شناسهٔ خبر: 92761 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

با حکم وزیر راه و شهرسازی به استان‌های سراسر کشور ابلاغ شد؛

دستورالعمل موضوع ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

محمد اسلامی امضا با حکم وزیر راه و شهرسازی، دستورالعمل نحوه برگزاری آزمون، اعطای پروانه، انتخاب و معرفی کارشناسان موضوع ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به مدیران کل راه و شهرسازی استانها ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، باحکم محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، دستورالعمل نحوه برگزاری آزمون، اعطای پروانه، انتخاب و معرفی کارشناسان موضوع ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها، ابلاغ شد.

بنا بر اعلام مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی، طی این ابلاغیه، شرایط جدیدی برای اخذ پروانه کارشناسی توسط مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی استان‌ها تعیین شده است که از جمله دارا بودن پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی پایه یک در یکی از هفت رشته اصلی، نداشتن محکومیت انتظامی درجه ۳ و بالاتر، موفقیت در آزمون کتبی و مصاحبه تخصصی و گذراندن دوره‌های آموزشی و کارآموزی و ... است. در دستورالعمل مذکور، برگزاری آزمون صدور پروانه کارشناسی، هر سه سال یک بار پیش‌بینی شده است.

طبق ماده ۲۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان،  وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، نهادها، نيروی نظامی و انتظامی، شركت های دولتی و شهرداری ها می‌توانند در ارجاع امور كارشناسی با رعايت آيين‌نامه خاصی كه به پيشنهاد مشترك وزارت مسكن و شهرسازی و وزارت دادگستری به تصويب هيأت وزيران می‌رسد به جای كارشناسان رسمی دادگستری از مهندسان دارای پروانه اشتغال كه به وسيله سازمان استان معرفی می‌شوند، استفاده کنند.