شناسهٔ خبر: 9497 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

گزارش آماری بانک مسکن از مسکن مهر/ تسهیلات پرداختی به مسکن مهر در مرز ٤٥٠٠٠ میلیارد تومان

مسکن مهر خلخال بانک مسکن به عنوان تنها بانک عامل طرح مسکن مهر اعلام کرد: حجم پرداخت تسهیلات بانکی به کل پروژه‌های مشمول طرح مسکن مهر، به مرز ٤٥ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه شهرسازی به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، از داده‌های جدید اداره کل آمار و اطلاعات این بانک از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تا نیمه تیر ماه سال ٩٤، از محل خط اعتباری مسکن مهر در مجموع ٤٤ هزار و ٧٦٦ میلیارد تومان تسهیلات آماده‌سازی، ساخت، روستایی و بافت فرسوده به پروژه‌های احداثی پرداخت شده است که با این میزان تسهیلات، دو میلیون و ۳۷۴ هزار و ۸۶۳ واحد مسکونی ساخته شده است.

براساس اطلاعاتی که اخیرا دفتر قائم مقام وزیر راه و شهرسازی و مجری ویژه مسکن مهر اعلام کرده بود، تا این مقطع حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار واحد مسکونی صرفا در قالب مسکن مهر از کل واحدهای طرح، تحویل قطعی شده است و حدود ٣٠٠ هزار واحد دیگر به پایان مراحل ساخت و نازک کاری رسیده‌اند اما بخاطر نبود خدمات زیربنایی که متولی آن نهادهای دیگری هستند هنوز تحویل متقاضیان نشده است.

آمارهای بانک مسکن نشان می‌دهد: هر هفته به طور متوسط حدود ۶۸۴/۴۱۰ میلیون ریال از طرف بانک مسکن در قالب تسهیلات، به پروژه‌های در حال ساخت پرداخت می‌شود که رقم قابل توجهی است.

بانک مسکن در سال ٨٨ از طرف بانک مرکزی به عنوان تنها بانک متولی تامین مالی کل پروژه‌های طرح مسکن مهر تعیین شد.

طبق بند ۱۰ تبصره شش قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور، بانک مسکن از محل خط اعتباری و سقف کلی تعهدات بانکی طرح مسکن مهر، علاوه بر پروژه‌های ٩٩ ساله(مسکن مهر)، پروژه‌های نوسازی بافت فرسوده و پروژه‌های نوسازی و بهسازی مسکن روستایی را تامین مالی می‌کند.

روش تامین مالی پروژه‌های مشمول طرح مسکن مهر به این صورت است که به ازای هر واحد طبق معرفی نامه مراجع صدور تسهیلات متعلقه با نرخ یارانه ای ۴، ۷ و ۹ درصد پرداخت و مابقی نیز از محل آورده نقدی متقاضیان تامین خواهد شد.

تسهیلات مسکن مهر متناسب با پیشرفت فیزیکی مراحل ساخت واحدها و پس از ارزیابی پروژه توسط کارشناس بانک قابل پرداخت است.

بانک مرکزی پیش‌تر خط اعتباری برای مسکن مهر اختصاص داده بود که به تدریج شارژ مجدد شد و هم اکنون سقف خط اعتباری، ٤٥ هزار میلیارد تومان تعیین شده است اما سقف کلی تعهدات سیستم بانکی در این طرح معادل ٥٠ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

بانک مسکن با مجوز شورای پول و اعتبار مجاز است بعد از مصرف کامل خط اعتباری ٤٥ هزار میلیارد تومانی، مابقی تسهیلات تعهد شده را از محل بازگشت اقساط ماهانه وام‌های مسکن مهر، تامین و پرداخت کند.

در حال حاضر آن دسته از کسانی که واحدهای مسکن مهر خود را دریافت کرده‌اند، با توجه به مدت باقی مانده دوران فروش اقساطی (طبق مصوبه دولت مجموع دوره‌های مشارکت مدنی و فروش اقساطی حداکثر ۲۰سال تعیین شده است) هر کدام ماهانه به طور متوسط مبلغی حدود ٢٢٠ هزار تا ٢٥٠ هزار تومان و یا بسته به مدت باقیمانده دوران فروش اقساطی گاهی مبالغ بالاتری، بابت بازپرداخت تسهیلات دریافتی، واریز می‌کنند و مقرر شده به مدت پنج سال، این اقساط صرف تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر شود./

نظر شما