شناسهٔ خبر: 7846 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

افزایش ۱۸ درصدی تعداد خریداران اوراق مسکن در فرابورس

اوراق تسهیلات مسکن مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از افزایش ۱۸ درصدی تعداد خریداران اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سمات، در معاملات هفته گذشته فرابورس ایران، تعداد ۵۴۴۹ نفر با خرید ۲۰۵ هزار و ۱۱ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید خانه شدند.

این در حالی است که در معاملات منتهی به دوم خردادماه، ۴۶۱۴ نفر با خرید ۱۷۹ هزار و ۲۹۱ اوراق از طریق بازار سرمایه صاحب خانه شده بودند.

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به هشتم خردادماه  ۳۰۸ هزار ۱۲۹ دفعه بود که در مجموع ارزش معاملات این اوراق ۲۲۶ میلیارد ریال بود.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می‌شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازار پرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می‌توانند به شرکت‌های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

گفتنی است، شورای پول و اعتبار اواخر اردیبهشت ماه سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد./

برچسب‌ها:

نظر شما