نمایش همه
 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۱۲-۱۲ ۱۱:۵۲

  ۲۳ سال متوسط سن ناوگان هوایی کشور؛

  ضرورت نوسازی ناوگان فرسوده هوایی

  با ورود ۱۱ فروند هواپیمای جدید، متوسط سن ناوگان هوایی کشور به حدود ۲۱ سال رسیده اما با وجود سوانح و چالش های فراروی این صنعت، تداوم سیاست وزارت راه وشهرسازی مبنی بر نوسازی ناوگان هوایی کشور ضروری است.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۱۲-۱۱ ۰۹:۰۶

  باید به سمت مدیریت‌های محلی حرکت کنیم

  شهردار تهران گفت: شهرها در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات کشور خاکریز اول هستند، شهرها از این منظر نیز اهمیت زیادی دارند اما متاسفانه با چالش‌های مختلفی روبرو هستند که بخش عمده‌ای از این چالش‌ها، مسائل مشترک بین همه شهرهای کشور است.

 • سانحه ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۰۷:۰۹

  سقوط هواپیما یا سقوط اخلاق

  مهرداد نادری: چند روز از قصه تلخی که موجب پرکشیدن ۶۶ پروانه شد می‌گذرد، ۶۶ پروانه که بی گناه به قلب یخ با قدرت تقدیر فرود آمدند، و مهربانانه دعوت حق را لبیک گفتند و به ابدیت پر گشودند، ۶۶ پروانه که رفتنشان منجربه سقوط احساسات یک ملت شد، ملتی که هنوز نمی‌توانند باور این حادثه را در ذهن خود تداعی کنند وقبول بنمایند چنین رُخداد سهمگینی را.

 • سید محسن طباطبایی مزدآبادی ۱۳۹۶-۱۲-۰۸ ۱۳:۵۰

  ۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

  شهر‌های زوریخ، سنگاپور، استکهلم، وین، لندن، فرانکفورت، سئول، هامبورگ، پراگ و مونیخ ۱۰ شهر برتر جهان از منظر پایداری به حساب می‌آیند.

 • سانحه ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۹:۲۰

  دغدغه شهرت با احساسات مردم

  رضا عزيزی: ١١ سپتامبر سال ٢٠٠١ زمانی که دو هواپیما به فاصله‌ای چنددقیقه‌ای به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در آمريكا برخورد کردند و برج‌ها بعد از ریزش ابتدایی، آتش گرفتند و ده‌ها نفر قربانی این حادثه تروریستی تلخ شدند، اولین اتفاقی که در رسانه‌های آمريكا و سایر نقاط دنیا افتاد، این بود که اطلاعاتی از کسانی که در آن دو برج مشغول به کار بودند، منتشر کردند و همه رسانه‌ها به‌خصوص رسانه‌های آمريكا، سعی کردند آخرین اطلاعات را درباره قربانیان حادثه (چند نفر کشته شده‌اند، زخمی‌ها کجا بودند، امدادگران چه می‌کنند و....) مطرح کنند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۲-۰۶ ۱۰:۴۷

  نقش منابع انسانی در پیشبرد اهداف کلان وزارتخانه

  علی اخلاقی*: وزارت راه و شهرسازی مسئولیتی خطیر و زیربنایی را درکشور عهده دار است و عملاً سیاست گذار و مجری تصمیمات مهم و استراتژیک خود نیز می باشد. بطوریکه زیربنای حرکت، ارتباط، تامین معاش و زندگی را درکشور برنامه ریزی و اجرا می نماید.

 • خادمي امضا ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۱۴:۰۵

  پیام معاون وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز مهندسی

  خیرالله خادمی*: "بهبود مستمر کیفیت زندگی بشری مرهون زحمات تلاشگرانی است که صادقانه در راه خدمت به انسان‌ها عمر خود را با بهره‌گیری از دانش و تجربه خویش صرف نمودند تا آینده‌ای بهتر برای همنوعان خویش رقم زنند.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۰۷:۰۵

  ریشه‌یابی متفاوت سقوط هواپیما

  علی بیت‌اللهی*: سقوط هواپیمای ‌ای تی آر شرکت آسمان در پرواز مسیر تهران – یاسوج، شاید نقطه آغازی باشد برای اتخاذ رویکردهای منطقی. حادثه هواپیمای تهران – یاسوج نشان‌دهنده آن است که استانداردهای جهانی موضوعاتی بی ربط نیستند و تحت هیچ شرایطی و با هیچ توجیهی نباید مورد اغماض واقع شوند.

