شناسهٔ خبر: 93009 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیر فرودگاه سنندج خبر داد

فرودگاه سقز به زودی افتتاح می‌شود/ هواپیمای طرح فرودگاه ATR است

فرودگاه سقز مدیر فرودگاه سنندج از افتتاح دومین فرودگاه استان کردستان خبر داد.

امیر عباس نظری‌زاده، مدیر فرودگاه سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، از آمادگی برای افتتاح فرودگاه سقز که به زودی انجام خواهد گرفت خبر داد و گفت: ترمینال این فرودگاه اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بعید میدانم مشکلی برای افتتاح وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: پیشرفت فیزیکی سطوح پروازی اکنون حدود ۵۲ درصد است و با پیشرفتی که اکنون کار به خود گرفته، پیشرفت آن به زودی تا ۸۰ درصد خواهد بود. با این سطح از پیشرفت امکان بهره‌برداری از فرودگاه وجود دارد و باقی کار، ریزه‌کاری‌هایی است که می‌توان هنگام بهره‌برداری انجام داد.

نظری‌زاده درباره تامین تجهیزات فرودگاهی فرودگاه سقز گفت: تامین این تجهیزات، مانند تجهیزات داخل ترمینال و خودروهای آتش نشانی جزو تعهدات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است. نامه‌نگاری‌ها برای این اتفاق انجام شده و معاونت عملیات هوانوردی در حال برنامه‌ریزی برای تامین این تجهیزات است. البته امکاناتی در فرودگاه سنندج وجود دارد که بتوان به صورت موقت به فرودگاه سقز منتقل کرد و در این باره نیز رایزنی‌ها انجام شده، اما امیدواریم که نیازی به این کار نباشد.

مدیر فرودگاه سنندج درباره مشخصات فرودگاه سقز گفت: ترمینال این فرودگاه ۲۳۰۰ متر مربع زیربنا دارد. مساحت اپرون فرودگاه نیز ۲۵۰۰ متر است. این فرودگاه یک تاکسی‌وی دارد و طول و عرض باند آن نیز به ترتیب ۲۸۰۰ و ۳۰ متر است.

وی ادامه داد: با توجه به کوهستانی بودن منطقه، هواپیمای طرح فرودگاه سقز ATR در نظر گرفته شده است.

گفتنی است با توجه به فاصله اندک فرودگاه سقز با منطقه آزاد بانه و مريوان، احداث اين فرودگاه می‌تواند زير ساخت مناسبی برای توسعه اقتصادی پايدار در منطقه شمال غرب کشور فراهم آورد.