نمایش همه
 • محمدجواد عرفانیان جم ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۵

  بافت فرسوده شهری؛ بیماری قابل درمان

  حمید عرفانیان جم*: شهرها را باید به مثابه ارگانیزم‌های زنده‌ای دانست که از ترکیب اجزا، قطعات، شریان‌ها و عناصر کارکردی تشکیل شده‌اند که ترکیب ساختاری و کالبدی این عناصر در کنار رشد متوازن آنها در طول زمان عامل به‌وجود آورنده پایداری شهرها در طول زمان خواهد بود. در یک مقایسه پدیدار شناسانه می‌توان شکل ساختاری شهر را با فرآیند شکل‌گیری، تولد، رشد و تکامل فیزیولوژیکی انسان از دوران جنینی تا مرگ مقایسه کرد.

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۷:۵۸

  نقدی بر زمان نامناسب مالیات بر ساخت مسکن

  امیرحسین مفید*: در کشورهای توسعه‌یافته دولت‌ها با اتکا به مالیات اخذ شده از کلیه فعالیت‌ها، بودجه لازم برای امور مختلف را برنامه‌ریزی کرده و هزینه می‌کنند. هرچه کشوری از درجه دموکراسی و قانونمندی بالاتری برخوردار شود قوانین مربوط به اخذ مالیات شفاف‌تر وبه روزتر خواهد بود. به‌طوری‌که ضمن تشویق سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد و تولید ثروت، اجازه کسب سود نامتعارف و سفته‌بازی از سوی اهرم مالیات از سرمایه‌گذار سلب می‌شود و به این ترتیب نیز، عدالت اجتماعی محقق می‌شود.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۰۹:۳۱

  ویژگی‌های شهردار آینده

  لطیف روحانی: در انتخاب گزینه‌ها برای مدیریت کلان‌شهر تهران، سابقه وزیر و وکیل ‌بودن، استاد و استاندار بودن شرط لازم است اما کافی نیست. وزیر و وکیل‌ بودن می‌تواند نشان موفق‌بودن باشد اما دلیل بر مؤثربودن نیست؛ شهردار تهران علاوه بر مؤلفه موفق‌بودن به مؤلفه مؤثربودن نیز نیاز دارد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۳

  لزوم بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

  حامد مظاهریان*: شکل‌گیری و تحول قوانین در هر جامعه بازتاب نیازمندی‌های آن جامعه در ایجاد چهارچوب‌های مشخص برای انتظام‌بخشی زندگی مردم در حوزه های مختلف است. هدف از وضع این قوانین تبیین معیارهایی است که رابطه حقوقی تضمین شده‌ای را بین افراد جامعه از یک سو و نظارت بر تحقق آن توسط حاکمیت را از سوی دیگر تعریف نماید.

 • علی چگنی ۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۲۷

  چشم‌انداز راهبردی بانك تخصصی- توسعه‌ای در بخش مسكن

  علی چگینی*: شايد بتوان به جرات ادعا كرد كه بانك مسكن به لحاظ تخصص و تجربه طولانی مدت، در تامين مالی بخش مسكن و همكاری نزديك با حوزه‌های سياست‌گذار و تصميم‌ساز در اين بخش، بهترين يا بی‌مثال‌ترين گزينه برای ايفای نقش هدايتگری و انسجام‌بخشی به ابزارهای تامين مالی مسكن است.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۷

  توجه به برنامه‌های مصوب شهری راهی برای رفع بحران ناايمنی در شهر

  پیروز حناچی*: در زمینه ایجاد ایمنی در شهر نخستین اقدامی كه در شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیری شد، توقف اقداماتی بود كه طبق بررسی‌ها بار ناایمنی را سنگین می‌كرد. نخستین مورد بلند مرتبه‌سازی بی‌رویه بود. آمارهای اولیه نشان می‌دهد حجم بلندمرتبه‌سازی در معابر كم عرض، بسیار بالاست.

