نمایش همه
 • فریدون صدیقی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۷:۳۱

  رسانه‌های بی‌مخاطب؛ روزنامه‌نگاران نگران

  فریدون صدیقی*: اصلی‌ترین دغدغه روزنامه‌نگاری معاصر، نداشتن یا ‌تحلیل‌رفتن مخاطب است. به بیان بهتر، به تناسب کثرت، تنوع و گوناگونی رسانه‌های مکتوبی که منتشر می‌شوند، مخاطبی همسو و هم‌سنگ موجود نیست و هم‌خوانی بین تیراژ و تعداد نشریات با مخاطب‌های آن وجود ندارد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۰:۰۷

  آینده مالیه شهری در تهران

  محمدحسین درودیان*: وضعیت مالیه شهری در شهرداری تهران از گذر سال‌ها شهرفروشی به مرحله‌ای بحرانی رسیده است. با درنظرگرفتن مأموریت خطیر شورای شهر و شهردار جدید تهران، فقط با اذعان به وجود بحران و شرح دقیق ابعاد پیچیده آن است که می‌توان برای برداشتن گام‌های اصلاحی آماده شد. دارایی‌های شهرداری تهران پس از سال‌ها حراج گسترده، بسیار اندک است.

 • الهام امین زاده ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۷:۵۷

  سلیقه شخصی و حقوق شهروندی/ کرامت انسانی فدای مصالح مدیریتی نشود

  الهام امین‌زاده*: در دهه کرامت قرار داریم. جایگاه کرامت در حوزه اخلاق، حقوق، فلسفه و سیاست جایگاهی مقبول همگان است که فارغ از نوع نگاه و تفکر سیاسی یا حزبی دارای ارزشی بالا و متعالی است.

 • محمود میریان ۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۸:۳۰

  مشکلات پیش‌‌روی شهردار جدید تهران/ دوران آزمون و خطا گذشته است

  سید محمود میریان*: تهران جهان شهری با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت و ۷۰ هزار هکتار وسعت، پایتخت و کانون فعالیت‌های سیاسی- اقتصادی و اجتماعی کشور است که با مشکلات عدیده روزگار سختی را می‌گذراند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۸:۱۸

  سه شهر، یک شهردار و سه فرماندار

  علی دشتی*: بعد از چندین سال کشمکش، زمزمه‌های تغییر نام «شورای‌اسلامی شهر تهران» به «شورای‌شهر تهران، ری و تجریش» به گوش می‌رسد. یکی از اعضای شورای‌شهر هم خبر از توافق استانداری و شورای‌شهر در این‌خصوص داده بود. باید دید که این توافق تا چه حد صحیح و قانونی است و تهران و ری و تجریش چگونه اداره می‌شوند تا تصمیم بهتری گرفته شود.

 • ناصر ذاکری ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۴

  آفت سیاست‌زدگی در مدیریت‌شهری

  ناصر ذاکری* براساس اطلاعات سرشماری سال ١٣٩٥، نزدیک به ٢٥‌ میلیون نفر در ١٠ شهر بزرگ کشور (شهرهای با جمعیت بیش از یک‌ میلیون نفر) زندگی می‌کنند. این شهرها در سال ١٣٤٥ جمعا کمتر از پنج میلیون نفر جمعیت داشته‌اند، اما جمعیت امروزشان با جمعیت کل کشور در همان سال برابری می‌کند.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۰۸:۴۸

  جنس تقاضای مسکن رونق‌ساز

  حسین عبده تبریزی*: در سال‌جاری آنچه می‌تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است که به‌دنبال واحدهای مسکونی متراژ کوچک و ارزان‌قیمت است. تقاضای رونق‌ساز شامل گروه‌های خانه‌اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده می‌شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه‌های لوکس و گران‌قیمت همچنان در رکود است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۲

  چند نکته درباره انتخاب شهردار تهران

  مصطفی ایزدی*: اين يک پرسش فراگير است که چه کسی شهردار تهران باشد؟ از وقتی که شورای شهر تهران و ديگر شهر‌های مهم کشور، در اختيار اصلاح‌طلبان قرار گرفت؛ يعنی از ابتدای خرداد ٩٦ که مشخص شد، شورای پنجم را مردم به دست اصلاح‌طلبان و ميانه‌روها سپرده‌اند، تاکنون اظهارنظرهای فراوانی در رسانه‌ها مطرح شده که در آنها به شهردار آينده اين شهر‌ها، از جمله تهران پرداخته‌اند.

