نمایش همه
 • میثم بصیرت ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۸:۵۵

  پیدا و پنهان شهریار تهران/ ضرورت لحاظ محتوای پویای شهر تهران برای توسعه متوازن

  دکتر میثم بصیرت*: از همین ابتدا بگویم که نگارنده جزو آن دسته از افرادی است که بی‌آنکه مصلحت شخصی یا سیاسی برای او ایجاب کند، از پایان کار شهردار پانزدهم تهران و انتخاب شفاف شانزدهمین شهردار تهران خرسند و خشنود است و از اینکه امید به زندگی تهران را در مسیر ارتقا می‌بیند، نتوانسته شادی زایدالوصف خود را پنهان کند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۴۷

  شرح مصائب تهران

  علی جعفری‌شهرستانی*: به بهانه شروع‌ به‌ کار شورای جدید شهر تهران و در آستانه آغاز به کار شهردار، هفت محور عمده از مسائل و مشکلات عملکردی شهرداری تهران بررسی شده‌اند؛ موانعی که اگر به‌درستی شناسایی و ارزیابی نشوند و مورد توجه قرار نگیرند، همان‌گونه که در دهه گذشته فربه‌تر شده‌اند، کماکان استمرار می‌یابند و شهردار و متولیان آتی اداره شهر را با چالش کارآمدی مواجه می‌کنند.

 • شهر سازی ریل پایه ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۷:۴۵

  ريل و سازگاری با نيازهای شهروندی

  حمل و نقل ريلي و توسعه اين بخش مهم و حياتي در كلان شهرها تا رسيدن به ترافيك آرام و محيط زيستي پاك، يكي از نيازهاي ضروري جوامع شهري امروزي بشمار مي رود.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۹:۰۳

  چالش‌های آینده شهردار تهران

  علی نوذرپور*: میراث حاکمیت بیش از یک دهه اصولگرایان و اقبال مردم به رویکرد اصلاح‌طلبی در اداره امور شهر با انتخاب اصلاح‌طلبان؛ انتظارات و توقعات جدی برای اصلاح امور شهر ایجاد کرده است. برای اصلاح امور، شهردار تهران با چالش‌های اساسی ذیل مواجه خواهد بود.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۶

  انتظارات منطقی از شهردار جدید تهران

  حبیب‌الله طاهرخانی*: بالاخره بعد از طی فرآیندی طولانی، محمدعلی‌ نجفی با اجماع اعضای منتخب شورای شهر تهران به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد. او سکان شهرداری شهری را به عهده خواهد گرفت که از دردهای مزمن ساختاری رنج می‌برد.

 • کامیون ۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۵

  مزایای بارنامه الکترونیکی برای مردم

  وحید ضیایی بیطرف*: اخذ بارنامه الکترونیکی عامل اصلی امنیت کالا، بهبود استانداردهای حمل بار، کاهش تلفات و برقراری عدالت جاده‌ای است اما اکثر رانندگان آن را تنها وسیله‌ای برای پر شدن جیب دولت می‌دانند.

 • زهرا نژاد بهرام ۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۸:۵۱

  عباس‌آباد، نگين زخم خورده شهر تهران

  زهرا نژاد‌بهرام *: منطقه گردشگری- فرهنگی عباس‌آباد با وجود اتفاق نظر مدیریت شهری در طول دوره‌های پس از انقلاب به ویژه تاكید مقام معظم رهبری به نگینی زخم خورده مبدل شده است. این منطقه كه با نام تپه‌های عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود، با توجه به پتانسیل و نقش‌آفرینی كه در سطح محلی، ملی و فراملی دارد، در طول سال‌های گذشته سرگذشت پرفراز و نشیبی داشته است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۶:۱۰

  دموکراسی در شهرها

  احمد مسجدجامعی* اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر، علاوه بر پایتخت، در شوراهای بسیاری از شهرها دست بالا را دارند. اینک صرف‌نظر از مسائل انتخاب شهردار، این سؤال مطرح است که اصلاح‌طلبی در مدیریت شهری به دنبال چیست؟ پاسخ این سؤال را با تمرکز بر مفهومی بنیادین و مدنی به نام مردم‌سالاری، می‌توان داد.

 • زلزله خنج ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۸:۰۰

  آموزه‌های عمومی از زلزله پنج سال پیش ورزقان

  مهدی زارع، پروانه پیشنمازی و علیرضا سعیدی*: پنج سال از زمین‌لرزه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ وزرقان آذربایجان شرقی گذشت. مروری بر درس‌های اجتماعی این رخداد و اهمیت آن در مساله مدیریت بحران می‌تواند برای رخداد‌های بعدی راهگشا باشد. دو زمین‌لرزه پی‌در‌پی در ساعت‌های ۱۶:۵۲ و ۱۷:۰۳، ۲۱ مرداد ۹۱ در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان در منطقه‌ای که مردم عمدتا به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند ۳۰۶ کشته به همراه آورد.

 • قالیباف نجفی ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۹:۲۴

  طعنه قالیباف، کنایه نجفی

  بر اساس اعلام اعضای منتخب شورای‌شهر پنجم تهران، شهردار جدید پایتخت روز پنجشنبه مشخص می‌شود. پنج گزینه اصلی این سمت چند روز پیش برنامه‌های خود را برای مدیریت شهر ارائه دادند.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۸

  تهران؛ شهر اميد مشاركت و شكوفايی

  محمدعلی نجفی*: صبح دوشنبه برنامه‌ام را برای اداره شهر تهران به شورای اسلامی شهر تقدیم كردم. «كلیات برنامه پیشنهادی شهرداری تهران» برای دوره چهارساله ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ و با تمركز بر مسائل و چالش‌های پیش روی «شهر» و «شهرداری تهران» برای گشودن افق‌هایی نو در مدیریت شهری تدوین شده است.

 • فریدون صدیقی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۷:۳۱

  رسانه‌های بی‌مخاطب؛ روزنامه‌نگاران نگران

  فریدون صدیقی*: اصلی‌ترین دغدغه روزنامه‌نگاری معاصر، نداشتن یا ‌تحلیل‌رفتن مخاطب است. به بیان بهتر، به تناسب کثرت، تنوع و گوناگونی رسانه‌های مکتوبی که منتشر می‌شوند، مخاطبی همسو و هم‌سنگ موجود نیست و هم‌خوانی بین تیراژ و تعداد نشریات با مخاطب‌های آن وجود ندارد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۰:۰۷

  آینده مالیه شهری در تهران

  محمدحسین درودیان*: وضعیت مالیه شهری در شهرداری تهران از گذر سال‌ها شهرفروشی به مرحله‌ای بحرانی رسیده است. با درنظرگرفتن مأموریت خطیر شورای شهر و شهردار جدید تهران، فقط با اذعان به وجود بحران و شرح دقیق ابعاد پیچیده آن است که می‌توان برای برداشتن گام‌های اصلاحی آماده شد. دارایی‌های شهرداری تهران پس از سال‌ها حراج گسترده، بسیار اندک است.

 • الهام امین زاده ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۷:۵۷

  سلیقه شخصی و حقوق شهروندی/ کرامت انسانی فدای مصالح مدیریتی نشود

  الهام امین‌زاده*: در دهه کرامت قرار داریم. جایگاه کرامت در حوزه اخلاق، حقوق، فلسفه و سیاست جایگاهی مقبول همگان است که فارغ از نوع نگاه و تفکر سیاسی یا حزبی دارای ارزشی بالا و متعالی است.

 • محمود میریان ۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۸:۳۰

  مشکلات پیش‌‌روی شهردار جدید تهران/ دوران آزمون و خطا گذشته است

  سید محمود میریان*: تهران جهان شهری با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت و ۷۰ هزار هکتار وسعت، پایتخت و کانون فعالیت‌های سیاسی- اقتصادی و اجتماعی کشور است که با مشکلات عدیده روزگار سختی را می‌گذراند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۸:۱۸

  سه شهر، یک شهردار و سه فرماندار

  علی دشتی*: بعد از چندین سال کشمکش، زمزمه‌های تغییر نام «شورای‌اسلامی شهر تهران» به «شورای‌شهر تهران، ری و تجریش» به گوش می‌رسد. یکی از اعضای شورای‌شهر هم خبر از توافق استانداری و شورای‌شهر در این‌خصوص داده بود. باید دید که این توافق تا چه حد صحیح و قانونی است و تهران و ری و تجریش چگونه اداره می‌شوند تا تصمیم بهتری گرفته شود.

