شناسهٔ خبر: 86617 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

افزایش ۱۸۰ برابری ترانزیت در دوران کرونا / لزوم افزایش ظرفیت پسکرانه ها در چابهار همزمان با توسعه فاز دوم

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مجموعه اقدامات و برنامه ریزی های انجام گرفته در بندر چابهار آن را به یکی از مهم ترین پایانه های چند منظوره تبدیل کرده است و توانسته یکی از الگوهای موفق بندری باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه سفر وزیر راه و شهرسازی به استان سیستان و بلوچستان در خصوص توسعه بندر چابهار اظهار داشت: با افتخار یکی از کارهای بزرگ که در این دولت به بار نشست و مورد بهره برداری قرار گرفت، توسعه چابهار بود که توانست با روند تقاضا خودش را تطبیق بدهد.

وی افزود: علیرغم تاثیرکرونا بر اقتصاد جهان، منطقه و بنادر ایران اما چابهار صددرصد رشد داشت. در این خصوص در ترانزیت ۱۸۰ برابری افزایش و در صادرات محصولات غیرنفتی ۳۸ درصد رشد را به ثبت رساند.

وی ادامه داد: سه خط لاینری بین چابهار و هندوستان برقرار است که یک عامل مهم برای افزایش ترانزیت به شمار می آید.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: فضای ایجاد شده در این بندر که با رشد همراه بوده است لازم بود که متناسب با روند تقاضا از جهت دسترسی دریایی، زیرساخت هم توسعه پیدا کند. به همین خاطر توسعه پسکرانه ها آغاز و تجهیزات لازم تامین شدند تا آینده ای خوب را در این بندر تجربه کنیم.

وی افزود: دغدغه اصلی ما این است که همزمان با رشد و توسعه دسترسی دریایی، ظرفیت های پسکرانه ای هم برای ریل، جاده و فرودگاه توسعه پیدا کنند تا با آمادگی موجود این پروسه به بهترین شکل به بهره برداری برسد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در افق تعیین شده برای فاز نخست بندر چابهار ظرفیت ۸ میلیون تعیین شده که برای فاز دوم این میزان ۳۰ میلیون تن در نظر گرفته شده است. به همین خاطر ظرفیت ها در پسکرانه ها جوابگو نخواهد بود و امروز تصمیم گرفتن بهتر از فردا است زیرا این مسائل در آینده به گلوگاه هایی تبدیل خواهد شد که مشکلاتی را در بنادر از جمله دموراژ به وجود می آورد.

وی با اشاره به تکمیل و بهره برداری از طرح کانتینری در طرح توسعه بندر شهید بهشتی که امروز همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی به این بندر انجام می گیرد، گفت: در این سفر ۱۳ پروژه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات داخلی سازمان به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: در این شرایط سخت اینکه شاهد رونق حضور بخش خصوصی هستیم یک اتفاق خوب بوده و شاهد شروع عملیات پروژه هایی با اعتبار ۹۱۴ میلیارد تومان خواهیم بود.

راستاد ادامه داد: الحاق بندر شهید بهشتی به بندر چابهار یک دستاورد بزرگ است که توانستیم شاهد تعامل بسیار خوبی در این زمینه بین سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی و مناطق آزاد چابهار در قالب یک تفاهمنامه باشیم.

معاون وزیر با اشاره به سیاست توزیع کالا در کشور به خصوص کالاهای اساسی و افزایش سهم آن از طریق بندر چابهار گفت: در این زمینه یکی از پروژه های مهمی که شروع عملیات آن را شاهد خواهیم بود ساخت سیلوی ۱۰۰ هزار تنی است که پیمانکار آن قرارگاه خاتم الانبیاء است.

وی در پایان گفت: مجموعه اقدامات و برنامه ریزی های انجام گرفته در بندر چابهار آن را به یکی از مهم ترین پایانه های چند منظوره تبدیل کرده است و توانسته یکی از الگوهای موفق بندری باشد.