شناسهٔ خبر: 80425 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران خبر داد

حجم تخلیه و بارگیری پس از ۳ سال رکود در نوشهر و فریدونکنار از مرز یک میلیون تن گذشت / عبور آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بندر نوشهر از مرز ۱۰۰ هزار تن در فروردین ۹۹

بنادر مازندران برای نخستین بار طی ۱۰ سال گذشته، آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در فروردین ماه جاری از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت.

محمدتقی انزان‌پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص اهم اقدامات و فعالیت‌هایی دریایی و بندری این اداره کل در سال ۱۳۹۸ با اشاره به عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر این استان اظهار داشت: در بحث تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و دیگر محصولات نسبت به سال قبل شاهد یک جهش بوده‌ایم.

رشد ۵۴ درصدی عملکرد بنادر نوشهر و فریدونکنار

وی افزود: این جهش شامل رشد ۵۴ درصدی عملکرد بنادر نوشهر و فریدونکنار و افزایش تخلیه و بارگیری کالا با عبور حجم تخلیه و بارگیری از مرز یک میلیون تن پس از ۳ سال رکود و کاهش دراین زمینه است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در ادامه با اشاره به اقدامات شاخص دریایی در راستای ارتقاء ایمنی آب راه‌ها و کانال‌های دسترسی در بنادر استان تصریح کرد: لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بندر فریدونکنار به میزان ۶۰ درصد، بهبود سطح ایمنی تردد در آبراه دسترسی بنادر نوشهر و فریدونکنار، نجات جان ۱۶نفر طی عملیات‌های جست‌وجو و نجات دریایی در محدوده تحت نظارت بندرنوشهر (رامسر تا فرح‌آباد ساری)، افزایش ۲۰ درصدی میزان بازرسی از کشتی‌های متردد به بنادر نوشهر و فریدونکنار از جمله اقدامات شاخص در این حوزه به شمار می‌آیند.

وی ادامه داد: همچنین رشد ۴ درصدی صدور اسناد دریانوردان نسبت به سال ۹۷ و برگزاری ۴۳۴ نفرآزمون و ۳۲۶ مورد نظارت بر ۶ مرکز آموزشی، انجام بدون سانحه ۶۸۸ عملیات راهنمایی و ۱۰۶۴ عملیات یدک‌کشی با وجود افزایش ۴۶ درصدی تردد کشتی‌ها نسبت به سال ۹۷ و ثبت بیش از ۹۰۰ فروند جت اسکی فاقد هویت از دیگر مواردی است که می‌توان در زمره اقدامات شاخص این اداره کل در بحث ارتقاء ایمنی آب راه‌ها و کانال‌های دسترسی بنادر به آن اشاره کرد.

انزان‌پور در بحث استفاده از روش‌های نوین تعمیر و نگهداری در بنادر استان با اشاره به برخی اقدامات شاخص در این حوزه اظهار داشت:‌ حفظ و ارتقاء سطح روشنایی علائم کمک ناوبری بنادر نوشهر و فریدونکنار برابر با استانداردهای انجمن بین المللی چراغ‌های دریایی (IALA)، تکمیل و افزایش دامنه نفوذ سیگنال رادیویی محدوده تحت نظارت و صلاحیت اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران از ۸۵ درصد به ۱۰۰درصد با رفع خلا پوشش رادیویی، استانداردسازی(Integrated Communication system)  ایستگاههای رادیویی(CRS & MRCC- CTC) بندر نوشهر و ارتقاء کیفی خدمات با راه اندازی سامانه مدیریت تجهیزات مخابراتی از جمله این موارد است.

وی افزود: همچنین فراهم نمودن مقدمات و آغاز عملیات اجرایی پروژه راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی با پیشرفت حدود ۴ درصد و اجرای پروژه ریل گذاری اسکله جنوبی بندر نوشهر برای استفاده از جرثقیل بکرا و اجرای محوطه کانتینری بندر به میزان ۶۰ درصد از اهم اقدامات شاخص در بنادر استان در بحث استفاده از روش‌های نوین تعمیر و نگهداری به شمار می‌آید.

وی تصریح کرد: در بحث جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در سواحل استن نیز در سال ۹۸ این اداره کل تخریب و جمع آوری ۱۸ سازه غیرمجاز دریایی در سواحل استان مازندران (حد فاصل رامسر تا فرح آباد ساری) و آزادسازی سواحل برای دسترسی آسانتر عموم هموطنان به دریا را در کارنامه خود به ثبت رساند.

رکورد شکنی در تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی طی ۱۰ سال اخیر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر این استان با اشاره به رشد چشمگیر ثبت شده در اولین ماه سال ۹۹ اظهار داشت: برای نخستین بار طی ۱۰ سال گذشته، آمار تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در فروردین ماه جاری از مرز ۱۰۰ هزار تن گذشت.

محمد تقی انزان پور با اعلام این مطلب افزود: چنین رکوردی با درنظر گرفتن عدم ورود فرآورده های نفتی، سابقه نداشته و در صورت ادامه، این روند نوید بخش رشد قابل توجه عملیات بندری و دریایی در این بندر خواهد بود.

وی افزود: باتوجه به مشکلات موجود در تأمین تجهیزات جدید بندری به دلیل تحریم های ظالمانه وهمچنین مشکلات ناشی از ورود بیماری کرونا به کشور و لزوم فاصله گذاری اجتماعی بین پرسنل عملیاتی بندر، اهمیت دستیابی به این رکورد دو چندان می شود.