شناسهٔ خبر: 95131 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

مشاور رئیس جمهوری:

توسعه پایدار به منابع مالی پایدار نیاز دارد/ بهره بردارى از فرودگاه كيش به زودى

امضای تفاهم نامه همکاری وزارت راه و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: عملیات عمرانی فرودگاه کیش با سرمایه گذاری یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی به اتمام رسيده و این پروژه وارد مرحله پیش راه اندازی شده و در آتیه نزدیک به گردشگران این جزیره زیبا ارائه خدمت خواهد کرد.

به گزارش پايگاه خبرى وزارت راه و شهرسازى، حمیدرضا مومنی مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در آیین امضای تفاهم نامه همكارى مشترك وزارت راه با دبيرخانه شوراى عالى مناطق آزاد كه با هدف ایجاد مدیریت یکپارچه در توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و اجرای مقررات در دستور کار قرار گرفت، گفت: امروز مناطق آزاد با چالش هایی مواجه هستند که مسیر توسعه در این مناطق را کند کرده است؛ نخستین چالش در مناطق آزاد در حوزه زیرساخت‌ها است. امروز نزدیک به ۵ هزار و ۴۰۰ منطقه آزاد در جهان وجود دارد که نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ منطقه در کشور چین قرار گرفته اند.

مومنی، افزود: در تمامی این مناطق آزاد اولین اقدامی که انجام شده این بود که حوزه زیرساخت‌ها را تعیین تکلیف کنند. ما اعتقاد داریم که مسئولیت این امر بر عهده دولت و حاکمیت است و بخش خصوصی هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد. مقوله زیرساخت بسیار پرهزینه بوده و به همین علت قاعدتا از قدرت بخش خصوصی خارج است. 

وى ادامه داد: برای نخستین بار پس از سه سال، تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شده و این اتفاق به آن علت است که یکی از ماموریت های اصلی ما امروز در مناطق آزاد توجه به تولید و صادرات است. این یک اتفاق خوب است و تا سه سال آینده اگر مجموعه های پتروشیمی و پالایشگاهی نیز به بهره برداری برسند، تراز تجاری مناطق آزاد به مراتب بیشتر نیز خواهد شد.

مشاور رییس جمهور تصریح کرد: امروز ۲۶ دستگاه در برنامه‌های افتتاح‌های دولت حاضر هستند و در میان این دستگاه‌ها مناطق آزاد توانسته است رتبه چهارم را به خود اختصاص دهد. ما در دور ششم افتتاحات پروژه‌های مناطق آزاد با فرمان رییس‌جمهور پروژه‌هایی را به مرحله بهره‌برداری می‌رسانیم که ۵ هزار و ۸۸۸ میلیارد تومان ارزش داشته و در آن ها سرمایه گذاری شده است که این ۶۶ پروژه می تواند نقش بسزایی در توسعه کشور داشته باشد. جهش های خوبی در مناطق آزاد رخ داده اما تا رسیدن به نقطه مدنظر فاصله وجود دارد.

مومنی با اشاره به این که امروز تامین زیرساخت های لجستیک در مناطق آزاد از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: امروز در کشور ۷ منطقه آزاد وجود دارد و ما در ۱۵ نقطه مرزی نیز فعالیت داریم که این مناطق نیاز به پشتیبانی در عرصه لجستیک دارند. با پشتیبانی از این مناطق می توان مشخصا سهم مناطق آزاد را از رونق اقتصاد کشور افزایش داد. مناطق آزاد همواره در راستای ماموریت هایی که داشته فعالیت می کند و تلاش می کند تا به دور از حواشی در راستای پیشرفت کشور گام بردارد.

وى افزود: عملیات عمرانی فرودگاه کیش با سرمایه گذاری یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی به اتمام رسیده و کل تجهیزات و تاسیسات لازم نیز در محل پروژه است و خبر خوب این است که این پروژه وارد مرحله پیش راه اندازی شده و در آتیه نزدیک به گردشگران این جزیره زیبا ارائه خدمت خواهد کرد.