شناسهٔ خبر: 85350 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان:

دومین شهر فرودگاهی کشور در اصفهان احداث می‌شود/ تصویب احداث ۱۶۲ کیلومتر قطار حومه‌ای/ ساخت اولین شیمی‌‌‌پارک تخصصی تبدیلات گازی در شهرضا

قاری قران ،نوبخت،برنامه ریزی ،اصفهان مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان از ساخت دومین شهرک فرودگاهی کشور در جوار فرودگاه شهید بهشتی، تصویب احداث ۱۶۲ کیلومتر قطار حومه‌ای و ایجاد اولین شیمی پارک تخصصی تبدیلات گازی در این استان خبر داد.

علیرضا قاری‌قرآن، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت‌راه‌وشهرسازی (اصفهان) با بیان اینکه این استان، سهم قابل‌‌توجهی از میزان راه‌ها و  تردد در بستر راه‌های کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد؛ به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و واقع شدن در چهارراه ترانزیت کشور، دو کریدور از کریدورهای پیش‌بینی شده در طرح جامع حمل ونقل کشور از استان اصفهان عبور می‌کند.  

وی افزود؛ براساس طرح جامع حمل ونقل کشور، کریدور هفت به‌‌‌طول دو هزار و ۸۹۳ کیلوکتر از تهران آغاز شده و پس از گذشتن از شهرهای، قم، کاشان، نائین، یزد، شهربابک و سیرجان به بندرعباس می‌رسد؛ این کریدر در محور مرکزی ایران برای تسهیل جابه‌جایی کالا و مسافر، اهمیت زیادی دارد و یکی از پرترددترین مسیرها برای عبور وسایل نقلیه به شمار می‌رود. کریدور هشتم نیز به‌‌طول هزار و ۴۸۳ کیلومتر، از قم آغاز می‌شود و با عبو از شهرهای، اصفهان، شیراز، فسا و سیرجان به بندرعباس می‌رسد؛ این کریدور نیز که به دالان منطقه مرکزی کشور معروف است، نقش مهمی در حوزه حمل‌ونقل کالا و مسافر دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه این استان پس از استان‌های تهران و البرز، طولانی‌ترین خط طولی مصوب قطار حومه‌ای را دارد، اعلام کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در مجموع بالغ بر ۱۶۲ کیلومترقطار حومه‌ای برای توسعه حمل‌ونقل این استان به تصویب شورای‌عالی امور زیربنائی، حمل‌ونقل کشور وشورایعالی ترافیک کشور رسیده است.  

قاری‌قرآن، خطوط قطارهای حومه‌ای استان اصفهان را شامل: اصفهان–بهارستان به طول ۱۵ کیلومتر، اصفهان-شاهین‌شهر به طول ۱۹/۷ کیلومتر، بهارستان-مجلسی به طول ۵۲ کیلومتر، اصفهان-زرین‌شهر به طول ۳۰ کیلومتر، زرین شهر-فولادمبارکه به طول ۱۷ کیلومتر و اصفهان-نجف‌آباد به طول ۲۹/۷ کیلومتر برشمرد و گفت ١٥ كيلومتر دیگر نیز در حال مطالعه است که مربوط به محور فرودگاه-ميدان لاله(محور تشریفات) می‌شود.  

وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه قطار اصفهان-بهارستان تا پایان سال ۱۴۰۰ عنوان کرد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه قطار اصفهان-شاهین‌‌‌شهر، دو هزار میلیارد تومان و اصفهان-نجف‌آباد هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.  

این مقام مسئول همچنین در رابطه با شبکه راه‌های استان اصفهان بیان داشت؛ بار ترافیکی کنونی بر راه‌های استان، ۵/۷ برابر مازاد ملی است و شبکه راه‌های استان اصفهان جوابگوی بار ترافیکی کشور نیست؛ از همین رو در طرح مطالعاتی تهیه شده در مرکز تحقیقات راه‌ و مسکن و شهرسازی استان، تجهیز راه‌های برون‌شهری اصفهان به سیستم‌ حمل‌ونقل هوشمند جاده‌ای ITS پیش‌بینی شده و در حال اجراست. هم‌اکنون پنج محور شریانی استان به این سیستم تجهیز شده و ۵ محور شریانی دیگر نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ تجهیز خواهد شد.  

وی پیامدهای افزایش تقاضا در بخش حمل‌ونقل كشور را افزایش مالكیت خودرو، استفاده بیشتر از وسایل نقلیه، تراكم ترافیك، افزایش نرخ رشد تصادفات، كاهش ایمنی جابجایی مسافر و كالا، مصرف روزافزون ذخایر انرژی و تخریب محیط‌زیست دانست و گفت: طرح تجهیز راه‌های برون‌شهری اصفهان به سیستم‌ حمل‌ونقل هوشمند جاده‌ای ITS، طرحی است كه در اغلب كشورهای پیشرو دراین حوزه به آن توجه جدی شده است.  

وی منافع حاصل از این طرح را شناسایی سازمانها و ارگانهای متولی و متصدی موضوع، تعیین مسئولیت‌ها و شرح وظایف و نحوه همكاری این سازمانها، تعیین نحوه اشتراك‌گذاری و انتقال اطلاعات بین سازمان‌ها، مشخص نمودن اهداف و معیارهای منطبق با شرایط منطقه، بررسی و تعیین نیازها و مسائل حمل‌ونقل، آشنایی و ارزیابی تكنولوژی‌های مختلف ITS با توجه به شرایط مختلف حاكم بر منطقه، انطباق نیازها با قابلیت ITS در كشور و... برشمرد.  

مدیرکل راه‌وشهرسازی استان اصفهان از دیگر طرح‌های مطالعاتی به ایجاد دومین شهرک فرودگاهی کشور در جوار فرودگاه شهید بهشتی اصفهان اشاره کرد و اذعان داشت مطالعات ايجاد این شهرك فرودگاهي از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و در حال نهایی شدن است.  

وی افزود: فاز اول شهرك‌فرودگاهي اصفهان با مساحت دو هزار و ۳۰۰ هتكار شامل؛ مجموعه انبارها، سردخانه‌های زیر صفر وبالای صفر، مجموعه‌های اداری ومجموعه‌های بانک‌ها، تالارهای بورس، فضاهای نمایشگاهی، کارگاه‌های صنایع مونتاژو خدمات مربوطه، کارگو ترمینال، انواع فضاهای اقامتی و... است. ‬‬‬

قاری‌قرآن در ادامه به مبحث کاهش ترانزیت جاده‌ای و افزایش حمل‌ونقل لوله‌ای اشاره کرد و گفت: در این راستا، اولین شیمی‌‌‌پارک تخصصی تبدیلات گازی به مساحت حدود دو هزار هکتار در جوار منطقه صنعتی "پاتله" شهرضا ایجاد می‌شود.  

وی افزود؛ در استان اصفهان برای ایجاد این شهرک، چندین مکان مورد مطالعه وبررسی قرار گرفت که در نهایت این نقطه برای ایجاد شهرک‌ تخصصی تبدیلات گازی به دلیل مزیت‌های فنی، اقتصادی و زیست‌‌محیطی مشخص شد. همچنین عبور لوله‌های نفت و گاز، وجود دانشگاه‌های متعدد در شهرضا، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های استان و حضور متخصصان و بخش خصوصی، سبب شد تا این منطقه در پاتله شهرضا مصوب شود.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد؛ ایجاد شیمی‌‌‌پارک بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر تبدیل نفت به ثروت مورد تأکید قرار گرفته است تا با تبدیل فراورده‌های نفت و گاز، کشور از فروش نفت خام بی‌نیاز شویم و بودجه نیز از نفت جدا شود. طبق مطالعات جامع انجام گرفته در استان چهار شیمی‌‌‌پارک دیگر نیز در شاهین شهرهای، میمه، گلپایگان و دو منطقه در شرق اصفهان ایجاد می‌شود‬‬‬.