 • حامد مانی فر ۱۳۹۶-۱۲-۰۴ ۰۸:۵۳

  شناخت راهبردهای بومی‌سازی و مسیر توسعه BIM در کشور

  مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در پیامی اعلام کرد: امید است در این رویداد مهم با همت کارشناسان و علاقمندان این حوزه، دستاوردهای ارزشمندی در شناخت راهبردهای بومی سازی و مسیر توسعه BIM در کشور حاصل آید.

 • مقصود اسعدی سامانی ۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۰۸:۱۵

  نوسازی ناوگان هوایی و منافع ملی

  مقصود اسعدی سامانی*: نوسازی ناوگان هوایی کشور به‌طور دقیق در راستای منافع ملی تعریف می‌شود. اگر می‌خواهیم که منافع ملی کشور را تأمین کنیم نیاز به‌توسعه و نوسازی ناوگان هوایی مسافری داریم. از سوی دیگر برقراری عدالت ایجاب می‌کند تا با توسعه حمل و نقل هوایی زمینه بهره‌مندی کل جامعه را از این روش حمل و نقلی ایمن فراهم کنیم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۰۷:۵۲

  مسابقات معماری و شهرسازی؛ فرصتی برای ارتقای کیفیت معماری کشور

  حامد مظاهریان:*به باور من با گسترده شدن مسابقات، آموزش معماری پس از دانشگاه هم تداوم می‌یابد. چرا که برای گرفتن کار، رویه‌های معمول که بعضاً فساد انگیز است کفایت نمی‌کند و معمار و شهرساز باید در رقابت و ارایه ایده موفقیت کسب کند.

 • طرح ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۰۹:۵۵

  سقوط هواپیما یا سقوط اخلاقی منتقدان دولت؟

  محسن ماندگاری: دوسال قبل دقیقا در چنین روزهایی، پس از تصمیم دولت روحانی برای بازسازی ناوگان فرسوده هوایی کشور و خرید هواپیما از ایرباس و چند شرکت دیگر اروپایی، منتقدان، حملات گسترده ای علیه دولت تدارک دیده بودند که «مگر خرید هواپیما اولویت چندم کشور است که دولت می‌خواهد دلارهای آزادشده برجام را به پای شرکتهای خارجی بریزد!»

 • طرح ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۱۹:۵۴

  پیام سانحه یاسوج: برجام برای حفظ جان انسانها اهمیت دارد

  محمدرضا نادری گیسور: مردم ایران بار دیگر داغدار شدند؛ داغدار جان باختن ۶۵ تن از هموطنان پرواز هواپیمایی که بامداد امروز - یکشنبه ۲۹ بهمن - از تهران به سوی یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد به پرواز درآمده بود اما هرگز به مقصد نرسید.

 • فاطمه مقیمی ۱۳۹۶-۱۱-۲۹ ۰۸:۵۱

  مقیمی مطرح کرد؛

  ۸ راهکار برای تسریع در نوسازی ناوگان حمل ونقل جاده‌ای

  عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، کاهش تعرفه گمرکی واردات کامیون، افزایش نرخ بیمه و مالیات کامیون‌های قدیمی و اعطای تسهیلات تشویقی را از جمله راهکار‌های نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل جاده‌ای دانست.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۱۱-۲۸ ۱۰:۵۶

  ملت مالک، ملت مستاجر

  سید محمد بهشتی*: وقتی صحبتی از زلزله‌های مخرب می‌شود معمولا فهرستی تکراری از نام چند شهر را می‌شنویم؛ بویین‌زهرا، فردوس، طبس، رودبار و بم. پیداست که به فاصله‌هایی کمتر از یک دهه در جایی از ایران زلزله‌ای مهیب رخ داده که تبعاتش همه کشور را لرزانده و همه را باخبر کرده است، اما پیش از این چه؟ زلزله بویین‌زهرا به سال ۴۱ روی داد، قاعدتا کسانی که هفت، هشت دهه‌ای از عمرشان گذشته باید بتوانند زلزله‌های مهیب متقدم‌تر را نیز به ما یادآوری کنند ولیکن چنین نیست.

