شناسهٔ خبر: 95513 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

از ابتدای امسال تاکنون صورت پذیرفت؛

معاینه فنی نزدیک به ۱۸۰۰۰ خودروی سنگین در استان قزوین

مراکز معاینه فنی رییس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۷هزار و ۶۶۵دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(راهداری قزوین)، رییس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۷هزار و ۶۶۵دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند.

ابراهیم شنوا فلاح افزود: از این تعداد مراجعه ۱۰هزار و ۹۴۴ دستگاه پس از طی کردن مراحل تست در مرحله اول برگه معاینه فنی دریافت کردند و ۳هزار و ۱۰۷خودرو  نیز پس از رفع نقص مورد تایید قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه ۳هزار و ۶۱۴ خودروی سنگین نیز در معاینه فنی مردود شدند از رانندگان خواست مسایل فنی و ایمنی را رعایت کنند و با مراجعه به موقع به مراکز معاینه فنی از سلامت و ایمنی خودروی خود اطمینان یابند.
شنوافلاح، کاهش آلایندگی و مخاطرات جاده ای و ارتقای عملکرد خودرو را از اهداف تاسیس مراکز معاینه فنی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۵مرکز معاینه فنی خوروهای سنگین در سطح استان قزوین فعالیت می‌کنند.
وی گفت: یکی از علت های اصلی حوادث جاده‌ای وجود نقص فنی در ناوگان برون شهری است که فعالیت مراکز معاینه فنی می تواند برای ارتقای ایمنی در تردد جاده ای، حفظ محیط زیست از آلودگی و کاهش ترافیک ناشی از نفص فنی خودرو در جاده ها موثر باشد.
به گفته شنوافلاح خودروهای سنگین در مراکز معاینه فنی طی مراحل مختلف از نظر میزان صدا، نور چراغ، کیلومترشمار، جلوبندی، چرخ‌های جلو، ترمز، کمک فنر، اطراف بدنه و میزان آلایندگی مورد معاینه قرار می گیرند.
رییس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین در ادامه همچنین از انجام ۱۵ گشت کنترل ناوگان حمل مواد خطرناک و تجهیزات ایمنی در راه‌های استان خبر داد و افزود: با انجام این گشت‌ها و نظارت بر ۱۵۰ دستگاه ناوگان حمل مواد خطرناک ۸راننده متخلف شناسایی و به کمیسیون‌ها ارجاع شدند.