شناسهٔ خبر: 95711 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

رییس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانى ایران:

سازمان بنادر؛ مشکلات حمل و نقل دریایی و بندری را به حداقل رسانده است/ بنادر و بخش خصوصی؛ شریک تجاری یکدیگر هستند

سید محمد جعفری رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تأکید بر اینکه بنادر و بخش خصوصی؛ شریک تجاری یکدیگر هستند، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی؛ مشکلات حمل و نقل دریایی و بندری را به حداقل رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدمحمدجعفرى با اشاره به اینکه برخی موانع حوزه دریایی و بندری کشور شامل تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکایی‌ها است، اظهار کرد: این مساله موجب شده تا امکان ارتباط مالی با کشورهای مختلف دنیا برای ایران وجود نداشته باشد و همین امر مشکلات عدیده‌ای را برای اقتصاد ایران به وجود آورده که حوزه دریایی و بندری نیز از آن مستثنی نیست.

وی ادامه داد: علاوه بر این حوزه حمل و نقل دریایی با برخی موانع داخلی مواجه است که ضرورت دارد هر چه سریع‌تر اصلاح امور در دستورکار قرار گیرد تا شرایط بهتری برای حوزه دریایی و بندری کشور ایجاد شود.

باید گام‌های بلندتری برای رونق بنادر برداشته شود

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطرنشان کرد: صدور  برخی بخشنامه‌ها و آیین نامه‌ها مغایر با برنامه‌ریزی بخش خصوصی است و این امر موجب شده تا از مسیر کاری صحیح در حوزه‌های مختلف خارج شویم و آن گونه که باید از ظرفیت‌های اقتصادی خود استفاده نکنیم،‌ بدین جهت باید برنامه‌های اقتصادی به گونه‌ای تدوین شود که بنگاه اقتصادی در مسیر پویایی و رشد قرار گیرند.

جعفری با تأکید بر اینکه عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی موجب شده است تا مشکلات حوزه دریایی و بندری به حداقل برسد،‌ اظهار داشت: سیاست گذاران باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا مشکلات بخش خصوصی در حوزه تجاری به حداقل برسد، خوشبختانه در بخش بنادر مشکلات به حداقل رسیده اما این مساله کافی نیست و باید گام‌های بلندتری برای رونق بنادر برداشته شود.

کشور از مزیت‌های دریایی و بندری ویژه‌ای برخوردار است

وی افزود: بنادر و بخش خصوصی شریک تجاری یکدیگر هستند و فعالیت‌های اقتصادی در حوزه بندری و دریایی با مشارکت هرچه بیشتر و بهتر بخش خصوصی به گونه مطلوب‌تری رقم خواهد خورد و سبب می‌شود تا حوزه دریایی و بندری بیش از پیش رونق پیدا کند. 

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب در حوزه دریایی و بندری،‌ بیان کرد: کشور از مزیت‌های دریایی و بندری ویژه ای برخوردار است و این امر حق انتخاب فوق العاده‌ای را برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ایجاد می‌‌کند.