شناسهٔ خبر: 94606 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر بررسی سوانح  سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد:

توقف پرواز هواپيمای بلوبرد و شرکت‌های بهره‌بردار هواپيماهای سبک و فوق سبک خاطی

هواپیما بلوبرد مدیرکل دفتر بررسی سوانح  سازمان هواپیمایی کشوری از توقف پرواز هواپیمای بلوبرد و شرکت های بهره بردار هواپیماهای سبک و فوق سبک خاطی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حسن رضایی فر گفت: به دنبال وقوع سانحه هواپیمای سبک آموزشی در شمال فرودگاه بجنورد، جلسه اضطراری به منظور ریشه‌یابی دلایل وقوع این سانحه با حضور ریاست سازمان، معاون استاندارد ‌‌پرواز و برخی مدیران مربوطه تشکیل شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه اقدامات اصلاحی ارائه شده به شرکت‌های بهره بردار مورد بررسی قرار گرفت، افزود: چندی پیش در پی وقوع سوانح متعدد در هواپیماهای سبک و فوق سبک، به منظور انجام اقدامات اصلاحی، به صورت موقت فعالیت شرکت‌های بهره‌بردار این نوع از هواپیماها، به حالت تعلیق درآمد تا شرکت‌ها ‌و مدارس خلبانی ارزیابی ریسک خود را ارائه و مورد ممیزی ایمنی مضاعف بازرسان سازمان قرار گیرند.

رضایی فر تصریح کرد: در جلسه مذکور سایر اقدامات اصلاحی به منظور جلوگیری از اتفاقات مشابه بررسی شد و دفاتر نظارتی، بخش‌های فنی، عملیاتی و بررسی سوانح توضیحاتی ارائه دادند.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری افزود: به دستور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، فعالیت پروازی شرکت‌هایی که از ریسک بالا برخوردارند، تعلیق و مقرر شد تا مشخص شدن علت نقص فنی از فعالیت پروازی هواپیماهای بلوبرد تا اطلاع ثانوی جلوگیری شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، وی با اشاره به الزام دفاتر نظارتی در بخش های عملیاتی و فنی به منظور پیشگیری از وقوع سوانح مشابه، خاطرنشان کرد: هم اکنون گزارش اولیه سانحه هواپیمای بلوبرد متعلق به مرکز آموزش فراسپهر ایرانیان در وب سایت سازمان هواپیمایی کشوری منتشر و پیشنهادات ایمنی برگرفته از تمام سوانح رخداده جمع بندی و به منظور جلوگیری از سوانح بعدی در اختیار تمامی شرکت‌های بهره‌بردار هواپیماهای سبک و فوق سبک قرار گرفت.