نمایش همه
 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۰۷:۴۹

  یادداشت؛

  لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق

  معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی طی انتشار مطلبی در کانال تلگرامی خود با تأکید بر لزوم اتکا به داده‌های شفاف حوزه مسکن در شروع دوران رونق به تشریح وضعیت بازار مسکن در شهر تهران و وضعیت موجود شاخص‌های بخش مسکن پرداخت.

 • علی بیت‌الهی ۱۳۹۶-۱۱-۰۴ ۰۸:۴۳

  به آنهایی که از زلزله می‌ترسند

  «ز» زلزله مثل «ز» زندگی زیباست

  دکتر علی بیت‌اللهی*: باید به زلزله جور دیگری هم بنگریم. بدین‌معنا لازم است تا چشم‌هایمان را کمی با ملایمت شستشو دهیم و زیبایی را که در زلزله است ببینیم.

 • ترافیک ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۴۹

  طرح ترافیک نیازمند بازسازی کامل

  محمدعلی کرونی*: نسخه جدید طرح ترافیک تهران که برای اجرا از ابتدای سال ۹۷ توسط مدیران ترافیکی شهرداری دنبال می‌شود، قرار است تنها در پهنه‌ای به وسعت ۳۲ کیلومترمربع معادل حداکثر پنج درصد از کل مساحت پایتخت اجرا شود، در حالی که استمرار اجرای طرح ترافیک فعلی به مدت چهار دهه تقریبا بدون هیچ تغییری در تعریف محدوده، نحوه اجرا و شرایط اعمال محدودیت تردد، ایجاب می‌کند مدیریت شهری به‌جای بسنده کردن به برخی تغییرات جزئی، ناقص و کم‌اثر طرح ترافیک، آن را به‌طور کامل بازسازی کند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۸:۱۹

  یادداشت وزیر راه و شهرسازی؛

  پول سمی پنجه‌ فساد مالی بر گلوی اقتصاد/ ۴ راهکار برای نجات نظام پولی و بانکی کشور

  وزیر راه و شهرسازی عضو شورای پول و اعتبار در یادداشتی با عنوان پول سمی پنجه فساد مالی بر گلوی اقتصاد به بیان ۴ راهکار برای مبارزه با پول سمی در نظام پولی و بانکی و نجات آن، پرداخت.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۷:۵۹

  نشانه‌هایی روشن از رونق در بازار مسکن

  حامد مظاهریان*: اکنون گزارش‌های حاصله حکایت از آن دارد که بازار مسکن روند بهبود را طی می‌کند و معاملات در این بخش رشد قابل توجهی دارد. البته برای مشخص شدن روند بازار مسکن نیازمند سنجش فاکتورها و شاخص‌های مختلف هستیم، اما اگر تعداد مبایعه‌نامه‌ها، حجم معاملات و رشد قیمت مسکن را سنجه رونق بازار مسکن قرار دهیم آمار حکایت از روندی روبه رشد و حرکت به سوی رونق دارد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۷:۱۷

  پلاسکو درسی تلخ برای نگهداری ساختمان‌ها

  حامد مظاهریان*: حادثه پلاسکو را باید هشداری بدانیم تا حقیقت آسیب‌پذیری جدی شهرهای بزرگ و دارای تمرکز جمعیت و سرمایه‌های کشور، به باور همگان به ویژه مدیران دستگاه‌ها بنشیند.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۰:۴۰

  درس‌هایی که حادثه پلاسکو به ما آموخت

  اگرچه همواره از حادثه غم بار پلاسکو برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان یاد می شود، اما تجربه نشان داده معمولا از چنین حوادثی برای رفع مشکلات ساختمان ها درس نیاموخته ایم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۸:۵۳

  پیمانه‌های سنجش عملکرد سازمان نظام مهندسی

  حامد مظاهریان*: روز گذشته در همایش ملی "نگهداری از ساختمان‌ها و حفاظت در برابر حریق با نگاهی به حادثه پلاسکو" شرکت داشتم. در بخشی از سخنرانی، یادآور شدم که برای سنجش عملکرد یک نهاد باید سنگ محکی بیابیم تا بتوانیم به وسیله آن میزان موفقیت آن نهاد را پایش کنیم. پیش تر در یادداشتی با همین رویکرد از عدم موفقیت فرهنگستان‌ها سخن گفتم.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۰۹:۱۵

  یادداشت معاون وزیر راه و شهرسازی؛

  پایان مناقشه برسر پنج درصد حق نظارت

  حامد مظاهریان*: بارها مهندسان تقاضای خود را بر دریافت حق نظارت به صورت مستقیم و بی‌هیچگونه واسطه‌ای اعلام کرده‌اند. از این پس، مهندسان ناظر حق تصاحب همه دستمزد خویش را دارند.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۹:۳۶

  چند نکته درباره زلزله ۴.۳ فیروزکوه

  رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیات زلزله شب گذشته فیروزکوه را تشریح کرد.

 • کشتی نفتی ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۱۳:۵۲

  مرهمی برای سانچی

  نفتکش سانچی دیروز پس از ۹ روز آتش سوزی به عمق آب‌های دریای چین شرقی فروغلتید و کورسوی امید برای نجات سرنشینان این شناور شعله ور نیز به کلی از دست رفت. اینک، اما زمان فرونشاندن آتش و التهاب بازماندگان است که باید همراه پیگیری دلایل حادثه و پاسخگویی به سوالات مطروحه صورت گیرد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۱۰:۲۳

  احمدی با اشاره به افشاگری‌های شهردار تهران: احمدی مطرح کرد؛

  پیگیری عملکرد شهرداری به مطالبه عمومی تبدیل شود/ باید یک اراده عمومی در رابطه با شهرداری صورت بگیرد

  یک حقوقدان گفت: پیگیری عملکرد شهرداری باید به عنوان یک مطالبه باید آن‌قدر تکرار گردد تا به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

 • محمد رضا حسین زاده ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۰۸:۵۶

  طرح ویژه مسکن بانک ملی، فرصت‌ها و مزیت‌ها

  دکتر محمدرضا حسین زاده*: طی سال‌های گذشته، ایجاد تنوع در بانک ها و نوع تسهیلات خریدمسکن به یک مطالبه عمومی تبدیل شده بود. مردمی که قصد خرید خانه داشتند، در توقعی به حق می خواستند با آورده‌های متغیر، توان استفاده از تسهیلات بانکی را داشته باشند. در اکثر کشورها نیز تسهیلات مسکن یکی از مهمترین تسهیلات موجود در سبد محصولات بانک های بزرگ است.

 • آخوندی ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۸:۵۵

  وزیر راه و شهرسازی در یک یادداشت مطرح کرد:

  مرگ بر گرانی و یا درود بر فساد/ واکاوی اعتراضات اخیر درخصوص موسسات اعتباری ورشکسته/ مسببان و حامیان رویکرد فاسد پرچم مبارزه در دست گرفتند

  وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی به واکاوی حوادث اخیر پرداخته و اشاره کرده است: آیا می‌توان اطمینان داشت که با رسیدگی‌ها و اقدام‎‌های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی اعتراضات خاتمه یافته و در آینده خبرهای جدیدی از سایر مؤسسه‌ها نخواهیم شنید؟ طرفه آنکه مسببان و حامیان این رویکرد فاسد پرچم مبارزه در دست گرفته و با استفاده از تریبون‌های رسمی برخی نماز جمعه‌ها و رسانه‌ی ملی خود را در جایگاهِ به زعم خویش معترضان راستین قرار داده و مابقی را ابزار دست مداخله‌گران خارجی معرفی می‌کنند.

 • معین فر ۱۳۹۶-۱۰-۲۲ ۱۰:۰۵

  چند خاطره و دیدگاه درباره زنده یاد علی‌اکبر معین‌فر

  نقطه نظرات کارشناسان و مسئولین به مقام علمی زنده‌یاد "علی‌اکبر معین‌فر" بنیانگذار مهندسی زلزله کشور و مؤسس شبکه ملی شتابنگاری زلزله کشور.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۸:۳۴

  پا بر گلوی شهر

  احمد مسجدجامعی*: چندی قبل که نمایندگی یک خودروساز خارجی، برای گسترش دید فروشگاه مرکزی خود در خیابان ولی‌عصر تهران تعدادی از درختان این خیابان را به بهانه هرس قلع و قمع کرد و آه از نهاد شهروندان برآورد، کسی گمان نمی‌کرد برخورد جدی و قاطعی با این دست‌درازی بشود؛ چرا؟

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۱۳:۳۲

  چند نکته‌ ایمنی درباره زلزله تهران

  احمد نیکنام*: وقوع زلزله‌های اخیر از‌ جمله زلزله استان کرمانشاه (در تاریخ بیست‌ و یکم آبان‌ و با مرکزیت ازگله و زلزله کرمان دهم آذر ٩٦ با مرکزیت هجدک) موجبات نگرانی مردم و مسئولان را فراهم کرده است. زلزله با بزرگای ٥,٢ ریشتر کرج (در تاریخ بیست‌ونهم آذر ٩٦ در گسل ماهدشت) مانند زنگ خطر و هشداری در گوش مردم و مسئولان کلان‌شهر تهران و کرج طنین‌انداز شده و بسیاری آن را پیش‌لرزه وقوع یک زلزله شدید تلقی می‌کنند.

 • مجید فراهانی ۱۳۹۶-۱۰-۱۸ ۰۷:۲۹

  «شفافیت فرآیندی» در حوزه شهری

  مجید فراهانی*: مدیریت شهری به‌ عنوان مدل و رویکردی مهم و پراهمیت، در گفتمان توسعه گرایانه طی سال‌های اخیر همواره در مجادلات و مباحثات جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است. در بحث توسعه شهری و الزامات و ضرورت‌های آن، مفاهیم محوری و مولفه‌های استراتژیکی وجود دارد که هم در عرصه نظری و آکادمیک و هم در حوزه عملیاتی و اجرایی و کارکردی اعمال یا اهمال از آن به تضعیف یا تقویت مسیر توسعه و تسهیل اداره شهرهای بزرگ و کوچک منجر می‌شود.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۰۷:۱۵

  ضرورت پایدارسازی درآمد‌ها

  تیمور رحمانی*: بشر از زمانی که حکومتی حتی به شکل قبیله‌ای تشکیل داد، تامین مالی آن مساله بوده است. در دنیای کنونی و به اقتضای زندگی پیچیده جوامع بشری، انبوهی از کالا‌های عمومی (public goods) مورد نیاز شده که در گذشته موضوعیت نداشته است.

 • زلزله ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۰۷:۱۷

  زلزله خبر می‌دهد؟

  مهدی زارع*: زلزله مدتی است که موضوع پیش‌بینی یا پیشگویی زمین‌لرزه به یکی از مباحث داغ برخی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است؛ این موضوع به‌خصوص بعد از وقوع چند زمین‌لرزه متوسط و بزرگ طی دو ماه گذشته مشابه زلزله کرمانشاه، تهران، کرمان و... بیش از پیش پررنگ شده است.

 • زلزله ۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۳:۵۸

  تبعات روانی بلایای طبیعی

  امیر شعبانی*: وقوع بلایای طبیعی در ایران امری بدیع نیست. تاریخ این سرزمین با چنین رویدادهایی عجین بوده و مواجهه با آنها همواره مورد انتظار است. با این‌حال، میزان آمادگی ما در این مواجهه کافی نیست و هر بار با وقوع مجدد یک فاجعه آن را بسان پدیده‌ای نوظهور می‌بینیم و به‌ فکر چاره‌اندیشی می‌افتیم. واقعیت وجود چنین فضایی و تبعات ناشی از آن، نشان می‌دهد که جو روانی مستولی بر مردم و مسئولان در ایام فاجعه‌آمیز شایسته ارزیابی و مدیریت است.

 • مهندس ساختمان ۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۰۸:۱۷

  ضرورت عبور از پیش‌بینی زلزله

  امین زاهدی‌خامنه*: قرن‌ها بود که بشر با حسرت به زمینی که در زیر پایش می‌لرزید نگاه و آرزو می‌کرد ‌ای کاش راهی برای فرار از زلزله داشت.

 • دیدار نمایندگان جامعه مهندسی ساختمان کشور با مهندس علی اکبر معین‌فر ۱۳۹۶-۱۰-۱۳ ۲۱:۰۸

  مهندس معین فر، مهندسی بزرگ و وارسته

  دکتر علی بیت اللهی*: نقش مهندس معین فر عزیز و گرامی، در توسعه دانش مهندسی زلزله در کشور، نقشی بی بدیل است، خدمات بزرگ وی در حیطه توسعه شبکه شتابنگاری، تدوین مقررات ساخت و ساز ایمن در برابر زلزله هرگز از اذهان متخصصان کشور پاک نخواهد شد.

