شناسهٔ خبر: 95287 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان خبر داد:

اعلام عملکرد بندرلنگه و بنادر غرب هرمزگان در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۰/ رشد ۱۳۷ درصدی تخلیه و بارگیری و ۲۷۹ درصدی صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی

بندر هرمزگان مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با تشریح عملکرد بندر لنگه و بنادر غرب هرمزگان در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از رشد ۱۳۷ درصدی تخلیه و بارگیری و رشد ۲۷۹ درصدی صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، قاسم عسکری نسب در رابطه با عملکرد مقایسه‌ای بندرلنگه و بنادر غرب هرمزگان (به غیر از کیش) در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اظهار داشت: مجموع تخلیه و بارگیری کالای نفتی و غیرنفتی در این مدت بیش  از ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار تن بود که حاکی از رشد ۱۳۷ درصدی و کسب جایگاه پنجم در بین بنادر کشور است.

وی ادامه داد: مجموع تخلیه و بارگیری کالای نفتی نیز بالغ بر یک میلیون و ۵۵۶ هزار تن با رشد ۱۹۳ درصدی بوده است و کسب جایگاه پنجم در بین بنادر را نشان می‌دهد، همچنین مجموع تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی بیش از ۸۲۵ هزار تن با رشد ۷۵ درصدی است که باز هم منجر به کسب جایگاه پنجم در بین بنادر کشور شده است.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با اشاره به اینکه مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی بالغ بر یک میلیون و ۴۲۱ هزار تن با رشد ۲۷۹ درصدی بوده که کسب جایگاه چهارم در بین بنادر کشور را نیز به همراه داشته است، اظهار کرد: در مدت اخیر رشد ۹۱ درصدی صادرات غیرنفتی با حجم ۴۳۷ هزار تن و کسب جایگاه ششم در بین بنادر را نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم.

عسکری نسب با اشاره به صادرات ۷۳۲ هزار تن مواد معدنی بسته بندی و فله با رشد ۸۳ درصد در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیان کرد: میزان تخلیه و بارگیری بنادر تابعه غرب با رشد ۲۰۷ درصدی در بندر چارک، رشد ۲۵۵ درصدی در سیری، رشد ۱۸۶ درصدی در لاوان، رشد ۱۰۰درصدی در بنادر شیو، انرژی بر پارسیان، خمیر و ابوموسی همراه بود.

وی افزود: میزان ترانزیت نیز ۵۷ هزار و ۸۳۰ تن کالا با رشد ۲۱۷ درصد و کسب جایگاه سوم در بین بنادر کشور بود و ترانزیت بالغ بر ۲۸ هزار  خودرو با رشد ۲۲۳ درصدی انجام شد که جایگاه اول در بین بنادر ایران را به خود اختصاص داد.

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با اشاره به تخلیه و بارگیری ۱۰۱ هزار و ۲۰ TEU کانتینر یخچالی در سه ماهه نخست سال جاری، گفت: شاهد رشد ۲۲۵ درصدی در این بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و علاوه بر این رشد ۴۵ درصدی کاپوتاژ (کرانه بری)  کالاهای نفتی و غیرنفتی با تناژ بیش از ۳۱۱ هزار تن رقم خورده است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی مسافر خارجی به عنوان تنها پایانه مسافر خارجی فعال، عنوان کرد: خدمات ورود و خروج بیش از شش هزار و ۶۰ فروند شناور با رشد ۱۲۶ درصد و کسب جایگاه اول همراه بود و در عین حال رشد ۲۲۰ درصدی تمدید گواهینامه  و ۵۸ درصدی صدور گواهینامه شناورهای کوچک را شاهد بودیم.