شناسهٔ خبر: 86249 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۵۰۹ هزار واحد مسکونی عنوان کرد

جریان پایدار تولید مسکن در کشور شکل گرفته است/ استانداران جریان تولید مسکن را رهبری کنند/ ۲۰ درصد؛ سهم مسکن از تولید ناخالص ملی

بازدید قائم مقام وزیر راه وشهرسازی از پروژه های مسکن مهر پردیس وزیر راه و شهرسازی در مراسم بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۵۰۹ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر از شکل‌گیری جریان پایدار تولید مسکن در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بییست و نهمین برنامه افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های ملی با عنوان «تدبیر و امید برای جهش تولید»، روز پنجشنبه، یکم آبان‌ماه با حضور رییس‌جمهور و از طریق ارتباط ویدئوکنفرانس برگزار شد.

در این برنامه، ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در ۸ استان کشور و بافت فرسوده افتتاح و زمین مورد نیاز برای ساخت ۱۳۵ هزار واحد مسکونی به‌‌صورت گروهی به سازندگان واگذار شد. همچنین در این مراسم ۲۵۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی به متقاضیان معرفی و عملیات اجرایی ۱۵۷ هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم‌نامه‌ها و طرح ملی مسکن نیز با فرمان رییس‌جمهور آغاز شد. بخش دیگر بیست و نهمین برنامه افتتاح و بهره‌برداری طرح‌های ملی نیز مربوط به طرح مسکن مهر بود که با فرمان رییس جمهور ۴۰ هزار و ۱۸۰ واحد این طرح افتتاح و بهره‌برداری شد. بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی برای مجموع این طرح‌ها ۲۴۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و این طرح‌ها اشتغالزایی ۱/۵ میلیون نفر را به دنبال داشته است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در بخشی از این مراسم با اشاره به اینکه امروز شاهد فعالیت خط تولید پیوسته مسکن هستیم، آن را نشانگر یک جریان پایدار تولید مسکن دانست و گفت، امروز از نقطه آغاز یعنی تهیه نقشه و زمین تا ساز و کار ساخت، تعیین و معرفی متقاضی، اجرا، اتمام و تحویل پروژه را شاهد هستیم. این یکی از مهم‌ترین اهدافی بود که ما با تدبیر دولت دنبال کردیم تا بتوانیم جریان تولید مسکن را با مصون‌سازی از همه آفت‌هایی که کشور را تهدید می‌کند ایجاد کنیم.

او سهم مسکن از سرمایه ناخالص کشور را ۴۰ درصد خواند و گفت: سهم مسکن از تولید ناخالص ملی ۲۰ درصد و در تولید اشتغال ۱۳ درصد است؛ یعنی به اندازه کافی جایگاهی ارزشمند برای اداره قدرتمند اشتغال و تولید را در اختیار دارد؛ همه نهاده‌های آن داخلی است و از هیچ عامل بیرونی متاثر نیست. بنابراین اگر ساز و کارها سیاست‌ها و برنامه‌‌ها به گونه‌ای کاملاً شفاف پابرجا باشد اعتمادسازی و اعتمادآفرینی صورت گیرد، این حرکت می‌تواند سهم خود در اقتصاد را زنده پویا و بانشاط نگه دارد.

اسلامی ادامه داد: ما ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح اقدام ملی مسکن، سال ۹۷ شروع کردیم؛ کارهای نرم‌افزاری خود را انجام دادیم؛ زمین‌ها را در نقاط مرغوب شناسایی کردیم؛ ثبت‌نام گسترده از مردم را انجام دادیم، متقاضیان واقعی خودمان را شناختیم و وارد فاز اجرایی شدیم.

او گفت در سه بخشی که امروز افتتاح می‌شود ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی آماده و به مردم واگذار می‌شود که این واحدها مربوط به استان‌های پیشتاز است و باید از مسئولان و مدیران این استان‌ها قدردانی کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه بخش زیادی از این ۱۱ هزار و ۶۰۰ واحد مربوط به بافت فرسوده است، گفت: ما ناکامی ویژه‌ای در بافت فرسوده داشتیم و داریم و دلیل آن، این است که در بافت‌های فرسوده ما باید در عرصه مردم حرکت کنیم؛ مهم است که با توانمندسازی، مشاوره دادن از طریق دفاتر تسهیل‌گری فعالی که داریم و نقش موثر شهرداری‌ها که طبق قانون باید در دادن پروانه ساخت کمک کنند، بافت فرسوده را حرکت دهیم.

او ابراز امیدواری کرد، در سراسر کشور، رویکردی متفاوت از شهرداری‌های کل کشور شاهد باشیم تا بازسازی بافت فرسوده شتاب گیرد و مردم نیز بیشتر مشارکت داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به واگذاری زمین به‌صورت ۹۹ ساله به مردم، عنوان کرد، بخش زیادی از پروژه‌های امروز در قالب، واگذاری زمین به‌صورت ۹۹ ساله است. بخش دوم آن، زمین‌هایی است که قیمت بالا‌تر دارد و برای متقاضیان این زمین‌ها در دو گروه، پروژه تعریف کرده‌ایم؛ یکی به‌صورت مشارکت با بخش خصوصی است و بخش دیگر، فروش اقساطی که از پنج سال به ۱۰ سال افزایش یافته است. اقساط زمینی که امروز قیمت‌گذاری می‌شود تا ۱۰ سال با نرخ ثابت پرداخت خواهد شد. نکته سوم نیز پروژه‌هایی است که شروع شده است و عملیات اجرایی بخشی از آن‌ها امروز آغاز می‌شود؛ بخشی از این پروژه‌ها در مرحله فونداسیون و بخشی در مرحله اسکلت و سفت‌کاری است و این نوار خط تولید در فازها و مقاطع  مختلف که بالغ بر ۲۵۳ هزار واحد می‌شود را امروز به آن دسته از متقاضیانی که ثبت‌نام و افتتاح حساب کرده‌اند و آورده خود را به حساب واریز کرده‌اند، معرفی می‌کنیم.

اسلامی با بیان اینکه ما تمام ظرفیت‌ها را پای کار آورده‌ایم و از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌ایم، افزود: بخش دیگری از فرایند تولید مسکن را در قالب عقد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف دنبال می‌کنیم؛ به این منظور تفاهم‌نامه‌هایی را برای ساخت مسکن فرهنگیان امضا کرده‌ایم که بر مبنای آن ۱۳ هزار واحد را در اردیبهشت‌ماه و بیش از ۴۰ هزار واحد را نیز امروز کلنگ‌زنی کردیم که این تعداد جدا از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن است. امروز همچنین عملیات اجرایی ساخت واحدهایی برای کارگران و نیروهای مسلح آغاز خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان از استانداران سراسر کشور خواست، پیوسته و مقتدرانه جریان تولید مسکن را در استان‌ها رهبری کنند تا طرح‌های مسکن در زمان مورد نظر به بهره‌برداری رسد.