شناسهٔ خبر: 97693 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

آمار پروازهای خارجی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران تیرماه ۱۴۰۰؛

افزایش ۱۰۰ درصدی پروازهای خارجی در تیرماه نسبت به سال گذشته

هواپیما هما بررسی آمار پروازهای خارجی فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در تیرماه سال جاری نشان می‌دهد این پروازها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در ماه تیر سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۷۰ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که  ۱۰۰ هزار و ۵۰ مسافر و ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۶۷۷ کیلوگرم بار به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به تیرماه سال  گذشته، ۱۰۰ درصد و نسبت به خرداد سال جاری به ترتیب ۲۹، ۴۶ و ۳۶ درصد افزایش داشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو تنها ۱۸ نشست و برخاست خارجی در فرودگاه قشم انجام شده که این پروازها ۲ هزار و ۱۳ مسافر و ۵۳ هزار و ۳۳۲ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱۰۰ درصد رشد و نسبت به ماه پیش از آن ۱۰ درصد کاهش داشته است. 

در این ماه فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد با انجام ۴۰۰ نشست و برخاست و جابه‌جایی ۴۳ هزار و ۱۷۵ مسافر رکورددار انجام پرواز خارجی و تردد مسافر بین‌المللی در کشور بوده و ۴۰/۷۹ درصد از کل نشست و برخاست‌های خارجی و ۴۲/۳۰ درصد از جابه‌جایی مسافر بین‌المللی را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه به مقاصد نجف، استانبول، دوحه و کابل پرواز داشته است.

 پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه شیراز با ۲۱۵ نشست و برخاست و تبریز با ۱۳۱  نشست و برخاست قرار گرفته‌اند. پروازهای خارجی در این ماه به ترتیب در فرودگاه‌های مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، لارستان، اهواز، بندرعباس، ارومیه، قشم، گرگان و بیرجند انجام شده‌اند. گفتنی است اعداد مربوط به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در این آمار نیامده است. 

در این ماه فرودگاه بیرجند با انجام ۲ نشست و برخاست خارجی و جابه‌جایی ۲۲۴ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه بین‌المللی کشور بوده است. درتیرماه ۱۴۰۰ حداقل۸۰ درصد نشست و برخاست  های داخلی به ترتیب در  ۴ فرودگاه مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان،انجام شده است.  

در این ماه چهار مسیر استانبول-تبریز، تبریز-استانبول، نجف-مشهد و مشهد-نجف به ترتیب ۴ مسیر پرتردد داخلی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر دوحه-شیراز و شیراز-دوحه قرار دارند.