شناسهٔ خبر: 85121 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندر لنگه اعلام کرد:‌

بندرلنگه قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران/ ترانزیت ۲۰۰۰۰ خودرو در نیمه نخست شهریور ۹۹/ شتاب گرفتن ترانزیت خودررو با از سرگیری فعالیت در مرزهای کشورهای آسیای میانه

تخلیه و بارگیری ماشین مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان از تخلیه و بارگیری حجمی افزون بر ۲۰ هزار دستگاه خودرو در نیمه نخست شهریورماه جاری در بنادر و دریانوردی بندر لنگه خبر داد و گفت: این بندر به‌عنوان قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران و چهارراه ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه مورد توجه است.

قاسم عسکری‌نسب، مدیر اداره بنادر ودریا نوردی بندر لنگه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به ویژگی‌های این بندر اظهار داشت:‌ مولفه‌‌‌هایی نظیر موقعیت مناسب جغرافیایی و توانمندی‌های ناوگان ترابری، تفکیک اسکله تخلیه و بارگیری خودرو از دیگر کالاها، کاهش هزینه‌های حمل و نقل دریایی، حذف زمان انتظار شناورهای ترانزیتی، ارائه خدمات ۲۴ساعته کلیه عملیات‌های دریایی و بندری و افزایش پسکرانه‌های مورد استفاده در این عملیات، از یک سو همچنین کاهش تشریفات اداری و بهره‌برداری از سکوی ویژه بارگیری خودرو و تکیه بر توان نیروی انسانی جوان، متخصص و کارآمد در کنار همدلی و وحدت روحیه ارگان‌های همکار از سوی دیگر، بندر لنگه را به‌عنوان قلب تپنده ترانزیت خودروی کشور و درگاه تجارت کشورهای آسیای میانه مورد توجه قرارداده  است .

وی در این زمینه با اشاره به ترانزیت  ۲۰هزارخودرودرنیمه نخست شهریورماه سال جاری تصریح کرد: با بازگشایی مرزهای کشورهای آسیای میانه و الکترونیکی شدن مرزهای اقلیم کردستان عراق، ترانزیت خودرو در این بندر شتاب گرفته است .

عسکری نسب خاطر نشان کرد: تخلیه و بارگیری این تعداد خودرو طی نیمه اول شهریورماه امسال در بنادر و دریانوردی بندرلنگه مبین این موضوع است که این بندر بعنوان کانونی امن برای ترابری دریایی و زمینی این کالا به کشورهای آسیای میانه محسوب می‌شود .

وی افزود: تلاش کلیه ارگان‌های همکار و کارگزاران بخش خصوصی جایگاه نخست از حیث عملیات ترانزیت خودرو را دربین  دیگر بنادر ایران به خود اختصاص داده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه به طور میانگین روزانه ۲ هزار دستگاه خودرو از ۱۷ فروند شناور لندینگ کرافت و باری کوچک (دوبه) و یک فروند کشتی رو- رو در این بندر تخلیه می‌شود، تصریح کرد:  این موضوع سبب شده بندر لنگه روزانه پذیرای حدود ۲۰۰ دستگاه تریلر سواری‌کش و ۱۵۰ دستگاه کامیون جهت حمل این خودروهای ترانزیتی به کشورهای آسیای میانه باشد.

وی در پایان گفت: استفاده از توان فنی ۲۳ شرکت کارگزار ترانزیتی، بهره‌گیری از موقعیت جغرافیایی و راهبردی و نیز ایجاد زیر ساخت‌ها و رو ساخت‌های لازم در این بندر، بستری مناسب را فراهم کرده تا به ازای هر سرمایه گذاری در این حوزه، با ایجاد اشتغال، معیشت ۳۰ تا ۳۵ خانوار تامین شود.