شناسهٔ خبر: 95866 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

همزمان با عید غدیر خم

۱۰۱۰۰ میلیارد تومان طرح آزادراهی و ریلی افتتاح می‌شود

ریل گذاری زاهدان به چابهار با فرمان رییس جمهور، ۱۰۱۰۰ میلیارد تومان طرح آزادراهی و ریلی همزمان با عید غدیر خم افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فردا، پنجشنبه هفتم مرداد و همزمان با عید غدیر خم، ۱۰۱۰۰ میلیارد تومان طرح آزادراهی و ریلی در دولت تدبیر و امید با فرمان حسن روحانی، رییس جمهور افتتاح می‌شود. این طرح‌ها شامل خط آهن اقلید-یزد، ۱۸۲ کیلومتر خط دوم راه آهن قزوین-زنجان، ۱۰۶ کیلومتر خط دوم راه‌آهن بافق-زرین دشت و تونل البرز واقع در قطعه دوم آزادراه تهران-شمال می‌شود. این طرح‌ها توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور احداث شده است.

راه‌آهن یزد-اقلید به طول ۲۷۰ کیلومتر، با تسهیل در حمل ریلی بار مراکز اقتصادی معادن فعال مجاور طرح، امکان انتقال چهار میلیون تن بار و یک میلیون مسافر در سال اول بهره‌برداری و ۷ میلیون تن بار و ۳ میلیون مسافر در افق طرح را فراهم می‌کند. این خط آهن که شامل ۱۲ ایستگاه است، فاصله ریلی استان‌های جنوبی کشور و خراسان رضوی را بیش از ۳۱۰ کیلومتر کوتاه می‌کند و نرخ بازگشت سرمایه آن بیش از ۳۰ درصد است. اعتبار ساخت این خط ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده و ارزش روز آن ۶۰۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. گفتنی است در این مرحله ۵ ایستگاه از این خط به بهره‌برداری می‌رسد. 

تونل البرز که در انتهای قطعه ۲ آزادراه تهران-شمال قرار گرفته است، بیش از ۶ کیلومتر طول دارد و بلندترین تونل آزادراهی ایران به شمار می‌رود. این تونل منطقه پیچ سرهنگ را به پل زنگوله متصل می‌کند. از اهداف احداث منطقه دوم آزادراه تهران-شمال می‌توان به کاهش ۶ کیلومتر از طول مسیر موجود جاده کرج-چالوس و تبدیل ۲۸ کیلومتر جاده عیر استاندارد به ۲۲ کیلومتر مسیر آزادراهی، کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان سفر، ایجاد راه ارتباطی سریع و ایمن برای چهار فصل سال، اصلاح قوس‌های موجود و تسهیل تردد، کاهش حوادث و تلفات جاده‌ای، کاهش میزان مصرف سوخت و آلایندگی هوا، کاهش استهلاک خودروها، کاهش شیب طولی مسیر از ۱۰ درصد به حداکثر ۶ درصد، افزایش ظرفیت عبور و توسعه صنایع مختلف در استان‌های شمالی نام برد. 

گفتنی است در این روز همچنین اتمام ریل‌گذاری دو خط آهن بستان‌آباد-تبریز و زاهدان-خاش اعلام خواهد شد.