 • ناصر ذاکری ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۴

  آفت سیاست‌زدگی در مدیریت‌شهری

  ناصر ذاکری* براساس اطلاعات سرشماری سال ١٣٩٥، نزدیک به ٢٥‌ میلیون نفر در ١٠ شهر بزرگ کشور (شهرهای با جمعیت بیش از یک‌ میلیون نفر) زندگی می‌کنند. این شهرها در سال ١٣٤٥ جمعا کمتر از پنج میلیون نفر جمعیت داشته‌اند، اما جمعیت امروزشان با جمعیت کل کشور در همان سال برابری می‌کند.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۰۸:۴۸

  جنس تقاضای مسکن رونق‌ساز

  حسین عبده تبریزی*: در سال‌جاری آنچه می‌تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است که به‌دنبال واحدهای مسکونی متراژ کوچک و ارزان‌قیمت است. تقاضای رونق‌ساز شامل گروه‌های خانه‌اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده می‌شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه‌های لوکس و گران‌قیمت همچنان در رکود است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۲

  چند نکته درباره انتخاب شهردار تهران

  مصطفی ایزدی*: اين يک پرسش فراگير است که چه کسی شهردار تهران باشد؟ از وقتی که شورای شهر تهران و ديگر شهر‌های مهم کشور، در اختيار اصلاح‌طلبان قرار گرفت؛ يعنی از ابتدای خرداد ٩٦ که مشخص شد، شورای پنجم را مردم به دست اصلاح‌طلبان و ميانه‌روها سپرده‌اند، تاکنون اظهارنظرهای فراوانی در رسانه‌ها مطرح شده که در آنها به شهردار آينده اين شهر‌ها، از جمله تهران پرداخته‌اند.

 • حاشیه نشینی چابهار ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۰۷

  بی‌خانمانان را توانمند کنیم

  فردین منصوری*: درحال‌حاضر شهرها و به‌ویژه کلان‌شهرها چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان به واسطه عوامل متعددی ازجمله ناشناختگی، تراکم جمعیتی بالا، فضاهای متعدد بی‌دفاع شهری و عدم امکان نظارت کامل، از مهم‌ترین کانون‌های بروز ناهنجاری و جرائم اجتماعی هستند و به همین دلیل در فرایند برنامه‌ریزی شهری برای یک شهر سالم، کاهش جرم و جنایت در محیط‌های شهری به‌ویژه در حومه‌های شهری جدید، یکی از مهم‌ترین اهداف در ایجاد شهر سالم به‌شمار می‌روند.

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۹:۰۱

  مدیریت شهری و بحران افزایش خشونت‌های اجتماعی

  محمدجواد حق‌شناس*: گسترش جمعیت و فشردگی شدید زندگی شهرنشینی موجب شده است که شهرها به محیط‌های مواجه با چالش‌های جدید اجتماعی تبدیل شوند. به طوری که امروزه سهم مهمی از فضای پرحجم و التهاب اطلاع‌رسانی انباشته از اخبار خشونت‌های اجتماعی در شهرها و به ویژه در کلان‌شهرهاست و خشونت و مظاهر آن به یکی از مهم‌ترین مسائل شهرها تبدیل شده است.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۲

  بی‌برنامگی شهری يا شهر بی‌برنامه

  حسين دروديان*: بیش از هفتاد سال از نخستین تلاش‌ها برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های عمرانی كشور می‌گذرد و قریب به پنج دهه است كه نظام برنامه‌ریزی و نظام بودجه همراه شده‌اند؛ تقریبا از همین زمان است كه برنامه‌های كلان و چشم‌اندازهای ٢٠ ساله تدوین شده‌اند تا با تدوین برنامه‌های میان‌مدت و كوتاه‌مدت بر مبنای آنها در بازه‌های زمانی مشخص، نسبت به تعریف، تبیین، طراحی و اجرای فعالیت‌‌های مورد نظر اقدام شود.