 • حاشیه نشینی چابهار ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۰۷

  بی‌خانمانان را توانمند کنیم

  فردین منصوری*: درحال‌حاضر شهرها و به‌ویژه کلان‌شهرها چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان به واسطه عوامل متعددی ازجمله ناشناختگی، تراکم جمعیتی بالا، فضاهای متعدد بی‌دفاع شهری و عدم امکان نظارت کامل، از مهم‌ترین کانون‌های بروز ناهنجاری و جرائم اجتماعی هستند و به همین دلیل در فرایند برنامه‌ریزی شهری برای یک شهر سالم، کاهش جرم و جنایت در محیط‌های شهری به‌ویژه در حومه‌های شهری جدید، یکی از مهم‌ترین اهداف در ایجاد شهر سالم به‌شمار می‌روند.

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۹:۰۱

  مدیریت شهری و بحران افزایش خشونت‌های اجتماعی

  محمدجواد حق‌شناس*: گسترش جمعیت و فشردگی شدید زندگی شهرنشینی موجب شده است که شهرها به محیط‌های مواجه با چالش‌های جدید اجتماعی تبدیل شوند. به طوری که امروزه سهم مهمی از فضای پرحجم و التهاب اطلاع‌رسانی انباشته از اخبار خشونت‌های اجتماعی در شهرها و به ویژه در کلان‌شهرهاست و خشونت و مظاهر آن به یکی از مهم‌ترین مسائل شهرها تبدیل شده است.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۲

  بی‌برنامگی شهری يا شهر بی‌برنامه

  حسين دروديان*: بیش از هفتاد سال از نخستین تلاش‌ها برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های عمرانی كشور می‌گذرد و قریب به پنج دهه است كه نظام برنامه‌ریزی و نظام بودجه همراه شده‌اند؛ تقریبا از همین زمان است كه برنامه‌های كلان و چشم‌اندازهای ٢٠ ساله تدوین شده‌اند تا با تدوین برنامه‌های میان‌مدت و كوتاه‌مدت بر مبنای آنها در بازه‌های زمانی مشخص، نسبت به تعریف، تبیین، طراحی و اجرای فعالیت‌‌های مورد نظر اقدام شود.

 • پلاسکو و گرانفل ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۹

  مدیریت بحران در بزرگ‌ترین پلاسکوی قرن

  محمد ابن‌الشریعه*: سه سال بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر (حمله تروریستی به برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی در نیویورک)، گزارش تخصصی کمیسیون تحقیق و تفحص در سال ۲۰۰۴ عملیات تخلیه را «یک موفقیت درخشان» نامید.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۶

  نقدی بر سازوکار انتخاب شهردار

  رسول رمضانیان و مهدی فیضی*: منتخبان شورای شهر تهران هفته گذشته ۷ نفر را به عنوان کاندیدا برای گزینه نهایی تصدی پست شهردار تهران انتخاب کردند. در این یادداشت برآنیم که سازوکار این انتخاب را نقد و به این بهانه بر اهمیت توجه به انواع سازوکارهای رای‌گیری در نظریه انتخاب اجتماعی (Social Choice) و انتخاب مناسب‌ترین آنها تاکید کنیم. این مساله از این جهت مهم است که در مراحل بعدی انتخاب شهردار تهران به اصلاح سازوکار رای‌گیری دقت و توجه بیشتری شود و در سایر شهرها نیز که عموما از فرآیندهای پایتخت الگو می‌گیرند، رویه بهتری را در پیش گیرند.

 • ساختمان ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۵۴

  چشم‌انداز مسکن در اقتصاد ایران

  محمدحسین شریف‌زادگان*: اعلام اولیه سرشماری سال ١٣٩٥ جمعیت و مسکن در ایران نشان‌دهنده ٢,٥٨٧,٦٠٧ واحد خالی (معادل ٢,٥٨‌‌ میلیون واحد) و نشانگر یکی از مصادیق شاخص‌های کلان اقتصاد ایران است.

 • مسعود خوانساری ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۱:۰۴

  وزرا ی کارآمد و برنامه‌های شجاعانه

  مسعود خوانساری*: دولت دوازدهم به زودی با معرفی وزرای خود به مجلس شورای اسلامی وارد فاز اجرایی خواهد شد. نیروی عظیم سرمایه‌ اجتماعی پشت سر این دولت است و امید مردم و فعالان اقتصادی این است که دولت دوازدهم با درس گرفتن از برخی کاستی‌ها با دقت و سرعت اقتصاد ایران را به سمت توسعه هدایت کند. سال‌های گذشته برای اقتصاد ایران درس‌های زیادی داشت و با نگاهی منصفانه باید بیان کرد که نتایج نسبتا مطلوبی هم به همراه آورد.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۱۰

