شناسهٔ خبر: 83334 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

کارشناس سازمان هواشناسی خبر داد

طغیان گرما در غرب کشور/ موج‌های ۲ و ۳ متری مهمان دریای عمان

گزارش هواشناسی کارشناس سازمان هواشناسی از احتمال افزایش دمای خوزستان و مناطقی از ایلام به بیش از ۴۹ درجه سانتی‌گراد خبر داد.

کبری رفیعی، کارشناس سازمان هواشناسی کشور در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح آخرین وضعیت آب و هوای کشور پرداخت و گفت: امروز بعدازظهر در ارتفاعات البرز مرکزی، زاگرس مرکزی و جنوب هرمزگان و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به جز ارتفاعات البرز مرکزی، گاهی بارش پراکنده باران رخ می‌دهد. در سایر مناطق کشور نیز آسمان صاف و آرام است و شاهد افزایش نسبی دما خواهیم بود.

او افزود: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در شمال‌غرب کشور، غرب سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید رخ خواهد داد که کاهش نسبی دما را به همراه خواهد داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی بیان کرد: در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان نیز طی این مدت، به‌ویژه در ساعت‌های بعدازظهر، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید رخ خواهد داد. همچنین روزهای جمعه و شنبه در بیشتر مناطق کشور، آسمان صاف خواهد بود؛ اما طی پنج روز آینده در شمال سیستان و بلوچستان و منطقه زابل، وزش باد شدید پدیده غالب خواهد بود که گاهی سبب خیزش گرد و خاک نیز می‌‌شود.

شرق دریای عمان مواج و متلاطم 

او با بیان اینکه شرق دریای عمان، طی پنج روز آینده مواج و متلاطم خواهد بود و ارتفاع موج در این مدت به دو تا سه متر نیز می‌رسد به فعالان دریایی هشدار داد به توصیه‌های هواشناسی توجه کنند زیرا احتمال غرق شدن و آسیب رسیدن به قایق‌ها و شناورهای سبک وجود دارد. 

پیش‌بینی دمای بیش از ۴۹ درجه برای خوزستان و ایلام

رفیعی خاطرنشان کرد: از امروز تا روز سه‌شنبه در استان خوزستان و مناطق غرب و جنوب ایلام، دمای بیش از ۴۹ درجه نیز پیش‌بینی شده است.

به گفته او، حداکثر دمای تهران امروز ۳۷ و فردا ۳۸ درجه سانتی گراد پیش‌بینی شده است و احتمال بارش پراکنده در ارتفاعات استان تهران وجود دارد.