شناسهٔ خبر: 95658 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

سازمان هواشناسی هشدار داد:

وقوع طوفان شن،خیزش گردوخاک، کاهش دید در نیمه شرقی کشور/بارش شدیدباران و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ در جنوب ایران

طوفان شن سازمان هواشناسی کل کشور نسبت به وقوع طوفان شن،خیزش گردوخاک، کاهش دید در نیمه شرقی کشور و همچنین بارش شدیدباران و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ در جنوب، هشدار داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی با صدور یک هشدار سطح نارنجی، نسبت به بارش شدیدباران و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ  در جنوب کشور و خیزش گردوخاک و طوفان شن در نیمه شرقی کشور، هشدار داد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، تداوم سامانه بارشی موسمی همراه با رشد ابرهای همرفتی در بعدازظهر سه‌شنبه تا اواخر وقت امروز ۳۰ تیر ادامه دارد که سبب بارش شدید باران و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ برای استان های هرمزگان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان خواهد شد. این وضعیت در استان های نامبرده سبب طغیان رودخانه های فصلی، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آب گرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی و انسداد موقت جاده ها، خسارت به محصولات کشاورزی، تخریب سازه‌های سست و موقت خواهد شد. بنابراین توصیه می شود مردم از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خوددداری کنند و همچنین آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با خطراتِ ناشی از ناپایداری‌های جوی، تقویت سازه‌های موقتی ایجاد شود. همچنین اجتناب از صعود به ارتفاعات و چرای دام‌ در مراتع مرتفع و مسیل‌ها توصیه شده است.

بنا بر اعلام سازمان هواشناسی همچنین برای امروز تقویت اختلاف فشار در سطح زمین سبب فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه می‌شود که این وضعیت که از روز گذشته ۲۹ تیر آغاز شده است تا اواخر وقت امروز تداوم خواهد یافت. وزش باد شدید و گاهی خیلی شدید همراه با گردوخاک و کاهش کیفیت هوا با فعالیت این سامانه در استان‌های سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی می‌شود.

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع طوفان شن،خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پرواز احتمالی، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد جاده‌ای و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی هشدار داد و به شهروندان توضیه کرد تا از تردد غیر ضروری اجتناب کنند و در تردد جاده‌ای احتیاط لازم را داشته باشند. همچنین، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.