 • مهدی اشرفی ۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۷:۳۰

  جایگاه ترکیه در احیای راه ابریشم

  مهدی اشرفی حبیب‌آبادی*: با توجه به اهمیت و تمرکز حمل‌ونقل ترکیه بر حمل‌ونقل جاده‌ای و تلاش این کشور به‌منظور به دست گرفتن سهم بازار حمل‌ونقل جاده‌ای کشورهای همسایه به نظر می‌رسد در صورت عملیاتی شدن کریدور میانی جاده ابریشم و سهم عمده حمل‌ونقل ریلی در این کریدور؛ کشور ترکیه جهت نقش‌آفرینی در این کریدور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۲۲

  راهکار بانکی برای املاک منجمد

  علیرضا ایزدی نجف‌آبادی*: پس از جهش قیمت مسکن در زمستان ۱۳۹۱ و بهار ۱۳۹۲، بخش مسکن در سال‌های اخیر دچار رکودی فراگیر چه در بخش ساخت‌و‌ساز و چه در بخش معاملات شده ‌است؛ از یکسو افزایش قیمت مسکن و از سوی دیگر کاهش قدرت خرید خانوار، با توجه به مجموعه شرایط کلان اقتصادی در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰، باعث شده‌ است که حجم عظیمی از پروژه‌های ساختمانی تکمیل‌شده بدون مشتری باقی بمانند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۳۶

  وزیر راه و شهرسازی در يك يادداشت تلگرامی مطرح كرد:

  درد مفت‌سواری

  وزیر راه و شهرسازی در بخشی از یادداشت تلگرامی با عنوان «درد مفت‌سواری» نوشت: آیا گفتمان غالب در ایرانِ ما به نفع تسهیم هزینه در برابر استفاده از خدمات و منافعِ عمومی است و یا بالعکس مشروعیت بخشی به کسب منفعت مفت است؟ بگومگوهای سیاسی چه دخلی به این موضوع دارد؟

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۴

  سه حوزه اشتغال‌زا در صنعت ساختمان

  حامد خانجانی*: بیکاری بزرگ‌ترین مشکل امروز کشور است. این مشکل در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمود بیشتری دارد. آمارهای رسمی در چند سال اخیر تعداد افراد بیکار را بیش از ۵ میلیون نفر (۲۱ درصد از جمعیت فعال ۲۵ میلیون نفری) برآورد کرده‌اند که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با ۴۵ درصد نرخ بیکاری حدود نیمی از آنها را تشکیل می‌دهند.

 • خانه تاریخی شتر گلو، متعلق به اواخر دوره قاجار ۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۳۴

  معماری فراموش شده عمارت‌ها و خانه‌های قدیمی

  هنوز هم در بسیاری از شهرهای کشورمان می‌‌توان ردپای معماری سنتی و اصیل ایرانی و اسلامی را پیدا کرد؛ ردپایی که در حال محو شدن است ولی هنوز پیدا می‌شود.

 • حبیب‌الله بی‌طرف ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۰۷:۴۹

  نظام مهندسی ساختمان در یک نگاه

  حبیب الله بی طرف*: با رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی و به تبع آن توسعه شهرها و ایجاد شهرهای جدید، مقوله شهرسازی و احداث ساختمان از جنبه سنتی خود خارج شده و با احداث ساختمان‌های چند طبقه و مجتمع‌های مسکونی و اداری، صنعت ساختمان به کلی متحول شد و ضرورت به کارگیری استانداردهای فنی در طراحی و اجرای ساختمان و همچنین رعایت استانداردها در تولید و کاربرد صالح ساختمانی و استفاده از نیروی کار ماهر و متخصص فنی، بیش از پیش احساس شد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۳۸

  نکاتی درباره ليزينگ مسكن

  دکتر حمید یاری*: یکی از روش‌های مناسب تامین مالی برای افراد یا شرکت‌هایی که نیاز به خرید کالا یا محصولی دارند و در شرایط کنونی قادر به خرید به‌صورت کاملا نقدی نیستند، لیزینگ یا خرید اقساطی است. صنعت لیزینگ در دنیا سهم بالایی از تامین مالی را به خود اختصاص داده است؛ اما متاسفانه این صنعت در کشور ما به دلایل مختلف مهجور مانده و سهمی ناچیز - كمتر از نيم درصد - را به خود اختصاص داده است.

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۷:۴۰

  حقوق شهری و حق بر شهر

  محمدجواد حق‌شناس*: حقوق شهری، مجموعه قوانین، قواعد و مقرراتی اسـت كـه روابـط متقابـل شـهروندان و ادارات شهر را در امور محلی و شهری تنظیم كرده و حقوق و تكالیف ناظر بر شوراها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای شهری را تبیین می‌كند.

