شناسهٔ خبر: 8469 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

دستاوردهای سفر وزیر راه و شهرسازی به فرانسه:

تاکید ایران و فرانسه بر افزایش همکاری‌های مشترک در زمینه حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده‌ای و دریایی

سفر فرانسه وزیر راه و شهرسازی کشورمان و همتای فرانسوی اش در پاریس با اعلام موافقت اصولیشان برای افزایش تعداد پروازهای موجود بین ایران و فرانسه بر اجرایی کردن سریع آن، اهمیت گسترش ارتباط و تعاملات موجود و افزایش همکاری‌های مشترک در زمینه های مختلف تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در پاریس، در دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با آلن ویدالیس همتای فرانسوی خود در امور حمل و نقل، ظرفیت های همکاری مشترک در زمینه های حمل و نقل هوایی و زمینی و دریایی مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

آخوندی در این دیدار رویکردها و برنامه های دولت برای توسعه زیر ساخت‌ها در زمینه حمل و نقل را تشریح کرد.

وی افزود: علیرغم دو برابر شدن عبور هواپیماهای خطوط بین المللی از فضای جمهوری اسلامی ایران طی یک سال گذشته توانسته ایم با امکانات موجود و نیروهای تخصصی کشورمان به خوبی این موضوع را مدیریت کنیم. لیکن افزایش این درخواست ها و همچنین توسعه روز افزون مسافرین هوایی در ایران، نوسازی ناوگان و تجهیزات هوایی و توسعه فرودگاه های کشورمان امری اجتناب ناپذیر است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که برنامه ده ساله نوسازی و گسترش ناوگان هوایی ایران تدوین و به اجرا گذاشته شده است گفت: در این راستا خرید و افزایش تعداد هواپیماهای موجود و تامین ۴۰۰ هواپیمای جدید طی ۱۰ سال و همچنین افزایش تعداد پروازها ازجمله با کشور فرانسه ضروریست.

آخوندی با توضیح برنامه های گسترش فرودگاه امام خمینی و تبدیل آن به یک جهان‌شهر فرودگاهی و ساخت فرودگاه‌های جدید در ایران، از همکاری شرکت های فرانسوی در این زمینه و همچنین توسعه شبکه ریلی و جاده ای کشور استقبال کرد.

وی ادامه داد: برنامه وسیعی برای برقی کردن خط راه آهن تهران- مشهد، احداث خط راه آهن سریع السیر تهران- فرودگاه امام خمینی- قم- اصفهان به طول ۴۰۰ کیلومتر، توسعه سهم حمل و نقل سبز و انتقال بار از طریق قطار از پنج درصد در حال حاضر و رساندن آن به ۱۸ درصد و سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری در راه آهن طی ۱۰ سال آینده در دست اجرا داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ناوگان جاده ای کشور افزود: ما در این بخش ۱۲۷هزار کامیون، با سن متوسط ۲۵ سال با مصرف سوخت بسیار بالا یعنی ۵۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر داریم و در نظر داریم که ۶۵ هزار کامیون را طی پنج سال آینده نوسازی کنیم.

ویدالیس ضمن استقبال از گسترش همکاری ها با ایران در زمینه حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده ای و دریایی و استفاده از ظرفیت های بالقوه ایران بر حمایت دولت فرانسه از شرکت های فرانسوی برای برقراری و تقویت مناسبات تجاری خود با کشورمان تاکید کرد.

برچسب‌ها:

نظر شما