شناسهٔ خبر: 80315 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد:

رشد صادرات و حمل یکسره ۱۱۵هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ تخلیه و خروج ۵۰ درصد از محموله ترانزیتی به افغانستان/ کالای رسوب شده در بندر چابهار وجود ندارد/ آغاز مطالعات احداث ۱۸ کیلومتر آزادراه درب شرقی بندر شهید بهشتی

بندر چابهار مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بندرچابهار آمادگی صادرات ۱۲۱ هزار تن کالا را دارد و هیچ کالای رسوب شده در این وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی درباره فعالیت های بندر چابهار، افزود: در مدت ۲۰ روز گذشته ۳۱ هزار تن کالای صادراتی در بندر چابهار وارد شده است که پیش بینی می شود در سال جاری تحول بزرگی در حوزه صادرات از طریق این بندر اقیانوسی را شاهد باشیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هم اکنون عملیات تخلیه همزمان ۴ فروند کشتی در بندر شهید بهشتی در حال انجام است، اضافه کرد: تنها در فروردین امسال ۱۱۵ هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار تخلیه شد که این میزان حجم تخلیه کالا در بندر چابهار طی سنوات گذشته تاکنون بی سابقه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: کالای اساسی در فروردین ماه به صورت حمل یکسره از بندر خروج شده است و کالای رسوب شده در بندر چابهار وجود ندارد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، آقایی با اشاره به آمادگی صادرات ۱۲۱ هزار تن کالا از طریق بندر چابهار افزود: این میزان حجم جابجایی کالای صادراتی، ۱۱۳۰ تردد در استان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به ورود اولین محموله ترانزیتی هندوستان به افغانستان در هفته گذشته، اظهار کرد: ۵۰درصد از این کالا از بندر خارج شده و به مرز میلک رسیده است و محموله های بعدی در هفته های آتی به بندر وارد می شود.

آقایی درباره پیشرفت پروژه های عمرانی بندر چابهار، گفت: سال ۹۸ با اختصاص حدود تقریبی ۵۰۰ میلیارد تومان به پروژه های سرمایه ای بندر چابهار اجرای بزرگترین برج کنترل دریایی و هوایی کشور در بندر چابهار آغاز شد و پیش بینی می شود  مراحل ساخت آن تا انتهای دولت به بهره برداری برسد.

وی  با اشاره به ۳۰۰۰ متر موج شکن ایجاد شده در بندر چابهار، افزود: در سال گذشته ۲۲۰۰ متر موج شکن و ۶۰۰ متر از احداث دیوار ساحلی با اعتبار مصوب انجام شد و پیش بینی می شود تا پایان سال این پروژه به اتمام برسد.

مدیر کل بنادر سیستان و بلوچستان احداث  ۱۸ کیلومتر آزاد راه از درب شرقی بندر شهید بهشتی را از دیگر برنامه های سازمان بنادر و دریانوردی در بندر چابهار اعلام و خاطرنشان کرد: طراحی این طرح به طور کامل در وزارت راه و سازمان بنادر انجام گرفته و مطالعات آن نیز به زودی انجام خواهد شد.

وی در ادامه با پیش بینی بهره برداری از سیلوی ۱۰۰ هزار تنی بندر چابهار در دو سال آینده، گفت: این موضوع به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ابلاغ شده و کارهای زیرسازی آن در حال انجام است.