 • تونل نیایش ۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۰۸:۳۸

  عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

  شهرام جباری زادگان*: دسترسی همسطح از بزرگراه صدر به تونل «نیایش» که ٢٨ بهمن ٩١ افتتاح شده بود، بعد از ٤ سال و ٤ ماه فعالیت، از ٧ صبح تا ١١ شب مسدود و ممنوع شد.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۸:۵۲

  بخش خصوصی واقعی

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: رئیس‌جمهور محترم در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی در روز ملی اصناف به نکات مهمی اشاره کردند که می‌تواند چراغ راهی برای تدوین استراتژی اقتصادی دولت دوازدهم باشد. نکته نخست مورد اشاره ایشان کنار نهادن تصدیگری دولت در امور اقتصادی بود که قاعدتا باید با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جامه عمل می‌پوشید، اما متاسفانه به دلایلی چنین نشد.

 • علی علیخانی ۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۰:۲۳

  مدیرکل راه و شهرسازی لرستان:

  باززنده سازی بافت‌های ناکارآمد شهری استان لرستان/ بازگشت به هویت و ایجاد شادابی در محلات شهری

  ‌مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: هدف از بازسازی بافت فرسوده شهری برگشت هویت اصلی به محلات جهت بازگرداندن شادابی به محله‌ها است.

 • شهر سازی ریل پایه ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۷:۳۶

  شهرسازی ریل‌پایه؛ نظریه، کاربرد و بومی‌سازی

  مهتا میر مقتدایی*: ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و تشکیل وزارت راه و شهرسازی طبق مصوبه‌ای تحت عنوان «قانون تشکیل وزارت راه و شهرسازی» در سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد.

 • فرزاد کیاست ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۹:۴۲

  برنامه‌ ششم دولت یازدهم

  فرزاد کیاست*: تقارن چهارسال از پنج سال زمان برنامه ششم با دولت دوازدهم، نشانگر آن است که تقریبا اجرای برنامه ششم با دولت دوازدهم خواهد بود. به‌ویژه در زمینه تکالیفی که نیاز به ساختار جدید یا طراحی و تدوین قوانین یا تشکل‌های مسوول دارد و طبق برنامه مجریان ظرف ۳ تا ۶ ماه از تاریخ ابلاغ برنامه که اول سال‌جاری است فرصت دارند نسبت به انجام آنها اهتمام ورزند.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۵

  مدیریت هماهنگ شهری

  در قانون شوراهای اسلامی کشوری، بند ۳۲ ماده ۷۱، اشاره به موضوع مهمی دارد. این بند واحدهای شهرستانی کلیه سازمان‌ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی که در زمینه ارائه خدمات‌شهری وظایفی را بر عهده دارند؛ «موظف می‌کند» برنامه سالانه خود را درخصوص خدمات شهری که در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم شده به شورا ارائه کند.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۰۹:۲۰

  كلان‌شهرها؛ تهديد يا فرصت توسعه؟

  حبیب‌الله طاهرخانی*: نقش شهرها به‌صورت عام و كلان‌شهرها به‌صورت خاص در فرآیند توسعه همیشه محل مناقشه بوده است. واقعیت این است كه دنیا در حال شهری شدن بیشتر است و مرتبا بر تعداد شهرها و كلان‌شهرها به‌خصوص در جهان در حال توسعه افزوده می‌شود. بدون شك امروزه كلان‌شهرها به‌عنوان گره‌گاه‌های اتصال به اقتصاد جهانی مطرح شده‌اند و تبادل دانش، سرمایه، تكنولوژی، هنر و فرهنگ از طریق این نقاط گرهی انجام می‌گیرد.

 • علی اعطا ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۰:۱۸

  اولین مطالبه شورای پنجم از مجلس

  علی اعطا*: سه‌شنبه هفته گذشته نشست مشترکی میان منتخبان شورای پنجم تهران و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این نشست به‌عنوان معارفه و آشنایی و همچنین، برای بررسی و تبادل نظر درباره زمینه‌های همکاری منتخبان شورای پنجم با نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و تعدادی از حاضران در جلسه، به طرح دیدگاه‌ها و راهکارهایی در رابطه با مسائل شکلی و محتوایی همکاری میان نمایندگان تهران در پارلمان ملی و پارلمان محلی پرداختند.

 • برج ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۵:۳۷

  ناگفته‌های برج گرنفل

  علی بیت‌اللهی*: برج ۲۴ طبقه گرنفل واقع در غرب لندن با کاربری مسکونی در سال ۱۹۷۴ ساخته شد و شامل ۱۲۰ واحد مسکونی بود. زمان شروع آتش قبل از ساعت یک صبح بوده و اعلام به آتش‌نشانی لندن در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد ثبت شده است.

 • موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۸

  اما و اگرهای تفکیک وزارتخانه‌ها در دولت دوازدهم

  موسی غنی‌نژاد*: قرائن و شواهد مربوط به پیش‌درآمد تشکیل دولت دوازدهم و ترکیب آن حکایت از فرآیندی مبهم و بعضا نگران‌کننده دارد. ارائه شتابزده لایحه تفکیک سه وزارتخانه از سوی دولت با قید دو فوریت به مجلس بدون پیش‌زمینه یا پشتوانه گزارش کارشناسی درباره دلایل آن، شگفتی ناظران بی‌طرف را برانگیخت.

 • مهرداد تقی زاده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۱:۳۱

  تصویب سند ملی توسعه مبتنی بر حمل‌و‌نقل همگانی؛ نقطه عطفی در هماهنگی حمل‌ونقل و شهرسازی

  مهرداد تقی‌زاده*: تصویب "سند ملی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای عالی هماهنگی ترابری" نقطه عطفی در هماهنگی حمل و نقل و شهرسازی محسوب می‌شود.

 • خاكساري ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۰۸:۳۱

  شهر بی‌چهره

  علی خاکساری*: شهرهای ما از نظر سیما و منظر در چند دهه اخیر آن‌قدر تغییر کرده‌اند که گاهی به سختی می‌توان بخشی از منظرهای شهری گذشته را در شرایط امروزی بازشناسی و هویت‌یابی کرد. از سوی دیگر تغییرات گاه آن‌قدر سریع است که مثلا اگر چند سالی خارج از مرزها درحال گذران یک ماموریت کاری یا طی یک دوره تحصیلی و آموزشی باشید و برگردید، حتما اتفاق‌های تازه‌ای را در شهری مثل تهران کشف می‌کنید که می‌تواند برایتان شگفت‌انگیز باشد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۰:۰۴

  یک پژوهشگر شهری:

  تهران شهردار اندیشمند می‌خواهد نه سرمهندس

  یک جامعه‌شناس و پژوهشگر شهری با اشاره به مشکلات مگامال سازی بی‌رویه گفت: شهرداری با تجاری‌سازی‌های بی‌برنامه ‌فرصت‌های شغلی را از خرده‌فروشان می‌قاپد و آنها را ورشکست می‌کند.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۱:۱۱

  ناگفته‌های تجزیه یک وزارتخانه/ یک بار دیگر اشتباهی بزرگ نکنیم!

  هوشنگ عشایری*: اگرچه ادغام دو وزارت مسکن وشهرسازی و راه و ترابری از ابتدا یک اشتباه و حرکت غیرکارشناسی بود، اما پس از شش سال، تفكیكش‌ اشتباهی دوچندان است.

 • حاشیه نشینی و بافت فرسوده در بجنورد ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۰۷:۴۷

  افسانه نوسازی

  مریم حجتی*: پهنه‎های فرسوده بیش از یک دهه است که معضل ایمنی شهرهای بزرگ و متوسط محسوب می‎شوند و نوسازی آن‎ها در دستور کار دولت و شهرداری‎ها قرار گرفته است، نوسازی این بافت‎ها راه‎حلی برای پاسخگویی به نیازهای سکونتی و تأمین مسکن مورد نیاز شهرها عنوان شده؛ لذا در ادبیات مرسوم شهرسازی کشور هم‎زمان هم قفل شده‎اند و هم کلید. با این وجود، و علی‎رغم تصویب تسهیلات مالی مختلف در ۲ دولت متوالی، جز درصد بسیار اندکی از طریق نوسازی صاحب خانه‎ای نشده‎اند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۰۹:۰۷

  وضعیت تهران امروز

  شهرام جباری‌زادگان*: بیش از يك ماه ديگر به آغاز فعاليت شورای شهر پنجم تهران باقی مانده است. كلان‌شهری پرچالش كه نمايندگان آن در پارلمان شهری برای انجام دقيق تكاليف و وظايف خود در حوزه‌های تقنينی و نظارتی، برنامه‌ريزی و هدايتگری و همچنين اتخاذ و اجرای تدابير و تمهيداتی برای فائق آمدن بر انبوه چالش‌های موجود كه در رأس آنها، ترافيك و آلودگی هوا قرار دارد، بايد نسبت به كليات و جزئيات وضعيت موجود آن، آگاهی و اشراف كامل داشته باشند؛ چرا كه بيش و پيش از هر اقدامی، بايد نسبت به شناخت وضع موجود اقدام كرد و تا اين آشنايی حاصل نشود، هرگونه تصميم‌سازی و تصميم‌گيری بي‌ثمر خواهد بود و در صورت اثربخشی، از تاثير مورد انتظار برخوردار نخواهد بود.