شناسهٔ خبر: 78427 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

جزییات زلزله سرعین در گفتگو با رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات

۵ شهر و ۱۸۶ آبادی متاثر از زلزله ۴.۴ سرعین/ وقوع ۱۱۴۷ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بیشتر طی ۱۳ سال گذشته در منطقه

علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزییات زلزله با بزرگی ۴.۴ در سرعین را تشریح کرد.

علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جزییات زلزله ۴.۴ سرعین را که نیمه شب رخ داد، اعلام کرد.

بیت اللهی گفت: زلزله ای با بزرگی ۴.۴ ، ۲۷ بهمن ساعت ۱:۱۵ نیمه شب در فاصله ۷ کیلومتری جنوب شرق سرعین منطبق بر جاده نیر – اردبیل در عمق حدود ۶ کیلومتری رخ داد. رومرکز این زلزله از شهر نیر ۱۳ کیلومتر و در شمال شرق آن، از شهر اسلام آباد ۱۶ کیلومتر، از شهر کورائیم ۱۹ کیلومتر فاصله داشته و در فاصله ۲۳ کیلومتری جنوب غربی اردبیل قرار دارد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات ادامه داد: بر اساس برآوردهای تحلیلی خسارتی برای این زلزله در این منطقه ارزیابی نمی شود. همچنین، کیفیت واحدهای روستائی اطراف زلزله تا شعاع ۳۲ کیلومتری نیز نسبت به سایر نقاط مناسب تر بوده و ۸۰ درصد این واحدها بر اساس آمار ۱۳۹۵ دارای اسکلت هستند.

بیت اللهی توضیح داد: موقعیت رومرکز زلزله ۴.۴ در امتداد شاخه انتهای شمال شرقی گسل بزقوش قرار می گیرد این سگمنت گسلی را در این ناحیه بنام گسل یامچی نیز نامگذاری کرده اند. همچنین در فاصله ۲ درجه از رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین، زلزله های تاریخی رخ داده است.۴۰ زمین لرزه تاریخی در شمال غرب ایران و در اطراف این زلزله رخ داده اند که بزرگی آنها از ۵.۶ تا ۷.۷( جنوب خاور تبریز) است.

وی خاطرنشان کرد: در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اطراف زلزله ۴.۴ سرعین(تاریخ رخداد ۲۷-۱۱-۱۳۹۸)، ۲۶ زلزله دستگاهی با بزرگی ۵ و بالاتر واقع شده اند.

بیت اللهی گفت: ۱۱۴۷ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در مدت ۱۳ سال اخیر( از سال ۲۰۰۶ تا زمان رخداد)، در فاصله یک درجه از اطراف رومرکز زلزله ۴.۴ سرعین رخ داده است که ۴ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر، ۴۱ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و ۱۱۰۱ زلزله با بزرگی کوچکتر از ۴ تا ۲.۵ بوده است 

به گفته وی، نزدیکترین ایستگاه های شتابنگاشتی اطراف رومرکز شامل ایستگاه سرعین در فاصله ۷ کیلومتری، ایستگاه نیر در فاصله ۱۴ کیلومتری، ایستگاه اسلام آباد در فاصله ۱۵ کیلومتری، ایستگاه اردبیل۲ در فاصله ۱۸ کیلومتری و ایستگاه کورائیم در فاصله ۱۹ کیلومتری است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات اعلام کرد: ۵ شهر سرعین، نیر، اسلام آباد، کورائیم و اردبیل با شدت ۴ این زلزله را احساس می کنند. جمعیت۵ شهر فوق الذکر، ۵۴۴،۶۰۵ نفر است که در ۱۵۵،۳۴۱ واحد مسکونی سکنی گزیده اند. همچنین از میان این تعداد از واحدهای مسکونی ۱۱۳۵۰۹ واحد اسکلت دار و ۴۰۸۱۷ واحد فاقد اسکلت است. بدین معنا۲۶ درصد واحدهای مسکونی شهری فاقد اسکلت هستند.

وی ادامه داد: ۱۸۶ آبادی تا فاصله ۳۲ کیلومتری شدت بین ۵ و ۴ این زلزله را احتمالا احساس کرده اند. از این تعداد سه آبادی چای سقرلو، رضاقلی قشلاق و دند کلخوران شدت ۵ و مابقی شدت ۴ زلزله را احساس می کنند. جمعیت این تعداد از آبادی های تا شعاع ۳۲ کیلومتری از رومرکز زلزله، ۶۸۲۹۸ نفر(آمار ۱۳۹۵) است. این تعداد از آبادی ها دارای ۱۷۰۰۵ واحد مسکونی بوده که ۱۳۶۸۶ واحد روستائی اسکلت دار و ۳۳۱۹ واحد روستائی فاقد اسکلت هستند. تعداد بالای واحدهای اسکلتی روستائی احتمالا نتیجه بازسازی زلزله سرعین ۱۹۹۷ میلادی با بزرگی ۶.۱ است.

وی یادآور شد: ۸۰ درصد واحدهای مسکونی روستائی دارای اسکلت هستند.