 • روابط ایران و هند ۱۳۹۶-۱۱-۲۶ ۱۱:۰۶

  به بهانه سفر ٣‌روزه رئيس جمهوری به هند

  هندوستان؛ همسايه کهن

  عباس ملکی:* جواهر لعل نهرو، از رهبران جنبش استقلال هند و نخست‌وزیر این کشور، از ١٩٤٧ تا ١٩٦٤ در مدت زمانی که در زندان‌های هند در دوره استعمار انگلیس محبوس بود، برای دخترش، ایندیرا، نامه‌هایی می‌نوشت. نهرو که حقوق‌د‌انی زبردست و فارغ‌التحصیل دانشگاه آکسفورد بود، در مجموعه این نامه‌ها که بعدا در کتابی چندجلدی به نام «نگاهی به تاریخ جهان» منتشر شد، درباره نقاط مختلف جهان، تمدن‌ها و حکومت‌ها سخن می‌گوید.

 • محسن پورسیدآقایی ۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۱۰:۴۰

  الگوی جدید عوارض تردد

  محسن پورسیدآقایی*: توسعه پایدار شهری، شکلی از توسعه امروزی است که توان توسعه مداوم شهرها، جوامع شهری و نسل‌های آینده را تضمین می‌کند. این توسعه باید به شکلی باشد که در طول زمان، شاخص‌های پنج‌گانه شامل حمل و نقل فراگیر، مسکن مناسب، هوای پاک، ذخیره آب‌های زیرسطحی و زیرزمینی و نیز آب آشامیدنی سالم محقق شود.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۰:۰۹

  نقاط روشن و تاریک کارنامه‌مان پس از گذشت چهار دهه از انقلاب

  حامد مظاهریان*: نگاه واقع‌بینانه به موفقیت‌ها و عدم موفقیت‌های پس از انقلاب اسلامی می‌تواند راهگشای سال‌های پیش‌رو باشد و این روزها را فرصتی می‌دانم تا در موضوع دستاوردها و ناکامیابی‌های پس از انقلاب گفتگو شود.

 • کمال اطهاری ۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۰۷:۴۷

  ۵ نکته مهم در طرح بازآفرینی شهری

  کمال اطهاری*: بازآفرینی بافت فرسوده با نگاه محله محوری یکی از اتفاق ‌های خوب است که دولت بدرستی آن را در دستور کار خود قرار داده است.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۰۸:۱۴

  ۱۰ الزام مالی طرح بازآفرینی شهری

  محمدهاشم بت‌شکن*: رئیس‌جمهوری روز پنج‌شنبه در اقدامی بزرگ، برنامه ملی بازآفرینی شهری را آغاز و آن را هدیه دولت دوازدهم به مردم دانست.

 • بلندمرتبه سازی ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۰۷:۰۷

  جانمایی برج‌های بلندمرتبه

  آناهیتا گودرزی*: سال‌ها کارشناسان گوناگون از معضلات شهر تهران سخن می‌گفتند. اینکه ظرفیت زیست‌پذیری تهران پایان یافته است (اعلام رسمی سازمان محیط زیست در سال ۸۲)، موضوع تهدید منابع آبی پایتخت، کاهش بی‌سابقه ذخیره و پوشش‌های گیاهی شهر و ناایمنی شهر تهران در مواجهه با آسیب‌های احتمالی ناشی از بلایای طبیعی یا حوادث دیگر. اما متاسفانه شهر تهران در بیش از یک دهه گذشته روز به روز بیشتر آماج ساخت و ساز‌های بی‌رویه قرار گرفت.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۱:۴۱

  ۵ عبرت از نماد مدرنیته

  علی بیت اللهی*: پلاسکو برای همه آن‌هایی که خاطراتی از تهران قدیم داشتند و دارند، نماد مدرنیته بود، ساختمانی اعجاب آور با فولادی که از اروپا وارد شده بود و نوآوری جالب مهندسی در طراحی آن در زمان ساخت، این بنا در سال ۱۳۳۹ (حدود ۵۶ سال قبل از فروریزش آن) یک اثر مهندسی ممتاز تلقی می‌شد و در زمان ساخت، جزو مرتفع‌ترین ساختمان تهران و کشور بود.

