شناسهٔ خبر: 78289 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهدری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد

لزوم به همراه داشتن زنجیرچرخ‌ برای تردد در ۴ محور شمالی از ساعت ۱۴ / مسافران شمال سفر خود را تا ظهر فردا به تعویق بیندازند

زنجیر چرخ معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه از ساعت 14 امروز تردد در محورهای تهران ـ شمال فقط با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است، گفت: به دلیل بارش سنگین برف و لغزندگی جاده، مسافران هر سفری دارند حداقل تا ظهر فردا به تعویق بیندازند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حیدر مطاعی در تشریح آخرین وضعیت راهداری در محورهای مواصلاتی کشور و جاده‌های مناطق سردسیر، اظهار داشت: هم‌اکنون در استان‌‌ گیلان همچنین شمال غرب کشور استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل بارش برف داریم، در گردنه‌های جاده‌ای نیز بارش برف و سرما وجود دارد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: از بعدازظهر دیروز در استان گیلان بارش مداوم برف داریم. امروز شرایط جوی کمی مساعدتر بود اما از بعدازظهر امروز مجددا در این استان بارش داریم.

وی افزود: از امشب تا ظهر فردا در استان‌های گیلان و مازندران بیشترین بارش برف همراه با برودت هوا خواهیم داشت و پیش‌بینی هواشناسی این است که در جاده‌های کوهستانی‌ و برخی محورهای روستایی این استان‌ها، کاهش دما تا ۲۵ درجه زیر صفر داشته باشیم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: در حال حاضر در محور رشت ـ آستارا برف به شدت در حال بارش است، البته سطح محور سیاه است و راهداران جاده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باز نگه داشته‌اند.

* تردد در محورهای شمال بدون زنجیر چرخ از ساعت ۱۴ امروز ممنوع

مطاعی با بیان اینکه همه راهداران و ادوات و تجهیزات راهداری در آماده‌باش هستند، اظهار داشت: امروز جلسه‌ای با پلیس راه برگزار در حوزه مدیریت بحران برگزار کردیم، تقسیم وظایف انجام شد، مقرر شد خودروهای بدون زنجیر چرخ به هیچ عنوان اجازه نداشته باشند از ساعت ۱۴ امروز وارد محورهای تهران ـ شمال، شامل آزادراه قزوین ـ رشت، محور کندوان، محور هراز و محور فیروزکوه شوند، همچنین در دیگر محورهای پربرف نیز پلیس اجازه تردد بدون زنجیر چرخ را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: همچنین محدودیت تردد کامیون در محورهای هراز و کندوان اعمال می‌شود.

* ممنوعیت تردد اتوبوس در هراز و کندوان/هدایت اتوبوس‌ها به محورهای فیروزکوه و قزوین-رشت

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: مقرر شد حسب مورد حتی اتوبوس‌هایی هم که قصد تردد از محورهای هراز و کندوان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند به محورهای فیروزکوه و یا آزادراه قزوین ـ رشت منتقل شوند، زیرا اگر ‌اتوبوسی در این دو محور (هراز و کندوان) دچار مشکل شود، در کنار انسداد مسیر جابه‌جایی آن هم بسیار مشکل خواهد بود و راهبندان ایجاد می‌کند.

* مسافران شمال سفر خود را تا ظهر فردا به تعویق بیندازند

مطاعی تأکید کرد: از همه مسافرانی که قصد سفر به استان‌های شمالی کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند خواهشمندیم سفر خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به تعویق بیندازند و حداقل از ظهر فردا برای سفر اقدام کنند؛ راننده‌ها دقت کنند که حتی اگر بتوانند با زنجیر چرخ هم از این چهار محور شمالی عبور کنند، برای رفتن به ویلاهای روستایی و مناطق کوهستانی، تردد در جاده‌های روستایی به سختی امکانپذیر است و آنجا گرفتار می‌شوند چون ما نمی‌توانیم همزمان همه محورهای شریانی و روستایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کنترل کنیم و اولویت ما در درجه اول محورهای شریانی، سپس راه‌های فرعی و سپس راه‌های روستایی است.

* محور مسدود به دلیل بارش برف و کولاک نداریم/ آزادراه زنجان-تبریز لغزنده است

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر محور مسدود به دلیل بارش برف و کولاک نداریم، گفت: آزادراه زنجان ـ تبریز هم ساعت ۱۷:۳۰ روز گذشته بازگشایی شد اما برودت هوا هم در این آزادراه و برخی مقاطع آن زیاد است، در برخی نقاط همین آزادراه دما ۲۰ درجه زیر صفر است و حتی نمک‌پاشی هم کارساز نیست و سطح جاده بسیار لغزنده است و خواهشمندیم مسافران حداقل تا ظهر فردا وارد جاده‌ها نشوند.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در این گفتگو با خبرگزاری فارس افزود: جاده در دمای ۲۰ درجه زیر صفر لغزندگی بالایی دارد و نمک‌پاشی هم چندان موثر نخواهد بود، بنابراین تجهیز به زنجیر چرخ، تردد با سرعت مطمئنه و رعایتی ایمنی، الزامی است، ضمن آنکه راننده‌ها دقت کنند احتمال ماندن در ترافیک و گره‌های ترافیکی وجود دارد بنابراین باید مخزن سوخت خودرو تکمیل باشد و راننده‌ها‌ پتو و مواد غذایی با خود داشته باشند.