شناسهٔ خبر: 98748 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد:

افزایش تعداد نشست و برخاست‌ها در مرداد ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته

هواپیما هما بررسی آمار پروازهای داخلی در مردادماه سال جاری نشان می‌دهد این پروازها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در ماه مرداد سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۵ هزار و ۴۹۷ نشست و برخاست داخلی در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۳۳۰ مسافر و ۱۵ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۲۵۴ کیلوگرم بار به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به مردادماه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۹ درصد رشد و ۱۵ و ۲ درصد کاهش و نسبت به تیر سال جاری به ترتیب ۱۱، ۱۵ و ۱۱ درصد کاهش داشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو در مجموع هزار و ۶۳۳ نشست و برخاست داخلی انجام شده که این پروازها ۱۳۱ هزار و ۳۲۸ مسافر و یک میلیون و ۴۵۲  هزار و ۲۷۷ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۷، ۳۹ و ۳۶ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۲۵، ۲۸ و ۲۷ درصد کاهش داشته است

در این ماه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران با انجام ۹ هزار و ۳۱۳ نشست و برخاست و جابه‌جایی ۷۱۳ هزار و ۳۲۵ مسافر رکورددار انجام پرواز داخلی و تردد مسافر در کشور بوده و ۳۴/۳۳ درصد از کل نشست و برخاست‌های داخلی و ۳۴/۵۷ درصد از جابه‌جایی مسافر داخلی را به خود اختصاص داده است. پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه مشهد با ۳ هزار و ۴۳۴ نشست و برخاست و شیراز با ۲ هزار و۳۸ نشست و برخاست قرار گرفته‌اند. فرودگاه کیش نیز با هزار و ۲۴۸ نشست و برخاست، رتبه اول در بین فرودگاه‌های اختصاصی و رتبه ششم در بین کل فرودگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده است.

در این ماه فرودگاه ماکو با ۲۶ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی هزار و ۱۰۴ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه اختصاصی و فرودگاه اراک با انجام ۱۰ نشست و برخاست داخلی و جابه‌جایی ۸۴۷ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه کشور بوده‌اند. در این ماه فرودگاه جیرفت نیز با ۱۴ نشست‌وبرخاست و جا‌به‌جایی ۳۹۵ مسافر کم مسافرترین فرودگاه کشور بوده است. درمردادماه ۱۴۰۰ حداقل۸۰ درصد نشست و برخاست  های داخلی به ترتیب در  ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز، اصفهان، کیش، بندرعباس، تبریز، خلیج فارس (عسلویه) و یزد انجام شده است. همچنین از فروردین ۱۴۰۰ به فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت، هشت فرودگاه عسلویه، خارک، ماهشهر، الوان، سیری، گچساران، بهرگان و آغاجاری اضافه شده است

در این ماه چهار مسیر تهران-مشهد، مشهد-تهران، شیراز-تهران و تهران-شیراز به ترتیب ۴ مسیر پرتردد داخلی بوده‌اند و پس از آن نیز دو مسیر اهواز-تهران و تهران-اهواز قرار دارند.