 • پلاسکو و گرانفل ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۹

  مدیریت بحران در بزرگ‌ترین پلاسکوی قرن

  محمد ابن‌الشریعه*: سه سال بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر (حمله تروریستی به برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی در نیویورک)، گزارش تخصصی کمیسیون تحقیق و تفحص در سال ۲۰۰۴ عملیات تخلیه را «یک موفقیت درخشان» نامید.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۶

  نقدی بر سازوکار انتخاب شهردار

  رسول رمضانیان و مهدی فیضی*: منتخبان شورای شهر تهران هفته گذشته ۷ نفر را به عنوان کاندیدا برای گزینه نهایی تصدی پست شهردار تهران انتخاب کردند. در این یادداشت برآنیم که سازوکار این انتخاب را نقد و به این بهانه بر اهمیت توجه به انواع سازوکارهای رای‌گیری در نظریه انتخاب اجتماعی (Social Choice) و انتخاب مناسب‌ترین آنها تاکید کنیم. این مساله از این جهت مهم است که در مراحل بعدی انتخاب شهردار تهران به اصلاح سازوکار رای‌گیری دقت و توجه بیشتری شود و در سایر شهرها نیز که عموما از فرآیندهای پایتخت الگو می‌گیرند، رویه بهتری را در پیش گیرند.

 • ساختمان ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۵۴

  چشم‌انداز مسکن در اقتصاد ایران

  محمدحسین شریف‌زادگان*: اعلام اولیه سرشماری سال ١٣٩٥ جمعیت و مسکن در ایران نشان‌دهنده ٢,٥٨٧,٦٠٧ واحد خالی (معادل ٢,٥٨‌‌ میلیون واحد) و نشانگر یکی از مصادیق شاخص‌های کلان اقتصاد ایران است.

 • مسعود خوانساری ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۱:۰۴

  وزرا ی کارآمد و برنامه‌های شجاعانه

  مسعود خوانساری*: دولت دوازدهم به زودی با معرفی وزرای خود به مجلس شورای اسلامی وارد فاز اجرایی خواهد شد. نیروی عظیم سرمایه‌ اجتماعی پشت سر این دولت است و امید مردم و فعالان اقتصادی این است که دولت دوازدهم با درس گرفتن از برخی کاستی‌ها با دقت و سرعت اقتصاد ایران را به سمت توسعه هدایت کند. سال‌های گذشته برای اقتصاد ایران درس‌های زیادی داشت و با نگاهی منصفانه باید بیان کرد که نتایج نسبتا مطلوبی هم به همراه آورد.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۱۰

  پروژه نیمه‌تمام شورا

  علی نوذرپور*: روزى كه وزير كشور وقت - جناب آقاى موسوى لارى - تصميم گرفت فصل برجامانده قانون اساسى كشور را در خصوص شوراها اجرايى كند كمتر كسى فكر مى‌كرد اين پروژه آغاز شود و نه تنها در همه شهرهاى كشور بلكه در همه روستاها و نيز همه ‌ بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌ها،شوراها با حضور پر شور مردم شكل بگيرد و بخشى از اداره امور محلى را برعهده داشته باشد.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۰۸:۳۱

  دردسر ترافیک ساکن در محله‌های تهران/ بسته‌های تشویقی تامین پارکینگ تدوین شود

  محسن زارع جدی*: شهرها، در کنار تمام مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، هر از چندگاهی با پدیده‌های نوظهوری مواجه می‌شوند که پیش‌تر وجود نداشته یا کمرنگ بوده‌اند که پیدایش این موضوع، حاصل تغییرات ایجاد شده در شهرها در گذر زمان است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۶

  کلیددار پایتخت چه کسی است

  احمد مسجد جامعی*: فردا، برای شهر تهران، روز تعیین‌کننده‌ای است. منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، جمع می‌شوند تا اولین مرحله از بررسی‌ها برای انتخاب شهردار تهران را به انجام برسانند. انتخاب شهردار، از سویی انتخاب رأس هرم مدیریت شهری است و از سویی طبق قانون، نخستین و کلیدی‌ترین مسئولیت اعضای شورای شهر است.

 • وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه‌های بندر شهید رجایی ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۰:۰۸

  عفیفی پور در جمع شرکت‌های کشتیرانی مطرح‌کرد؛

  چهارگام بلند سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست مشترک با شرکت های کشتیرانی، تأمین تجهیزات استراتژیک فاز دو، ایجاد شهر لجستیکی در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری، ساخت اسکله های جدید نفتی و ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی را به عنوان چهار برنامه مهم سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی اعلام کرد.