شناسهٔ خبر: 98144 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان:

انتخابات نهمین دوره هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به شکل الکترونیکی برگزار می‌شود/مشارکت در انتخابات افزایش یافت/برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای سازمان‌های نظام کاردانی تا قبل از اتمام امسال

عبدی قهرودی مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان با اعلام این مطلب که از دوم مهرماه انتخابات هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به شکل الکترونیکی در حال برگزاری است از افزایش میزان مشارکت در نهمین دوره انتخابات خبر داد.

علی‌محمد عبدی‌قهرودی مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، با اعلام آغاز نهمین دوره انتخابات هیات‌مدیره‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از برگزاری این دوره از  انتخابات به شکل کاملا الکترونیکی خبر داد.

عبدی‌قهرودی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف برگزاری الکترونیکی و غیرحضوری این دوره  از انتخابات هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان، افزایش میزان مشارکت بود، توضیح داد: بر اساس آمار، میزان‌ مشارکت اعضا در انتخابات هیات مدیره و بازرسان سازمان نطام کاردانی که هفته گذشته برگزار شد، نزدیک به سه برابر آمار مشارکت در دوره قبل بوده  است.

وی اضافه کرد: بر اساس زمانبندی مقرر شد تا انتخابات از دوم مهر به مدت یک هفته به شکل الکترونیکی برگزار شود. از روز گذشته اولین انتخابات در استان خراسان شمالی با ۵ هزار عضو انجام شد که حدود ۴۴ درصد مشارکت ثبت شد که این میزان مشارکت در انتخابات بیش ار دو برابر دوره گذشته بود. روز چهارشنبه در ۸ استان و پنجشنبه در ۱۱ استان انتخابات برگزار می شود و برای سایر استان‌ها، هفته بعد، انتخابات برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: در دوره قبل میزان مشارکت در انتخابات اعضای هیات‌مدیره سازمان‌های نظام مهندسی در سطح کشوری حدود ۳۵ درصد بود که امسال باتجربه ای که در انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام کاردانی ایجاد شد، انتظار می‌رود درصد مشارکت حداقل به بالای ۵۰ درصد افزایش یابد که این میزان مشارکت در انتخابات رشد خوب و قابل دفاعی است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان در خصوص پیگیری تعارض منافع نیز اعلام کرد: همزمان با پیگیری برگزای انتخابات، پیگیری تعارض منافع در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است. در برگزاری این دوره از انتخابات تمامی افرادی که دارای تعارض منافع بودند صلاحیتشان احراز نشد.

وی در بیان همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در موضوع انتخابات توضیح داد: مقرر بود تا شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از ابتدای برگزاری انتخابات به نمایندگی از سوی سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها در موضوع انتخابات با وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه ناظر بر انتخابات، همکاری و مشارکت داشته باشد تا کارها  با سرعت و کیفیت بهتر انجام شود که اینکار عملا انجام نشد. سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مخالفت با فرآیند انتخابات و بعدا موضوع تعارض منافع عملا کار را رها کرد و بخش عمده ای از بار اجرایی انتخابات که ربطی به وزارتخانه نداشت به ناچار به دوش وزارتخانه افتاد.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون ادارات کل و مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها در موضوع برگزاری انتخابات فعالانه مشارکت دارند و هماهنگی های مناسبی در جریان است.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان یادآور شد: انتخابات هیات‌مدیره و بازرسان سازمان‌های نظام کاردانی  هفته گذشته در ۱۳ استان به شکل همزمان با همکاری سازمان نظام کاردانی ساختمان به شکل مناسب و کاملا الکترونیکی برگزار شد. انتخابات میان‌دوره ای اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام کاردانی استان‌هایی که برگزار نشد تا قبل از اتمام امسال برگزار خواهد شد.