شناسهٔ خبر: 9442 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پیشنهاد نماینده وزارت اطلاعات در ستاد ملی بازآفرینی/ پیوست فرهنگی در کنار پروژه‌های کالبدی

ستاد ملی بازآفرینی پایدارمحدوده ها و محله های هدف معاون وزیر اطلاعات گفت: زیرساخت‌های برخی محلات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اساسا جرم‌خیز هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معاون وزیر اطلاعات در نخستین نشست ستاد ملی بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف که صبح امروز سه‌شنبه ۲۳ تیر در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: اگر به دنبال بهسازی شهری هستیم به طور طبیعی باید در آیین‌نامه اجرایی این ستاد، روابط اجتماعی، ساخت‌های اجتماعی و امنیت اجتماعی را هم مد نظر داشته باشیم.

نماینده وزارت اطلاعات در ستاد ملی بازآفرینی شهری با بیان اینکه در اهداف مذکور در آیین‌نامه اجرایی این ستاد عمدتا اهداف کالبدی شهری ذکر شده است، افزود: پیشنهاد می‌کنم در این اهداف، دستیابی به امنیت اجتماعی نیز لحاظ شود. چون آسیب‌های اجتماعی در حاشیه کلانشهرها به گونه‌ای است که در دستیابی به امنیت اجتماعی در این مناطق خلل ایجاد می‌کند.

وی با ارائه این پیشنهاد که به جای عبارت «حکمروایی محلی»، «نظارت اجتماعی» جایگزین شود، ادامه داد: ‌در گذشته محلات شهری معمولا به این گونه بودند که اهالی هر محله، نظارت بر رفتارهای ساکنان همان محله را بر عهده داشتند و همین موضوع سبب حاکم شدن امنیت اجتماعی در محلات شده بود.

معاون وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: باید در وظایف دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری در کنار بهسازی کالبدی و تعریف پروژه‌های عمرانی، یک پیوست فرهنگی، اقتصادی و سیاسی هم دیده شود. چون زیرساخت‌های برخی محلات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اساسا جرم‌خیز هستند و پیشنهاد می‌کنم تعریف پیوست‌های فرهنگی و سیاسی برای پروژه‌های عمرانی، در وظایف دبیرخانه دائمی ستاد گنجانده شود./

نظر شما