شناسهٔ خبر: 94711 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

با حضور مدیرعامل راه‌آهن انجام شد

برگزاری مجازی بیست و هفتمین اجلاس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC RAME

سعید رسولی بیست و هفتمین اجلاس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC RAME با حضور مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای عضو به طور مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با حضور سعید رسولی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت راه‌آهن، بیست و هفتمین اجلاس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC RAME به طور مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این نشست که فرانسوا داون، مدیر اجرایی اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها، علی احسان اویگون، رئیس رامه و مدیرعامل راه‌آهن ترکیه، سعید رسولی، نائب رئیس اول مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه، یرژه وسنیوسکی، مدیر دپارتمان ارزش‌های بنیادین و هماهنگ کننده امور خاورمیانه، والی خان شبگیر، مدیرعامل راه‌آهن افغانستان و دیگر مدیران و دست‌اندرکاران حوزه ریلی حضور داشتند، به تصویب صورتجلسه بیست و ششمین اجلاس RAME، بررسی فعالیت‌های مسافری و ایستگاه‌ها به همراه ارائه گزارش‌هایی در خصوص بودجه این مجمع و فعالیت‌های اخیر دفتر منطقه‌ای خاورمیانه UIC پرداخته شد.

رسولی در این نشست، با ابراز خرسندی از فعالیت‌های این مجمع در ایجاد اتحاد و همکاری بین کشورهای عضو در جهت توسعه راه‌آهن منطقه‌ای و بین‌المللی، اظهار کرد: امیدوارم که در این اجلاس، با مطرح کردن موضوعات و راهکارهای جدید برای ارتقاء تعامل راه‌آهن‌های عضو، همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه حمل‌ونقل ریلی افزایش پیدا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سال گذشته با وجود تعطیلی حدود ۴ ماهه اغلب مرزها به دلیل شیوع کرونا، راه‌آهن ایران موفق شد با همکاری کشورهای منطقه در ترانزیت ریلی ۲۹ درصد نسبت به سال قبل و در صادرات ریلی حدود ۵ درصد رشد و عملکرد داشته باشد.

وی با یادآوری همکاری ریلی دو کشور ایران و ترکیه در سال گذشته، اظهار کرد: سال قبل با وجود شرایط کرونا، مبادلات کالای ما با کشور ترکیه از طریق شبکه ریلی، به رقم بیش از ۶۵۰ هزار تن رسید که این عدد رکورد ۱۰ سال گذشته حمل‌ونقل ریلی بین دو کشور را جابه‌جا کرده است.

مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به اتصال راه‌آهن بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه سراسری ریلی و راهیابی آن به کریدورهای بین‌المللی عنوان کرد: اکنون همکاری با شرکت‌های بازرگانی دولتی و خصوصی، گمرک و سازمان بنادر و دریانوردی نیز اتفاق بزرگی را در حوزه حمل کالاهای اساسی در کشور رقم زده است.

رسولی با بیان اینکه از جمله اقدامات مهم راه‌آهن طی یکسال گذشته، افتتاح مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن در تیر ماه ۹۹ بوده است، افزود: هدف از تأسیس این مرکز کم کردن فاصله دانشگاه و صنعت، استفاده حداکثری از توان تخصصی کارشناسان راه‌آهن و ارتقاء بهره‌وری با بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی موجود در کشور است که خوشبختانه تاکنون پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف را باعث شده و دست آوردهای ارزنده‌ای داشته‌ایم. اکنون شرکت راه‌آهن این آمادگی را دارد تا در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و علمی و فناوری در حوزه ریلی با دیگر کشورها همکاری داشته باشد.

وی تصریح کرد: در مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن نیز واحدی برای ارتباط موثر با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است.

مدیرعامل راه‌آهن خاطرنشان کرد: طی یکسال گذشته ۲۷ رویداد فناورانه به صورت هفتگی با استانداردهای مطلوب در مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن برگزار شده است و در حال حاضر ۳۰ مساله اولویت دار در دستور کار این مرکز است و ۸ مورد از این مسایل به نتیجه رسیده و به بهره‌برداری رسیده است.

وی برخی از اقدامات انجام شده از سوی شرکت راه آهن در آراستگی، بهسازی و زیباسازی محیط شبکه‌ ریلی اعم از ایستگاه‌ها، خطوط و محوطه ایستگاه‌ها و ... را برشمرد و عنوان کرد: طی ایام کرونا، ۲۰۲ کد در ۱۷۷ ایستگاه راه آهن که در مجموع ۳۵ هزار و ۷۵۴ اقدام می‌شود به صورت جهادی در سراسر کشور به اجرا گذاشته شده است.

رسولی اظهار کرد: به منظور حفظ سلامتی همکاران و مسافران عزیز، از ابتدای شروع کرونا شرکت راه آهن به همراه تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی به طور جدی و به‌رغم کاهش شدید درآمدهای ناشی از کاهش سفرها، با عزمی راسخ تمامی پروتکل‌های بهداشتی را به اجرا گذاشته و کماکان این اقدامات را به عمل می‌آورد.

مدیرعامل راه‌آهن تاکید کرد: در حال حاضر ۶ پروژه اصلی ریلی در کشورمان در حال اجرا است. این پروژه‌ها شامل میانه – اردبیل، یزد – اقلید، بستان آباد – تبریز، راه‌آهن زاهدان – چابهار، راه‌آهن رشت – کاسپین و همدان – سنندج هستند.

به گزارش شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در پایان، اعضای حاضر در بیست و هفتمین اجلاس مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC RAME، ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده از سوی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، اظهار امیدواری کردند که به زودی با محوریت راه‌آهن ایران سه‌شنبه‌های ریلی خاورمیانه برگزار شود.