شناسهٔ خبر: 80039 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تشریح کرد

پیشرفت واحدهای احداثی سیل زده سال ۹۸ بیش از ۸۰ درصد است/ با رعایت پروتکل های بهداشتی، عقب ماندگی های بازسازی سیل جبران می شود

علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن تاکید بر اینکه با رعایت پروتکل های بهداشتی عملیات بازسازی واحدهای مسکونی سیل زده آغاز می شود از پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی بازسازی سیل ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه روی خط خبر به تشریح اقدامات بنیاد مسکن در بازسازی مناطق سیل زده و زلزله زده پرداخت.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به این مطلب که سال ۹۸ سال پرمخاطره و پرحادثه ای بود، گفت: در ابتدای سال ۹۸ سیل در ۲۲ استان رخ داد و خسارات فراوانی به بار آورد. همچنین وقوع زلزله های متعدد در استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سیل دی ماه ۹۸ در سیستان و بلوچستان از جمله حوادث سال ۹۸ بود که با ارزیابی میزان خسارات بازسازی های حوادث نامبرده، آغاز شد.

تابش ادامه داد: در مجموع برای مخاطرات سال گذشته درمجموع ۹۷۰۰ میلیاردتومان که ۷ هزارمیلیاردتومان آن تسهیلات  و ۲۷۰۰ میلیاردتومان آن بلاعوض بود، تصویب شد و در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار گرفت.

وی افزود: اعتبار اختصاص یافته برای احداث و تعمیر ۱۹۰ هزارواحد آسیب دیده است که ۹۶ هزار واحد آن احداثی و ۹۴ هزار واحد آن تعمیری است.

تابش تاکید کرد: واحدهای آسیب دیده از سیل دیماه سیستان و بلوچستان و همچنین زلزله آذربایجان شرقی باید در مدت زمان یکساله به اتمام برسند.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توضیح داد: عمده فعالیت بنیاد علاوه بر سیل ابتدای سال ۹۸ بدین نحو است که ۸۶ هزار واحد تعمیر و تحویل مردم شد. ۶۶ هزار واحد نیز احداثی است که ۶۵ هزار واحد احداثی به بانک معرفی و تمامی آنها عقد قرارداد شدند.

وی گفت: در خصوص بازسازی ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی حاصل شده است. 

تابش خاطرنشان کرد: از نظر اعتباری برای سیل ابتدای سال ۹۸، در مجموع ۴۹۰۰ میلیاردتومان اعتبار تسهیلاتی بانکی در اختیار بنیاد قرار داده شد که تمامی آن نیز توسط بانک، ابلاغ شد. همچنین، ۴۷۰۰ میلیاردتومان عقد قرارداد شد.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآور شد: مجموع پرداخت وام بلاعوض سیل سال ۹۸، ۴۷۰۰ میلیاردتومان است که پرداخت شد و کار بی سابقه ای به شمار می رود.

وی پرداخت ۴۷۰۰ میلیارد تومان بلاعوض را نتیجه همت و تلاش دستگاه های اجرایی همچون استانداری، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اقتصاد و دارایی برشمرد.

تابش تصریح کرد: مرکز ثقل و فعالیت عمده در استان های لرستان، گلستان و خوزستان بود که در این زمینه فعالیت های چشمگیری انجام شد.

وی پیشرفت فیزیکی واحدهای باقیمانده را ۸۰ درصد عنوان کرد و گفت: بحران کرونا روند کار را با تاخیر همراه کرده است که امیدواریم کار به زودی با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شود.