و در واقع به مسیر كاملاً آشنا بوده است، ضمناً ۲ راننده دیگر نیز در اتوبوس حضور داشته‌اند كه در این سفر رانندگی داشته‌اند.

وی تصریح کرد: براساس بررسی‌های اولیه رانندگان این اتوبوس دارای کارت هوشمند بوده‌اند و همچنین اتوبوس مذكور دارای کارت معاینه فنی بوده است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: جدا از رسیدگی که توسط مرجع محترم قضایی طبق گزارش رسمی کروکی پلیس راه انجام خواهد شد،‌ برمبنای بررسی کارشناسی و تکمیلی که در دست انجام است، رسیدگی و پیگیری لازم از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در قالب کمیسیون ماده ۱۲ برای رسیدگی به عملکرد شرکت تعاونی مسافری مربوطه و هر گونه قصور احتمالی انجام خواهد شد.