شناسهٔ خبر: 78543 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای عنوان کرد:

طرح رتبه‌بندی رانندگان اتوبوس از كاپیتان یكم تا كاپیتان چهارم

راننده اتوبوس معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای گفت: یکی از برنامه‌های میان‌مدت، طرح رتبه‌بندی رانندگان اتوبوس از كاپیتان یكم تا كاپیتان چهارم است كه با تعیین محدوده فعالیت رانندگان در هر درجه، ضریب ایمنی سفرهای اتوبوسی افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان در نشست كمیته راهبری بخش حمل‌و‌نقل مسافربری، با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به آسیب شناسی تصادفات ماههای اخیر ناوگان اتوبوسی، تدابیر و اقدامات موثری برای اجرا در کوتاه‌مدت برای ارتقای ایمنی سفرهای اتوبوسی از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پلیس راه راهور مدنظر قرار گرفته كه بهره‌گیری از نظرها و پیشنهادهای نمایندگان اصناف و تشکل‌های صنفی در تكمیل و اثربخشی این اقدامات بسیار مهم و راهگشا است.

وی افزود: از جمله این اقدامات، کنترل مضاعف وضعیت ایمنی رانندگان و ناوگان اتوبوس، تشدید نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و متصدیان حمل‌و‌نقل و نظارت‌های میدانی در پایانه‌های مسافر و خروجی‌های شهر است که با همکاری و تعامل پلیس راه در دست اقدام است.

قربانی افزود: مرکز مانیتورینگ حمل‌و نقل جاده‌ای مسافربری در قرارگاه مرکزی سازمان راهداری و حمل‌و نقل جاده‌ای ایجاد شده است که مدیران و کارشناسان بر عملکرد شرکت‌ها و رانندگان طی سفرهای جاده‌ای نظارت دارند و در صورت مشاهده موردی تخلف و عدم رعایت ضوابط و مقررات به رانندگان و شرکت‌های ذیربط تذکر داده می‌شود.

معاون حمل‌و‌نقل سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های میان‌مدت، طرح رتبه‌بندی رانندگان اتوبوس از كاپیتان یكم تا كاپیتان چهارم است كه با تعیین محدوده فعالیت رانندگان در هر درجه، ضریب ایمنی سفرهای اتوبوسی افزایش خواهد یافت. 

وی افزود: یكی دیگر از طرح‌های میان‌مدت، ارائه اطلاعات وضعیت تردد اتوبوس به خانواده مسافران در طول سفر است که از طریق سامانه ۱۴۱ راه‌اندازی شده است و به زودی برای عموم کاربران قابل بهره‌برداری است.

در این نشست اهم وظایف و مسئولیت‌های شركت‌های سرشبكه تشریح و بررسی شد و با مروری بر یافته‌های تصادفات اخیر و اقدامات مورد نظر برای نوروز سال ۱۳۹۹ نظرات مدعوین نیز درخصوص  موضوعات یاد شده مطرح شد

براساس این گزارش داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای طی سخنانی اظهار داشت: باتوجه به در پیش بودن ایام نوروز و پیش‌بینی استقبال هموطنان از سفر با ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای، این نشست با هدف دریافت پیشنهادها و نقطه نظرهای نمایندگان كانون انجمن‌های صنفی بخش مسافربری و مدیران سرشبکه شرکت های مسافربری در راستای نیل به حداکثر ایمنی سفرها و تامین رضایت‌مندی مسافران برگزار شده است.

این گزارش حاكی است لزوم تشدید نظارت‌ها بر رفتار رانندگان و شركت‌های حمل و نقل مسافری در جهت کاهش تصادفات جاده‌ای و ارتقای ایمنی سفرها، جمع‌بندی اصلی این نشست می‌باشد که با مشاركت و همراهی همه دست‌اندرکاران ذی ربط، خدمات حمل و نقلی ایمن و مطلوبی به مسافران جاده‌ای و هم‌وطنان در سراسر کشور ارائه خواهد شد.

گفتنی است در این نشست رؤسای اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری کشور، کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی حمل و نقل مسافر، کانون انجمن‌های صنفی رانندگان و جمعی از مدیران شرکت‌های مسافربری حضور داشتند و دیدگاه های خود را در زمینه اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در راستای ارتقای ایمنی سفر‌های جاده‌ای بیان کردند.