شناسهٔ خبر: 8958 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی:

نقش بازار رهن ثانویه درتسهیلات/ شناورسازی نرخ سودتسهیلات مسکن با نرخ تورم/ شهرداری‌ها طرح‌های جامع مسکن را برهم می‌زنند

نخستین گردهمایی مدیران ارشد بانک مسکن یک پژوهشگر حوزه پولی و بانکی با انتقاد از سیاست‌های شهرسازی شهرداری‌ها که با طرح‌های جامع مسکن دولت در تضاد است، گفت: سیاست‌های مسکن دولت باید با سیاست‌های آمایش سرزمینی همگام باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سید فرشاد فاطمی اردستانی در پنل تخصصی نقشه راه تامین مالی مسکن که دیروز سه شنبه ۹ تیرماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد با بیان اینکه مهمترین نکته در تامین مالی مسکن و نقش بانک‌ها در این خصوص کاهش نرخ تورم است، گفت: در کشوری که تا دو سال پیش نرخ تورم بیش از ۴۰ درصد بود نمی‌توان درباره بازار پولی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده کشور سخن گفت.

معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی سپس به ارائه راهکار در خصوص افزایش تسهیلات مسکن اشاره کرد و گفت: اولین اقدام در این زمینه باید افزایش دوره زمانی باز پرداخت و سپس شناورسازی نرخ سود تسهیلات متناسب با تورم باشد. در غیر این صورت اگر کمتر از تورم باشد رانت به وجود می‌‌آید و اگر بیش از تورم باشد مردم توان بازپرداخت آن را ندارند.

وی با بیان اینکه اول باید مطمئن شد که تورم تا دو سال آینده تک رقمی می‌شود گفت: مسکن کالایی است که خانوار برای بلندمدت آن را خریداری می‌کند در حالی که یک برنامه جامع برای مسکن نداریم. سیاست‌های شهرسازی شهرهای کشور متغیر و بدون اصول علمی است.

فاطمی با اشاره به افزایش روز افزون جمعیت تهران و افزایش تقاضا برای مسکن اظهار کرد: تنها چیزی که مسکن را کنترل کرده افزایش مداوم نرخ آن است. بنابراین در شهری مانند تهران حتی مسکن مهر ارزان‌ساخت هم جوابگو نیست. باید فعالیت‌های اقتصادی به گونه‌ای در کشور تقسیم شود که تقاضای مسکن نیز به همه شهرها تسری یابد نه اینکه در تهران متمرکز شود.

وی با انتقاد از عملکرد شهرداری‌ها و شوراهای شهر در حوزه شهرسازی که طرح‌های جامع مسکن دولت را بر هم می‌زنند به ضعف نظارتی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی همه بانک‌ها اعم از تجاری و توسعه‌ای را با یک قانون نظارت می‌کند در حالی که هر بانک بسته به نوع خود سازوکار نظارتی خاصی نیاز دارد.

معاون پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به حل مشکل فقهی پرداخت وام با نرخ متغیر همراه با تورم گفت: اگر سود تسهیلات به سمت نرخ شناور همگام با تورم پیش برود می‌توان یارانه خرید خانه اولی‌ها را از محل درآمدهای این تسهیلات پرداخت کرد البته سیاست یارانه‌ای مسکن باید با سیاست آمایش سرزمین هماهنگ باشد.

فاطمی ادامه داد: بازار رهن ثانویه به بانک مسکن کمک می‌کند سرمایه جدید به این بانک وارد شود و امکان پرداخت تسهیلات بیشتر با اقساط طولانی‌تر به وجود بیاید./

برچسب‌ها:

نظر شما