شناسهٔ خبر: 78057 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای:

مجموعه اقدامات جدید نظارت بر اتوبوس‌ها در روزهای آتی اجرایی می‌شود

اتوبوس مسافر معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از اجرای مجموعه اقدامات جدید سازمان با هدف نظارت موثرتر بر رفتار رانندگان و شركت‌های حمل‌ونقل در دو مرحله کوتاه مدت و میان مدت در روزهای آتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مهران قربانی معاون حمل‌ونقل گفت: در پي تصادفات اخير حمل‌ونقل اتوبوسي بين‌شهري، برخورد قاطع با رانندگان و شركت‌هاي حمل‌ونقل مسافري متخلف انجام خواهد شد.

وی افزود:  سیستم حمل ونقل عمومی اتوبوس ایران، به لحاظ ایمنی با توجه به سیستم‌های نظارتی، آموزش‌ها و كنترل مربوطه به مراتب ایمن‌تر از سفرهای شخصی است. به نحوی كه صرفاً ۲ / ۱ درصد از تلفات تصادفات رانندگی كشور مربوط به این شیوه حمل‌ونقل است كه طی سال‌های اخیر نیز روند بهبود و ایمنی و كاهش تصادفات را در این شیوه حمل‌ونقل شاهد هستیم.

معاون حمل‌ونقل یادآور شد:  اگرچه طی دوماه گذشته بدلیل عوامل بی‌احتیاطی رفتاری راننده، از قبیل خستگی و خواب آلوگی رانندگان، عجله و شتاب زدگی ، حواس پرتی و عدم توجه به جلو و سایر عوامل موثر بر رفتار راننده  متاسفانه شاهد بروز تصادفاتی بوده‌ایم كه موجب از دست رفتن جان عده‌ای از هموطنان و مجروح شدن آنها گردیده است

قربانی تصریح كرد در بررسی‌های بعمل آمده، مشخص است كه شركت‌های حمل ونقل مسافری به عنوان متصدی حمل‌ونقل می‌بایست نقش خود را دركنترل شرایط راننده و ناوگان پیش از شروع سفر و حین سفر با  دقت و كیفیت بیشتری مد نظر قرار دهند.

وی عنوان كرد: در همین راستا در خصوص تصادف محور زنجان – تبریز مورخ ۱۴ / ۱۱/ ۹۸ با بررسی مستندات حاصل از سامانه‌های هوشمند، مشخص گردیده كه شركت مسافربری مربوطه به كنترل‌های فنی لازم وجود استمرار رانندگی تحت خواب آلودگی راننده، توجه و اهتمام لازم را نداشته از این رو با طرح موضوع در كمیته ماده ۱۱ و ۱۲ كه بطور اضطراری در این مورد برگزار شد، راننده برای ۲ سال و شركت مسافری مربوطه نیزبرای یك سال از انجام فعالیت در عرصه مسافری محروم شدند

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای همچنین اظهار داشت : روزانه حداقل پنج هزار سرویس سفرهای مسافری در كشور انجام می‌شود كه احتمال اشتباه رانندگان بدلیل بی‌دقتی محتمل است اما عزم سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بر آن است كه با اتخاذ تدابیر و رویكردهای جدید، تا حد ممكن نسبت به كاهش اینگونه حوادث ناشی از بی‌اختیاطی‌ها  اقدام شود. 

وی عنوان كرد كه به زودی مجموعه‌ای از این اقدامات جدید سازمان كه در كوتاه مدت برای چند روز آتی، همچنین در میان مدت به مرحله اجرا درمی‌آید، به اطلاع هموطنان عزیز خواهد رسید كه قطعا نقش موثری در نظارت موثرتر بر رفتار رانندگان و شركت‌های حمل‌ونقل را ایفا خواهد كرد.