شناسهٔ خبر: 91943 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی دستور داد:

تشدید نظارت برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شقوق مختلف حمل‌و‌نقل

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با توجه افزایش قابل‌ملاحظه شیوع ویروس کرونا، در دستوری به زیرمجموعه‌‌های این وزارتخانه خواستار تشدید نظارت برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شقوق مختلف حمل‌و‌نقل شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با تاكيد به انجام سفرهای ضروری با رعایت حداکثری پروتكل‌های بهداشتی، بیان داشت: كليه سفرهای حمل‌ونقل برون شهری به صورت كنترل شده و بر اساس پروتكل‌های ابلاغی وزارت بهداشت انجام می‌شود و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه باید نظارت خود را بر اجرای دقیق کامل پروتکل‌ها تشدید و با متخلفان طبق قانون برخورد کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: استعلام کد ملی متقاضيان سفر برای بررسی وضعیت سلامت آن‌ها پيش از فروش بليت از سامانه سروا وزارت بهداشت از ۲۰ آبان ماه در حال انجام است. به طوری‌که تنها در ایام ۲۰ روزه نوروز از فروش بلیت و از سفر ۲۲۴۰ نفر با وسایل حمل و نقل عمومی برون شهری که نتیجه تست کرونا آن‌ها مثبت بوده و در دوره قرنطینه قرار داشته‌اند، جلوگیری شده است.  

وی ادامه داد: رعايت فاصله‌گذاری اجتماعی در ناوگان در راستای اجرای دستورالعمل‌های وزارت بهداشت انجام می‌شود. بدين صورت كه پذيرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفيت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفيت هواپيما انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی به موضوع نظارت بر رعايت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازي نسبت به رعايت پروتكل‌های بهداشتی و اطمينان از اجرای كليه دستورالعمل‌های وزارت بهداشت براي كنترل‌های بهداشتی سختگيرانه عمل می‌کند. کلیه سازمان‌ها و شرکت‌های متولی حمل‌و‌نقل بر اساس مصوبات ستاد ملی، ضوابط و دستورالعمل‌هایی را تهیه کرده‌اند که در صورتی که ارائه‌دهندگان خدمات حمل‌ونقل برون‌شهری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند با آنها برابر مقررات برخورد شود. همچنین علاوه بر ضدعفونی مكرر ناوگان و پايانه‌ها، استفاده از ماسك توسط مسافران و کارکنان، از جمله الزاماتی است که نظارت جدی بر آنها انجام می‌شود.

اسلامی ادامه داد: هر مسافری كه با ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی سفر كرده از فيلتر كنترل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور كرده است. همچنين در صورت مشاهده و گزارش هرگونه تخلف در عدم رعايت پروتكل‌ها و دستورالعمل‌ها برای انجام سفرها، به صورت سختگيرانه و بر اساس مقررات تدوين شده با متخلفين برخورد می‌شود.

یادآوری این نکته ضروری است که بر اساس مقررات، در صورت تخلف ناوگان جاده‌ای برون شهری از اجرای پروتکل‌های بهداشتی از جمله عدم استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی، شرکت حمل‌ونقلی و راننده مسئول هستند و در صورت عدم اجرای پروتکل‌های بهداشتی در ناوگان خود متخلف شناخته می‌شوند.