 • پلاسكو ۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۰۸:۰۲

  بازتولید پلاسکو‌های اقتصادی

  نیما نامداری*: بیش از یک سال از فاجعه پلاسکو گذشته و اکنون می‌توانیم از خود بپرسیم که چه درس‌هایی از این فاجعه آموختیم. به گمان من هیچ! نه نشانه‌ای از تغییر در ضوابط ایمنی ساختمان‌ها وجود دارد، نه استقبال از بیمه آتش‌سوزی تغییر محسوسی کرده، نه در برخورد با تخلفات ایمنی در واحد‌های صنفی تغییری ایجاد شده، نه مهارت‌ها و امکانات مدیریت بحران بهبود چشمگیری داشته است.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۰۷:۴۴

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  تعارض منافع و گفتگوی اجتماعی

  دکتر عباس آخوندی*: ابلاغ دستورالعمل منع قبول منافع متعارض در میان مهندسان، کارمندان دولت، فعالان حرفه‌ای و کسانی که در پی ساخت خانه و یا ساختمانی برای خود هستند واکنش‌های متفاوتی داشته‌است.

 • داود پرهیزکار ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۷:۵۷

  توسعه پایدار و توان اقلیمی

  داود پرهیزکار*: سال هاست که بحث توسعه پایدار در جوامع بین المللی و ایران مطرح شده است؛ اما توسعه پایدار چیست؟ چه فرقی با توسعه ناپایدار دارد؟ در گذشته تصور حاکم این بود که محیط زیست به طور عمده برای استفاده و استثمار از سوی انسان ایجاد شده است.

 • فرودگاه برف ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۱:۵۰

  فرودگاه بهانه است

  سلیمان محمدی*: بارش سنگین برف هفته گذشته خیلی‌ها را غافلگیر کرد، حتی کسانی که از آن خبر داشتند. همین مسئله هم باعث شد انتقاداتی به همه مسئولان مدیریت این بحران وارد شود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۹

  دوره بازگشت زلزله تهران، ابهامات و نگرانی‌ها

  علی بیت اللهی*: دوره بازگشت زلزله، پارامتر مهمی در مطالعات خطر زلزله است. این عبارت از سویی دیگر، گاه اسباب نگرانی تعدادی از شهروندان در کلانشهر‌های تهران و کرج و سایر مراکز جمعیتی اطراف تهران نیز می‌شود. چرا که که گفته می‌شود از دوره بازگشت زلزله تهران، مدت زمانی قابل ملاحظه‌ای گذشته است و لذا این احساس در مردم تقویت می‌شود که حسب این گفتارها، باید هر آن منتظر آن زلزله مهیب و موعود بود!

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۰۹:۳۶

  ارزانی مُشک و فراوانی شادی در شهر

  محمدجواد حق‌شناس*: شهر‌های امروز به دلایل گوناگون و در روال‌های روزمره ملال‌ها و گاه خستگی‌هایی را در پی دارند که گاه ناگزیر است و البته خب هستند؛ اما یک مدیریت ‌شهری که می‌داند شهروندانش از ملال‌های شهری گاه خسته‌اند قاعدتا فرصت‌هایی را در شهر به وجود می‌آورد تا شهروندان قدری بیاسایند و شهر با خوش‌احوالی شهروندانش خوش‌احوال‌تر شود.

 • مهندسی ساختمان ۱۳۹۶-۱۱-۱۳ ۰۹:۳۷

  بازنگری در قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان

  حامد خانجانی*: موارد متعددی در ناکارآمدی سازمان‌ها و انحراف از اهداف شکل‌گیری‌شان شناسایی می‌شود که ضعف در تنظیم قوانین و وجود مقررات متعارض در حوزه فعالیت آن‌ها از اهم موارد است؛ مساله‌ای که درخصوص قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین‌نامه‌های اجرایی آن و عملکرد سازمان نظام مهندسی از بدو تاسیس تا امروز نیز مطرح است.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۸:۱۶

  حکمرانی خوب،کنترل فساد

  حامد مظاهریان*: متأسفانه اکنون موضوع فساد اداری در ایران و مقابله با آن، در افشاگری و معرفی افراد خلاصه می‌شود و در عمل اقدامی مشخص که به صورت ساختاری امکان فساد را منتفی کند در دستورکار قرار نمی‌گیرد.