شناسهٔ خبر: 89872 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون فنی و مهندسی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد:

ساخت و به آب اندازی اولین بویه موج نگار تولید داخل کشور در بندر چابهار/ افزایش ضریب ایمنی دریانوردی با استفاده از پارامترهای بویه موج نگار

بویه موج نگار معاون فنی و مهندسی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: یک دستگاه بویه موج نگار در آب های استحفاظی بندر چابهار به آب اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معاون فنی و مهندسی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: یک دستگاه بویه موج نگار در آب های استحفاظی بندر چابهار به آب اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

عباس آذرپیکان با اعلام این خبر افزود: در راستای طراحی سازه های ساحلی و فراساحلی، کالیبراسیون سیستم های پیش بینی هواشناسی، اقیانوس شناسی و موج نگاری یک عدد بویه موج نگار در آبهای استحفاظی بندر چابهار به آب اندازی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی با بیان اینکه بویه موج نگار پارامترهای موج، هواشناسی و اقیانوس شناسی از جمله اطلاعات مربوط به دمای هوا، سرعت باد، رطوبت نسبی، دما و شوری آب و ارتفاع موج را اندازه گیری و ثبت می کند افزود: پارامترهای بدست آمده در تکمیل اطلاعات دریایی برای ایمنی شناورها و گروههای جستجو و نجات دریایی کاربرد بسیاری دارد.

معاون فنی مهندسی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بر اهمیت وجود این بویه در سواحل مکران تاکید کرد و افزود: این واحد توسط متخصیص داخلی طراحی و ساخته شده است و  اولین بویه موج نگار محدوده آب های بندر چابهار است که نصب و راه اندازی شده است و شامل تجهيزات جانبی از جمله چراغ دريايی، بازتاباننده رادار و دكل نصب سنسورهای هواشناسی است.

وی اضافه کرد: بویه از طريق لنگری كه به انتهای طناب لاستيكی و زنجيری وصل است در كف دريا مهار مي شود و منبع تغذيه آن تركيبی از سلول های خورشيدی و باطری های شارژپذير است.