شناسهٔ خبر: 79053 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر اعلام کرد:

اعلام آخرین وضعیت پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی/ ۷ هدف پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی/ افزایش اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶,۳ به ۸.۴ میلیون TEU/ ارتقاء جایگاه بندر کانتینری شهیدرجایی در رقابت با سایر بنادر منطقه

محمدرضا الهیار معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، گفت: ۷ هدف برای این پروژه مهم و استراتژیک تعریف شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا اله‌یار در خصوص وضعیت فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی، اظهار کرد: این پروژه به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی اولویت دار از اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ آغاز شد و مدت زمان اتمام آن ۳۶ ماه برآورد شده است.

اهداف ترسیم شده برای فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی

وی ادامه داد: ارتقاء جایگاه بندر کانتینری شهیدرجایی در رقابت با سایر بنادر منطقه، افزایش اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶,۳ میلیون TEU به ۸,۴ میلیون TEU برای پهلوگیری شناورهای با ظرفیت ۱۸۴۰۰ TEU و تناژ ۱۸۵۰۰۰ DWT، احداث سه پست اسکله به طول ۱۴۰۰ متر، لایروبی حوضچه شماره ۳ تا ترانزیت تقریبی ۱۷,۵- نسبت به CD به حجم تقریبی ۴ میلیون متر مکعب، خاکبرداری و محوطه سازی و تاسیسات زیربنایی و روبنایی با سطح تقریبی ۱۱۳ هکتار و ساختمان های مورد نیاز و نیز حفاظت ساحلی و اقدامات لازم به طول تقریبی ۱۱۰۰ متر از جمله اهداف تبیین شده برای پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی است.

اهم اقدامات عملیات اجرایی

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه میزان پیشرفت فیزیکی تا پایان دی ماه ۹۸، ۳۲,۲۳ درصد بوده است، گفت: میزان پیشرفت مالی نیز تا دی ماه ۹۸ معادل ۳۰ درصد، انجام مطالعات مهندسی بخش های مختلف پروژه طی ۱۰ ماه اول به میزان ۲۸.۳۸ درصد، انجام مطالعات مهندسی مرتبط با بخش اول پروژه به میزان ۹۸ درصد و نیز انجام مطالعات مهندسی مرتبط با بخش اول پروژه به میزان ۷۵ درصد بوده است.

اله یار افزود: اجرای عملیات تراکم دینامیکی و بهسازی اراضی به میزان ۷۱,۴۳ درصد در بخش اول و به میزان ۲۸.۵درصد در بخش دوم و به میزان ۳۱.۸۴ در بخش سوم بوده است و اجرای عملیات کی وال به میزان۹۷.۶۳ درصد در مجموع و  ۶۹.۳۶ درصد از بخش اول پروژه طی ۱۰ ماه اول بوده است و اجرای عملیات خاکبرداری به میزان ۸۷.۵ درصد در مجموع و ۱۳.۱۳ درصد  از بخش اول پروژه طی ۱۰ ماه اول مدنظر قرار گرفته است.

به گفته وی همچنین اجرای عملیات شمع مهاری به ۲۵ درصد  از بخش اول پروژه که طی ۱۰ماه اول ۶۹,۵۱ درصد انجام شده است و اجرای عملیات شمع زیر ریل به میزان ۸۰ درصد از بخش اول پروژه ه طی ۱۰ ماه اول ۵۴ درصد انجام شده است.

وی با تأکید بر اتمام عملیات تجهیز کارگاه، گفت: اجرای عملیات لایروبی به میزان ۸,۶۹ درصد  از بخش اول پروژه طی ۱۰ ماه اول، اجرای ۱۰.۶ درصد از بخش دو پروژه طی ۱۰ ماه اول و نیز اجرای ۱۰.۳۵ درصد از بخش سه پروژه طی ۱۰ ماه اول در دستور کار قرار گرفته است.

موانع و مشکلات

اله یار در خصوص موانع و مشکلات موجود در راستای پیشبردپروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی، خاطرنشان کرد: با توجه به برداشت های ژئوتکنیک و ژئوفیزیک در محدوده دوم طرح توسعه (اسکله سوم) و وجود لایه های لجنی (روانگرایی خاک) و بررسی روش های مختلف فنی و اجرایی اثرات تطویل زمان و هزینه های مرتبط در حال استخراج است.

وی ادامه داد: علاوه بر این وقوع سیل در تاریخ دی ماه سال جاری و آب گرفتگی کلی پروژه که منجر به ورود خسارت به پروژه و تعطیلی عملیات اجرایی گردید از دیگر مشکلات پیش رو بود.