شناسهٔ خبر: 83541 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تاثیر مستقیم رسانه بر شکل گیری رفتار ترافیکی مردم

پایان اجرای طرح پایلوت کاهش تصادفات جاده ای آذربایجان غربی

BJVR5980.JPG اجرای طرح پایلوت کاهش تصادفات جاده ای آذربایجان غربی با هدف پیشگیری از تخلفات و تصادفات رانندگی، به اتمام رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (آذربایجان غربی) معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی با اعلام به اتمام رسیدن این طرح گفت: طرح پایلوت کاهش تصادفات جاده ای از ۲۱ خرداد ماه سال جاری در دو محور ارومیه - سلماس و ارومیه - نقده و میاندوآب با همکاری اکیپ های راهداری ، پلیس راه، پزشکی قانونی و  و صدا و سیما و با تصویب در کمیسیون ایمنی استان به مدت 45 روز اجرا شد.

فروغ فاریابی با بیان اینکه اجرای این طرح با هدف پیشگیری از تخلفات و تصادفات رانندگی در دو محور پرتردد و پر حادثه در محورهای ارومیه - سلماس و ارومیه - نقده و میاندوآب اجرا شد، ادامه داد: در بازه زمانی اجرای طرح هر 10 روز آمار توسط کارشناسان ایمنی تحلیل و بررسی می شد که نتایج دقیق آن پس از بررسی کارشناسان ایمنی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی عنوان کرد: این طرح در راستای اهمیت و ضرورت آموزش در آگاهی بخشی ارتقای انضباط ترافیکی و کاهش تخلفات و تصادفات رانندگی و با عنایت به نقش تاثیرگذار مسئولین ذیربط در تربیت و فرهنگ سازی به صورت پایلوت در استان و‌در دو بخش علمی و کاربردی اجرا شد.

فاریابی در خصوص نتایج مطلوب بدست آمده از طرح یاد شده گفت: در طول اجرای طرح طبق نظر سنجی به عمل آمده از کاربران جاده ها این نتیجه مهم احصا شد که بیشترین اطلاع رسانی و اثر بخشی از اجرای طرح توسط فضای مجازی صورت گرفته و تبلیغات محیطی در میزان آگاهی افکار عمومی تاثیر مثبتی دارد بعبارتی هر چقدر ارتباط بواسطه رسانه با مردم بیشتر باشد نتیجه مطلوبی در تغییر رفتار ترافیکی مردم خواهیم داشت، بنابر این از اصحاب رسانه انتظار می رود مانع از پنهان ماندن اخبار و وقایع مهم در میان حجم انبوه داده ها شوند.

این مقام مسئول در خصوص نقاط قوت طرح یاد شده بیان نمود: برای اولین بار تعریف نمودن ماموریت ها برای ارگانهای ذیربط بصورت منسجم و هدف دار یکی از مهمترین این نقاط است همچنین درگیر نمودن فضای مجازی و توجه به ایمنی و تصادفات جاده ای  یکی دیگر از ویژگی های بارز این طرح محسوب می شود که با استفاده از این ظرفیت برای اصلاح رفتار و الگوسازی از حضور اصحاب رسانه و در گام دوم مردم مشارکت های لازم صورت می پذیرد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از اکیپ های مستقر در محورها افزود: همکاران حاضر در طرح با انگیزه و علاقه شخصی و تعهد سازمانی خود بدون تامین مالی چهل و پنج روز بصورت منسجم حضور مستمر داشتند.

فاریابی اظهار داشت: امید است با اجرای موفق این طرح در دو فاکتور تاثیر افکار عمومی و منسجم و هدفمند دار نمون ماموریت ها در راستای کمک رسانی به بهبود وضعیت ترافیک در استان نقش آفرینی موثری داشته باشیم و این طرح الگوی مناسبی برای کاهش تصادفات جاده‌ای در دیگر استان‌ها و کشور شود.