شناسهٔ خبر: 98587 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

لزوم ثبت اطلاعات مالکان قمی تا پایان مهرماه در سامانه املاک و اسکان

سامانه املاک و اسکان کشور مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: مالکان و مستاجران قمی تا پایان مهرماه سال جاری مهلت ثبت نام و خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور را دارند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (قم)، حسن صبوری به پیامدهای مثبت ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان اشاره کرد و گفت: ثبت اطلاعات در سامانه مذکور منجر به ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن، اخذ تصمیمات سیاستی صحیح و نهایتا تسهیل فرآیند خانه دار شدن تمامی اقشار جامعه خواهد شد.

وی ادامه داد:همچنین از مزایای دیگر ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان زمینه ایجاد سرشماری برخط نفوس و مسکن ،تنظیم بازار مسکن و امکان اجرای سیاست های مطلوب دولت از جمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه های هدفمند فراهم می شود.

صبوری افزایش دقت برنامه ریزی اقتصادی در بخش مسکن را از دیگر مزایای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان عنوان کرد و افزود:با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان فروش یا اجاره یک واحد مسکونی به چند فرد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در بخش دیگری از صحبت های خود به آثار و تبعات ناشی از ثبت اطلاعات ملک اشاره کرد و گفت: در صورت عدم ثبت اطلاعات ملک و برابر الزامات قانونی، آن واحد مسکونی خالی تلقی می شود و برای آن ملک برگه مالیاتی صادر و در صورت عدم پرداخت مشمول جرایم مالیاتی می شود.

همچنین هر زمان که نیاز به اخذ مفاصا حساب مالیاتی برای ملک مورد نظر باشد، مالک آن واحد مسکونی مکلف به پرداخت جرائم مالیاتی در خصوص ملک خواهد بود.همچنین از آنها که میزان مالیات مربوطه از شش تا هجده برابر مالیات بر اجاره تعیین شده است رقم مالیات متعلقه بسیار قابل توجه بوده و مالک متضرر می شود.

صبوری تصریح کرد: به موجب قانون ارائه بسیاری از خدمات از جمله افتتاح حساب، صدور چک، خرید انشعابات برق، آب، فاضلاب و ... منوط به ثبت اطلاعات در سامانه بوده و بسیاری از خدمات براساس آدرس مندرج درسامانه به ساکنین ارائه خواهد شد. لذا عدم ثبت اطلاعات و خود اظهاری در سامانه ممکن است مشکلات عدیده ای برای خانوارها(چه ساکن و چه مالکی که خوداظهاری نکرده باشد) در استفاده از خدمات ایجاد کند.

وی تصریح کرد: از دیگر تبعات ناشی از عدم ثبت اطلاعات ملک، این است که وزارت نیرو مکلف است تعرفه برق کنتور این املاک را در بالاترین پلکان قیمتی محاسبه نماید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در پایان خاطر نشان کرد: تمامی مالکین و مستاجران قمی می بایست  تا پایان مهر ماه با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی https://amlak.mrud.ir/ نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند.