نمایش همه
 • محمود گلابچی ۱۳۹۶-۰۶-۲۴ ۰۸:۱۱

  احداث بناهای بلند، حاصل پیشرفت‌ علم و فناوری است

  محمود گلابچی*: بلندمرتبه‌سازی به‌طور مطلق امری نیست که کسی بتواند آن را رد یا اثبات کند؛ ساختمان‌های بلند یک امکان برای تمرکز فعالیت‌‌هایی است که ضرورت دارد در فضای واحدی شکل بگیرد.

 • سعید نیک پور ۱۳۹۶-۰۶-۲۳ ۰۸:۴۹

  غریبه‌ای در شهر/ توسعه نامتوازن، بخشی از هويت تهران را از بين برده است

  سعید نیک‌پور*: وقتی توسعه، روندی لجام‌گسيخته پيدا می‌كند نتيجه‌اش اين می‌شود كه هرچه به عنوان ميراث يك شهر می‌بايد حفظ و حراست می‌شده، از بين می‌رود.

 • داریوش پیرنیاکان ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ ۰۷:۴۷

  ٤ مطالبه مردم از شهردار و شورای شهر

  داریوش پیرنیاکان*: احتمالا همه شهروندان کشور به اهمیت جایگاه ریاست‌جمهوری آگاهند و می‌دانند با چه مطالباتی از بدنه اجرائی کشور اردیبهشت‌ماه پای صندوق‌های رأی رفتند، اما در همان روز انتخابات، مردم در سراسر کشور، این فرصت را یافتند که مدیران شهری خود را در قالب شوراهای شهر برگزینند و آنها نیز در این فاصله چندماهه، شهردارانی را برای شهرها انتخاب کرده‌اند.

 • بافت فرسوده استان اردبیل ۱۳۹۶-۰۶-۲۱ ۰۷:۳۴

  ائتلاف مدیریت شهرها و پیراشهرها در بافت فرسوده

  مسعود تارانتاش*: تعدد و تداخل حوزه‌های مسوولیت و اختیار نهادهای دولتی و غیردولتی در ایران گاهی موجب ابهام وظایف، فرافکنی وظایف، یا غفلت از انجام وظایف‌ می‌شود. تعدد و تداخل حوزه‌های مسوولیت و اختیار گاه موجب بی مسوولیتی و بی‌اختیاری است.

 • مصطفی خلیلی ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۷:۴۳

  لزوم تساوی شهروندان در برخورداری از امکانات شهری

  مصطفی خلیلی*: يكی از ضروريات اجتماعی و حقوقی لزوم تساوی تمام افراد در برخورداری از امكانات برای تحقق عدالت اجتماعی است؛ موضوعی كه هم در قانون اساسی و هم در ساير قوانين به آن پرداخته شده است. مسئله عدالت به‌عنوان يكی از مفاهيم بنيادين و اصلی در بستر نظريه‌های حقوقی و سياسی و مسئله عدالت اجتماعی و اهميت توجه به آن از ديرباز در جوامع مختلف مطرح بوده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۶-۱۹ ۱۰:۰۷

  انباشت یک چهارم کشور در پایتخت/ تهران مالك ٢٤ درصد توليد كشور

  بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، پایتخت، مالک ۲۴ درصد تولید کشور است؛ استانی كه بيش از ٩٠ درصد آن ساكنان شهرها هستند و سهم بخش خدمات به مراتب بيش از هر بخشی ديگر در اقتصاد اين استان خودنمايی می‌كند.

 • واژگونی اتوبوس ۱۳۹۶-۰۶-۱۸ ۰۸:۲۴

  كاهش حوادث جاده‌ای با افزايش ايمنی اتوبوس‌ها

  قربانعلی قائمی*: غالبا در حوادث جاده‌اي كه اتوبوس‌ها در ايجاد آنها نقش دارد، اعلام مي‌شود؛ اين سوانح، به دليل خطاي انساني و مقصر بودن راننده، اتفاق افتاده است اما بررسي‌هاي دقيق‌تر در اكثر تصادفات اتوبوس‌ها نشان مي‌دهد كه بخش عمده‌اي از اين تقصيرها خصوصا در زمينه نقص فني به شركت‌هاي تعاوني مسافربري و پايانه‌ها برمي‌گردد؛ همان كساني كه وظيفه دارند مشخصات فني وسيله نقليه‌اي را كه قرار است مسافرين را سالم از مبدا به مقصد برساند بررسي كرده و چك كنند

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۷:۴۷

  رسیدگی مادرانه به پایتخت

  آناهیتا گودرزی*: شهر، انعکاس زندگی انسان‌ها و از این‌رو موجودی زنده و پویا است. شهر جسمی دارد و روحی که در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند همان‌گونه که برای دستیابی به سلامت کامل در انسان‌ها نمی‌توان تنها به جسم پرداخت و از روح غافل شد در مورد شهر نیز اینچنین است. اما در تصویر امروزین شهری که درآن زندگی می‌کنیم مشاهده می‌شود که مدیران شهری ما مدت‌ها است به فربه کردن جسم شهر پرداخته و از توجه جدی و مستمر به روح شهر غفلت کرده‌اند.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۳۳

  راه نجاتی که می‌تواند از شهرداری بگذرد/ اصلاحات ساختاری در سطح تهران میانبر اصلاحات ملی است

  امیر کرمانی: چرا اقتصاد چین توانسته است بیش از ۳۰ سال تجربه اصلاحات ساختاری اقتصادی مداوم و موفق داشته باشد؟

 • پل طبیعت ۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۸:۰۸

  عدالت به جای برابری/ بررسی نقش زنان در مدیریت‌شهری

  نشست هم‌انديشی «برابری جنسيتی در مديريت شهری» با سخنرانی حسين راغفر، اقتصاددان و عضو هيات علمی دانشگاه الزهرا، زهرا صدراعظم‌نوری و محمدجواد حق‌شناس، اعضای شورای شهر تهران و جمعی از فعالان اين حوزه طی روزهای اخير در دفتر حزب اعتدال و توسعه، برگزار شد.

 • واژگونی اتوبوس ۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۰۸:۳۷

  اگر دانش‌آموزان کمربند ایمنی بسته بودند...

  پنج روز از حادثه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی می‌گذرد و امروز واکنش‌های جدیدی نسبت به این واقعه از سوی مسئولان مطرح شده است.

 • غلامرضا سلامی ۱۳۹۶-۰۶-۱۴ ۰۷:۳۱

  تهديدهای كاهش نرخ سود بانكی در بازار مسكن

  غلامرضا سلامی*: متاسفانه دولت در شرايط فعلي امكان برطرف كردن مشكلات را ندارد و به همين دليل تمركز خود را بر عوامل غير بنيادين گذاشته است. به همين دليل در چهار سال گذشته بارها از نرخ سود بانكي كاسته شده و حتي در برهه‌ای ادعا مي‌شد خود بانك‌ها چنين تصميم گرفتند ولی در عمل گشايشی رخ نداد.

 • جاده ترافیک ۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۷:۴۶

  مصائب زیستن در پایتخت/ ترافیک تهران فرساینده روح و جسم است

  خسرو معصومی*: مسئله ترافیک تهران یکی از آزاردهنده‌ترین چیزهایی است که شهروندان هر روز گرفتارش هستند و به نظر می‌رسد که موضوع برای هیچ فرد مسئول و نهاد تصمیم‌گیرنده‌ای مهم نیست، بماند که از این قضیه پول هم در‌می‌آورند.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۹:۰۳

  میثاق‌نامه شهردار تعیین تکلیف شود

  ۲۱ عضو شورای شهر پنجم در ایام پیش از شکل‌گیری رسمی دوره پنجم شورای شهر تهران، در جریان برگزاری جلسات غیرعلنی خود که برای تسریع در روند تصمیمات اولویت‌دار دوره جدید برگزار می‌شد، خبر از تدارک یک سوگندنامه که بعدا به‌عنوان میثاق‌نامه تغییر یافت، دادند.

 • تسلیت ۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۸:۴۷

  کشور در غم و اندوه از دست‌ دادن سرمایه‌های علمی

  متاسفانه سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان بندرعباسی در روز عید قربان که منجر به از دست دادن٧ دانش آموز و ٢ نفر از کادر آموزشی و کمک راننده همچنین مجروح و مصدوم شدن ۳۴ نفر از سرنشینان این اتوبوس گردید، تاسف و تاثر، غم و اندوه ملت شریف و مسئولین کشور را موجب گردید.

 • نقش جهان ۱۳۹۶-۰۶-۱۰ ۱۰:۴۴

  تحلیلی بر چگونگی معماری و پیوستگی شهرسازی ایرانی در فضاهای دیوانی و حکومتی/حکومت، معماری و مردم

  حسین سلطان‌زاده، پژوهشگر حوزه معماری ایرانی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: سرزمین ایران جز نوار پیرامونی دریای مازندران و بالای رشته کوه البرز که فضاهایی سبز و خرم داشته، در ناحیه‌های مرکزی و جنوبی همواره با کمبود آب روبه‌رو بوده و فضای سبز نداشته است؛ بدین ‌ترتیب باغ در فرهنگ ایرانی به‌ویژه در ناحیه‌های خشک و کویری فضایی زیبا، آرمانی و عالی بوده است؛ از همین ‌رو است که واژه‌هایی متنوع برای باغ در فرهنگ ما ساخته شده است.

 • سید محمد بهشتی ۱۳۹۶-۰۶-۰۸ ۰۷:۴۴

  حيف است تو را عمارت گل كردن/ تعمير كنی خرابه دل بهتر

  سیدمحمد بهشتی*: یزد نيز در حالی بزرگ‌ترين شهر خشتی جهان است كه پشت به كوهی از سنگ‌های آهكی و گرانيت داده؛ دو قسم از مهم‌ترين اقسام سنگ ساختمانی. اما يزديان را در بنا كردن شهر يزد به سنگ‌های اين كوه اعتنايی نبود. مگر تمنای يزديان از عمارت كردن چه بود كه با در اختيار داشتن سنگ كه هم مقاوم‌تر است و هم باشكوه‌تر در انتخاب مصالح، خشت را مصلحت ديدند؟!

 • محمدجواد عرفانیان جم ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۷:۳۸

  آدرس اشتباه در صدور خدمات فنی و مهندسی

  حمید عرفانیان‌جم*: یکی از مباحثی که در فضای پس از برجام بسیار مورد توجه، گفت‌وگو و نقد کارشناسان مسائل اقتصادی در حوزه مهندسی قرار گرفت، موضوع صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه ساختمان بود. بیشتر تحلیل‌های ارائه شده در این خصوص، به‌ گونه‌ای ‌است که مخاطب متقاعد شود؛ با وجود بازارهای قوی در حوزه صدور خدمات مهندسی، بخش خصوصی تنها به دلیل وجود «تحریم‌های بین‌المللی و بانکی» و «حذف جوایز صادراتی» نمی‌تواند از این امکان استفاده كند.

 • احمد خرم ۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۸

  ضرورت تجدیدنظر در ساختارهای نظام‌مهندسی‌ساختمان در کشور

  احمد خرم*: سازمان نظام مهندسی ساختمان اگرچه در سال ۷۳ آغاز به کار کرد اما حداقل ۱۰ سال دیرتر این فعالیت آغاز شد.به عبارت دیگر نظام مهندسی ساختمان یک ضرورت بود اما ضرورتی که دیر آغاز به کار کرد.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۰۹:۰۶

  جست‌وجوی هويت در نامکان‌های شهر

  نوا توکلی‌مهر*: «صبح یکشنبه بود و پی‌یر دُپُن بدون هیچ دشواری از طریق بزرگراه آ-١١ به پاریس رسید. برای ورود به بزرگراه معطل نشد. در باجه عوارض دوردان با کارت اعتباری‌اش عوارض را پرداخت، پاریس را از طریق بزرگراه مربندی دور زد و به فرودگاه رسید. ماشین‌اش را در زیرزمین دوم پارک کرد، کارت پارکینگ را در کیف بغلی‌اش گذاشت و با شتاب به سوی باجه‌های ایرفرانس رفت. چمدانش را تحویل داد (درست ٢٠ کیلو بار داشت) و احساس آسودگی کرد. کارت سوارشدن به هواپیما را هم دریافت کرده بود. حالا دیگر وضعیت او رسما ثبت شده بود و کاری نداشت جز اینکه در انتظار ادامه ماجرا بماند. داشت این احساس آزادی را مزمزه می‌کرد؛ فرودگاه رواسی! اینک من و اینک تو!

 • بلند مرتبه سازی ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۹:۲۳

  طراحی‌ نما یا بوم نقاشی!

  عطا چوخاچیان*: بحث طراحی نما یا جداره‌های شهری موضوع جدیدی نیست که از نقطه صفر به ذکر مصیبت پرداخت، اما هنوز معدود افرادی هستند که درباره چهره شهرها دغدغه دارند؛ کوچه و خیابان‌هایی که نه‌تنها دیگر بوی هویت نمی‌دهند، بلکه با دیدنشان ناخودآگاه کلمه بوم نقاشی‌ در ذهن‌ها نقش می‌بندد.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۰۹:۰۴

  نقش شهرداری در تعدیل قیمت مسکن

  در این شهر بی‌کیفیت، قیمت مسکن در ادوار مختلف، روز به روز افزایش یافته که از جمله دلایل آن تمرکز امکانات در این کلان‌شهر و افزایش هزینه‌های ساختمان‌سازی ناشی از تراکم فروشی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۸:۲۰

  گام اول برای کاهش سهم تراکم‌فروشی

  دکتر رشید اصلانی*: در مورد اینکه آیا چرخش اقتصاد شهر، بدون فروش تراکم و سایر درآمدهای ناپایدار ممکن است یا نه، پاسخ در وضعیت کنونی منفی است، چراکه نزدیک به ۳۰ سال است که شهرداری تهران به درآمدهای حاصل از تراکم‌فروشی وابسته شده و هر ساله بیش از سال قبل سهم درآمدهای ناپایدار در بودجه شهرداری بیشتر شده و به بالای ۸۰ درصد در بودجه سالانه اداره پایتخت رسیده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۰:۳۶

  چالش‌های تاب‌آوری شهر تهران

  دکتر علی بیت اللهی*: با هدف به اشتراک‌گذاری تجربیات حاصل از سال‌های سال کار و پژوهش بر روی موضوع عمده کاهش ریسک و ارتقای تاب‌آوری‌شهری و با رویکرد اجرائی، عناوین اولویت‌داری که از نظر اینجانب، به‌عنوان اصلی‌ترین چالش‌های تاب‌آور کردن کلانشهر تهران هستند، قابل طرح است که امید است موردتوجه شهردار خوشفکر جدید شهر تهران قرار گیرد.

 • دولت ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۳۳

  رأی اعتماد بی‌سابقه

  ١٦نفر از وزراي پيشنهادي رئيس‌جمهوری از مجلس رأي‌اعتماد گرفتند و تنها يك‌نفر نتوانست رأي‌اعتماد کسب کند كه حدود ١٠ رأي كمتر از حد نصاب لازم داشت. اين رأي‌اعتماد چه معنايي دارد؟

 • علی دشتی ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۷:۴۳

  ضرورت اصلاح ساختار شهرداری

  علی دشتی*: خبر استخدام‌های دقیقه نودی در شهرداری و افزایش بار در بدنه سنگین شهرداری باز هم به گوش‌ها رسید. در آخرین مورد مهندس حقانی عضو و رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر خبر استخدام ۷۰۰ نفر در شهرداری تهران را تایید کرد. شهرداری تهران هم اکنون بیش از ۶۰ هزار نفر کارمند دارد و (چندین برابر استانداردهای معمول) در تمام طول سال‌های گذشته با وجود قوانین و مقررات آمره و الزام آور همچنان به تعداد کارکنان شهرداری اضافه شده است.

 • حمید آذرمند ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۴۶

  چالش‌های پیچیده شهردار جدید

  حمید آذرمند*: پس از یک دوره طولانی، مدیریت شهری در آستانه تغییرات اساسی قرار گرفته است. می‌توان انتظار داشت با تغییر شهردار، تغییرات اساسی و مهمی در رویکردها و سیاست‌های مدیریت شهری رخ دهد. شهر تهران، با طیفی از چالش‌ها و مسائل اساسی و پیچیده مواجه است. مواجه شدن با این مسائل و چالش‌ها، در گام نخست نیازمند شناسایی دقیق مساله است. در این یادداشت، فهرستی از مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل مدیریت شهری ارائه شده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۱۸

  انتظار و امید شهروندان تهرانی/ تهرانی‌ها آرامش و آسایش می‌خواهند

  آناهیتا گودرزی*: پس از بیش از یک دهه سیطره نگاه و تفکری خاص بر امورات شهر، به‌رغم همه وعده‌هایی که داده شد و امیدهایی که تصویب طرح تفصیلی جدید شهر تهران برانگیخت، واقعیت این است که رونق واقعی در احوالات و کیفیت زندگی شهر و شهروندان تهرانی حاصل نشد.

 • بهروز آقایی ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۳۰

  فرصت طلایی بنادر جنوبی برای توسعه حمل‌ونقل دریایی

  بهروز آقایی*: قطع ارتباط تجاری کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس با کشور قطر می تواند فرصت بهره برداری از ظرفیت ها و سرمایه گذاری های جدید را در بنادر جنوبی کشور مهیا کند.

 • پروانه مافی ۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۸:۱۸

  اعتماد به همه وزرای روحانی

  پروانه مافی*: جمهوری اسلامی ایران نظامی است مبتنی بر رأی و اراده همه کنشگران جامعه و مردم كه به‌عنوان اصلی‌ترین عنصر در نظام سیاسی کشور، در بیست‌ونهم اردیبهشت سال جاری، تأثیرگذاری و سهم خود از اداره امور اجرائی کشور در چهار سال آینده را به‌خوبی ایفا کردند.