 • زلزله ایلام ۱۳۹۶-۱۰-۱۳ ۱۰:۴۱

  بهداشت روانی در حوادث غیرمترقبه

  ویدا میرابوالفتحی*: از ۲۹ آذرماه تا امروز کوچک‌ترین لرزشی در ساختمان باعث می‌شود از جا بپرم! مرتب اخبار را چک می‌کنم، به مرگ فکر می‌کنم و از آنچه بر سر من و خانواده ام خواهد آمد می‌ترسم!» تجربه اکثر ما پس از زلزله ۲/ ۵ ریشتری ۲۹ آذر مشابه جملات بالا است. بیاید به آنچه در این لحظات برای روان ما رخ می‌دهد نگاهی بیندازیم و در راستای حفظ سلامت روان خود، توصیه‌های کاربردی در این موقعیت‌ها را مرور کنیم.

 • ترافیک ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۰۹:۵۶

  ۲۰ ایراد طرح جدید ترافیک تهران

  جزئیات نسخه جایگزین طرح ترافیک، پس از دو هفته اطلاع‌رسانی مبهم، اعلام شد. طرح جدید ترافیک، بدون آنکه ۶ هدف جهانی کلان‌شهر‌ها از مدیریت متفاوت تردد‌ها در محدوده مرکزی را مدنظر قرار دهد، ۲۰ ایراد اساسی دارد که در صورت اجرا، بار ترافیک در بزرگراه‌ها تشدید و به‌دلیل غفلت از توسعه همزمان ظرفیت حمل‌و‌نقل عمومی، معطلی و ازدحام در ایستگاه‌ها بیشتر می‌شود.

 • بافت فرسوده تهران ۱۳۹۶-۱۰-۱۱ ۰۸:۰۳

  توسعه تهران و آسیب‌پذیری بافت فرسوده در برابر زلزله

  لزوم توجه به محله هفت‌چنار

  بررسی تجارب کشورهای جهان حاکی از آن است که کلانشهرها با اتخاذ تدابیر مناسب شرایط درونی کشور خویش و استفاده از فرصت‌ها و نقاط قوت خود فضاهای سرزنده و مناسب ایجاد کرده و از این طریق بر توسعه نابخردانه و ناآگاهانه شهر مسلط شده‌اند.

 • فاطمه حسینی ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۰:۲۱

  بودجه در ایستگاه تلفیق

  سیده فاطمه حسینی*: کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ جلسه دیروز خود را برای بررسی موضوعات اساسی و چالش‌های لایحه بودجه سال ۹۷ برگزار کرد؛ جلسه‌ای که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و «حامل‌های انرژی»، «رفاه اجتماعی و هدفمندی»، «بدهی‌های دولت» و «بازار ارز» از جمله مهم‌ترین موضوعات جلسه دیروز بود.

 • محمد هاشم بت شکن ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۱:۳۱

  ۴۰ پرسش بدون پاسخ در حوزه مالی مسکن

  مدیرعامل بانک‌مسکن در کانال تلگرامی خود ضمن طرح ۴۰ پرسش در حوزه مالی مسکن، اعلام کرد: سهم تسهیلات بخش مسکن از کل تسهیلات نظام بانکی از ۱۵ درصد سال ۹۲ به ۷ درصد کاهش یافته است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۱۰-۰۸ ۱۰:۳۹

  حالا پس از زلزله

  احمد مسجدجامعی*: زلزله پدیده‌ای طبیعی است که با شناخت دقیق آن می‌توان آسیب‌های آن را تا حدی کاهش داد و از تبدیل‌شدن آن به بلایی خانمان‌سوز جلوگیری کرد؛ البته منظور از شناخت، پیش‌بینی زمان وقوع زلزله نیست. ژاپن کشوری است که در تکنولوژی، پیشرفته است و با زمین‌لرزه‌های بسیاری سروکار دارد، اما تاکنون موفقیتی در پیش‌بینی زمان وقوع زلزله نداشته است.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۱۰-۰۷ ۰۹:۳۹

  بسته مقرراتی دولت

  علی نوذرپور*: هوای کلان‌شهر‌های کشور به‌خصوص پایتخت، در حالی این روز‌ها در شرایط ناسالم قرار گرفته و نفس شهروندان را تنگ کرده که سال گذشته، مصوبه منع شماره‌گذاری خودرو‌های آلاینده، از سوی هیات دولت و به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت لغو شد.