شناسهٔ خبر: 83614 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با حضور استاندار خراسان رضوي؛

جلسه كميسيون ماده ۵ استان خراسان رضوي برگزار شد

۲۰۲۰۰۷۲۶_۰۷۴۹۲۴.jpg جلسه کمیسیون ماده ۵ با حضور مهندس رزم حسینی استاندار، مهندس سالیانی مديركل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری خراسان رضوی، مهندس ابک مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی و سایر مدیران عضو کمیسیون ماده ۵ استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان رضوی)،  در جلسه کمیسیون ماده پنج استان که با حضور مهندس رزم حسینی استاندار خراسان رضوی مهندس ابک مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی و مدیران عضو کمیسیون در محل سالن شهید باهنر استانداری برگزار شد، موضوعات کمیسیون ماده پنج شهرهای مشهد، تایباد و رشتخوار مطرح و برای آنها تصمیمات لازم گرفته شد.
در این جلسه با تغییر کاربری زمینی از تاسیسات به کاربری اداری، تغییر کاربری زمینی از حمل و نقل و انبارداری به مسکونی و تجاری و زمینی با کاربری کارگاهی به گردشگری در شهر تایباد موافقت شد.

همچنین  درخواست شهرداری رشتخوار مبنی بر تقلیل عرض معبر و اصلاح ضابطه پارکینگ برای کاربری مسکونی ویژه مورد موافقت قرار گرفت.

در خصوص موضوعات شهر مشهد نیز با تغییر کاربری زمینی به مساحت ۳/۵ هکتار به مسکونی و خدمات ( وفق توافق استانداری، شهرداری مشهد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ) ، احداث گلخانه و دیوارکشی در زمین زراعی و تغییر کاربری زمینی از کاربری مسکونی به فرهنگی موافقت شد.

گفتني است بر اساس قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تعریف‌ وظیفه كميسيون ماه ۵ به  بررسـی و تصویب طرح تفصیلی و هرگونه تغییرات غیراساسی بعدی آن در هریک از شهرستان‌های استان اشاره شده است.

بر اين اساس مهم‌ترین وظیفه این کمیسیون عبارت است از بررسی طرح‌های تفصیلی پیشنهادی مشاورین شهرسازی و معماری، تصویب طرح‌های تفصیلی شهری که دربردارنده ضوابط و مقررات شهرسازی در ارتباط با ساخت‌وساز املاک اعم از کاربری، تراکم، سـطح اشغال، عرض شبکه معابر، حدنصاب تفکیک اراضی، حداقل بر املاک و … می‌باشد و بررسی و تصویب تغییرات احتمالی طرح‌های تفصیلی در زمـان اجرای طرح اعم از تغییر کاربری اراضی و املاک، تغییر شبکه عرض معابر و دسترسی‌ها، تغییر تراکم و سطح اشغال، تغییر حدنصاب تفکیک اراضی و … که این تغییرات از سوی شهرداری در قالب لایحه به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ ارسال می‌شود.