شناسهٔ خبر: 99065 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مدیر راهبری مرکز ایمنی، عملیات اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی خبر داد:

اعلام رتبه بندی فرودگاه ها توسط سامانه پایش کیفیت خدمات فرودگاهی/ ثبت بیش از یک میلیون و هفتصد هزار بازخورد از ابتدای سال جاری

مجتبی رنجبر مدیر راهبری مرکز ایمنی، عملیات اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی از ثبت و جمع آوری بیش از یک میلیون و هفتصد هزار بازخورد از سوی مسافران در فرودگاه‌های کشور توسط سامانه جامع و هوشمند پایش کیفیت خدمات فرودگاهی در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.

مجتبی رنجبر، مدیر راهبری مرکز ایمنی، عملیات اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: پایش مستمر و هوشمند کیفیت خدمات و سرویس ها در فرودگاه های کشور با تاکید مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی در راستای ارتقای سطح کیفی خدمات فرودگاهی انجام می‌شود.

مدیر راهبری مرکز ایمنی، عملیات اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی افزود: این سامانه جامع با استفاده از کنسول های کلیدی، لمسی و دیجیتالی نصب شده در ترمینال‌های مسافری فرودگاه‌ها و همچنین درگاه‌های نرم‌افزاری و وب‌سایت‌های فرودگاه‌های کشور از آغاز پروژه در ابتدای سال جاری تا کنون حدود یک میلیون و هفتصد هزار بازخورد اعلام شده توسط مسافران را ثبت کرده است.

وی با بیان اینکه سامانه جامع و هوشمند پایش کیفیت خدمات فرودگاهی در دو حوزه "کیفیت خدمات فرودگاهی" و "امکانات سالن‌های فرودگاه" به جمع آوری بازخوردهای مسافران می‌پردازد، گفت: این سامانه در ماه های تیر ، مرداد و شهریور 1400 نیز، 650 هزار بازخورد از سوی مسافران در فرودگاه های کشور ثبت کرده است.

رنجبر ادامه داد: موضوع "کیفیت خدمات فرودگاهی" در زمینه هایی همانند امکانات سالن های فرودگاه، کیفیت پذیرش مسافر و بار، نحوه برخورد کارکنان، آراستگی و راحتی در فرودگاه، سرویس‌های اطلاع رسانی، مدت زمان انتظار پذیرش، نحوه دسترسی به فرودگاه، وضعیت پارکینگ فرودگاه، اقدامات مقابله با شیوع کرونا و ... مورد ارزیابی مسافران قرار می‌گیرد.

به گفته وی؛ این سامانه در حوزه "امکانات سالن های فرودگاه" به بررسی مواردی همچون اینترنت، محل شارژ، چرخ دستی و ویلچر، آب آشامیدنی، تلویزیون، محل بازی کودکان، عابر بانک، اتاق سیگار، صندلی انتظار، بسته بندی بار، غرفه‌های فروشگاهی، رستوران و فست فود، نمازخانه، سرویس‌های ترمینالی و ... می‌پردازد.

مدیر راهبری مرکز ایمنی، عملیات اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات فرودگاهی در ادامه به رتبه بندی فرودگاه‌های کشور در دو بخش کیفیت خدمات فرودگاهی و امکانات سالن‌های فرودگاه پرداخت و گفت: با توجه به اطلاعات دریافتی در سه ماهه دوم سال 1400، موفق‌ترین فرودگاه‌ها در زمینه کیفیت ارائه خدمات فرودگاهی از نظر مسافران به شرح ذیل است: فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد و تبریز(امکانات سالن های ترمینال)، فرودگاه های اصفهان، بندرعباس و اهواز (کیفیت پذیرش مسافر/ بار)، فرودگاه های شیراز، اصفهان و زاهدان(نحوه برخورد کارکنان)، فرودگاه های مهرآباد مشهد، یزد( آراستگی و راحتی در فرودگاه)، فرودگاه های مشهد، بندرعباس و زاهدان( سرویس های اطلاع رسانی)، فرودگاه های مهرآباد، اهواز و یزد( زمان انتظار پذیرش)، فرودگاه های تبریز، مهرآباد، شیراز(اقدامات مقابله با شیوه کرونا)، فرودگاه های اصفهان، یزد و مهرآباد(وضعیت پارکینگ فرودگاه) و فرودگاه های تبریز، شیراز و اهواز(نحوه دسترسی به فرودگاه) جزء فرودگاه های منتخب بودند.

وی همچنین به ارائه نتایج حاصل از پایش رضایتمندی مسافران در رابطه با امکانات سالن‌های فرودگاه‌ها در تابستان پرداخت و گفت: در ارائه اینترنت فرودگاه‌های مهرآباد، اصفهان و مشهد، در پخش برنامه‌های تلویزیونی، فرودگاه‌های تبریز، مهرآباد و زاهدان، در محل شارژ، فرودگاه‌های مهرآباد، بندرعباس و شیراز، در ارائه چرخ دستی و ویلچیر، فرودگاه‌های مشهد، مهرآباد و یزد، در ارائه صندلی انتظار، فرودگاه‌های یزد، زاهدان و مشهد، در ارائه آب آشامیدنی فرودگاه‌های اصفهان، شیراز، مهرآباد، در استقرار عابر بانک، فرودگاه‌های شیراز، اهواز و تبریز، در بسته‌بندی بار فرودگاه های تبریز، اهواز، بندرعباس، در استقرار غرفه‌های فروشگاهی فرودگاه‌های اصفهان، مهرآباد و. بندرعباس، در بخش رستوران و فست فود، فرودگاه‌های مهرآباد، زاهدان، اهواز، در بخش نمازخانه فرودگاه‌های مهرآباد، یزد، مشهد و در بخش سرویس‌های بهداشتی فرودگاه‌های مشهد، اصفهان و تبریز به عنوان فرودگاه‌های منتخب معرفی شدند.

رنجبر اظهار داشت: این دفتر با همکاری مدیران فرودگاه‌های کشور در ماه های آینده نیز کماکان و به طور مستمر به جمع آوری بازخوردهای مسافران در فرودگاه‌های کشور به ویژه فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، اهواز، بندرعباس، یزد، زاهدان و ...پرداخته و با اندازه گیری شاخص رضایت، بهره گیری از گزارش‌ها و بررسی، آنالیز و تحلیل نتایج حاصله از این سامانه نسبت به شناسایی نقاط ضعف و قوت و بهبود کیفیت سرویس‌ها و خدمات فرودگاهی منطبق با نظر مسافران اقدام می‌کنند.