شناسهٔ خبر: 9309 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تعداد استفاده‌کنندگان از اوراق تسهیلات مسکن از مرز ۹۰۰ هزار نفر گذشت

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: با ورود ۵۷۳۲ نفر در معاملات هفته گذشته فرابورس، تعداد استفاده کنندگان از اوراق تسهیلات مسکن از مرز ۹۰۰ هزار نفر گذشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سمات،در معاملات هفته گذشته فرابورس، تعداد ۵۷۳۲ نفر با خرید ۲۱۸ هزار و ۷۱۰ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید مسکن شدند تا تعداد استفاده کنندگان از این اوراق به رقم ۹۰۴ هزار نفر برسد.

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به ۱۹ تیرماه جاری، ۲۲۸ هزار و ۱۹۷ دفعه و مجموع ارزش معاملات این اوراق ۱۶۸ میلیارد ریال بود.

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال ۸۹ در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از۲۰ اوراق در این شرکت معامله می شود.

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ۴۵۰ میلیون ریال است که مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده است.

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر ۱۶ درصد (تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می‌توانند به شرکت‌های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

گفتنی است شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد./

برچسب‌ها:

نظر شما