  پروژه نیمه‌تمام شورا

  علی نوذرپور*: روزى كه وزير كشور وقت - جناب آقاى موسوى لارى - تصميم گرفت فصل برجامانده قانون اساسى كشور را در خصوص شوراها اجرايى كند كمتر كسى فكر مى‌كرد اين پروژه آغاز شود و نه تنها در همه شهرهاى كشور بلكه در همه روستاها و نيز همه ‌ بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌ها،شوراها با حضور پر شور مردم شكل بگيرد و بخشى از اداره امور محلى را برعهده داشته باشد.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۰۸:۳۱

  دردسر ترافیک ساکن در محله‌های تهران/ بسته‌های تشویقی تامین پارکینگ تدوین شود

  محسن زارع جدی*: شهرها، در کنار تمام مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، هر از چندگاهی با پدیده‌های نوظهوری مواجه می‌شوند که پیش‌تر وجود نداشته یا کمرنگ بوده‌اند که پیدایش این موضوع، حاصل تغییرات ایجاد شده در شهرها در گذر زمان است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۶

  کلیددار پایتخت چه کسی است

  احمد مسجد جامعی*: فردا، برای شهر تهران، روز تعیین‌کننده‌ای است. منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، جمع می‌شوند تا اولین مرحله از بررسی‌ها برای انتخاب شهردار تهران را به انجام برسانند. انتخاب شهردار، از سویی انتخاب رأس هرم مدیریت شهری است و از سویی طبق قانون، نخستین و کلیدی‌ترین مسئولیت اعضای شورای شهر است.

 • وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه‌های بندر شهید رجایی ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۰:۰۸

  عفیفی پور در جمع شرکت‌های کشتیرانی مطرح‌کرد؛

  چهارگام بلند سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست مشترک با شرکت های کشتیرانی، تأمین تجهیزات استراتژیک فاز دو، ایجاد شهر لجستیکی در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری، ساخت اسکله های جدید نفتی و ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی را به عنوان چهار برنامه مهم سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی اعلام کرد.

 • محمدجواد عرفانیان جم ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۵

  بافت فرسوده شهری؛ بیماری قابل درمان

  حمید عرفانیان جم*: شهرها را باید به مثابه ارگانیزم‌های زنده‌ای دانست که از ترکیب اجزا، قطعات، شریان‌ها و عناصر کارکردی تشکیل شده‌اند که ترکیب ساختاری و کالبدی این عناصر در کنار رشد متوازن آنها در طول زمان عامل به‌وجود آورنده پایداری شهرها در طول زمان خواهد بود. در یک مقایسه پدیدار شناسانه می‌توان شکل ساختاری شهر را با فرآیند شکل‌گیری، تولد، رشد و تکامل فیزیولوژیکی انسان از دوران جنینی تا مرگ مقایسه کرد.

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۷:۵۸

  نقدی بر زمان نامناسب مالیات بر ساخت مسکن

  امیرحسین مفید*: در کشورهای توسعه‌یافته دولت‌ها با اتکا به مالیات اخذ شده از کلیه فعالیت‌ها، بودجه لازم برای امور مختلف را برنامه‌ریزی کرده و هزینه می‌کنند. هرچه کشوری از درجه دموکراسی و قانونمندی بالاتری برخوردار شود قوانین مربوط به اخذ مالیات شفاف‌تر وبه روزتر خواهد بود. به‌طوری‌که ضمن تشویق سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد و تولید ثروت، اجازه کسب سود نامتعارف و سفته‌بازی از سوی اهرم مالیات از سرمایه‌گذار سلب می‌شود و به این ترتیب نیز، عدالت اجتماعی محقق می‌شود.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۰۹:۳۱

  ویژگی‌های شهردار آینده

  لطیف روحانی: در انتخاب گزینه‌ها برای مدیریت کلان‌شهر تهران، سابقه وزیر و وکیل ‌بودن، استاد و استاندار بودن شرط لازم است اما کافی نیست. وزیر و وکیل‌ بودن می‌تواند نشان موفق‌بودن باشد اما دلیل بر مؤثربودن نیست؛ شهردار تهران علاوه بر مؤلفه موفق‌بودن به مؤلفه مؤثربودن نیز نیاز دارد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۳

  لزوم بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

  حامد مظاهریان*: شکل‌گیری و تحول قوانین در هر جامعه بازتاب نیازمندی‌های آن جامعه در ایجاد چهارچوب‌های مشخص برای انتظام‌بخشی زندگی مردم در حوزه های مختلف است. هدف از وضع این قوانین تبیین معیارهایی است که رابطه حقوقی تضمین شده‌ای را بین افراد جامعه از یک سو و نظارت بر تحقق آن توسط حاکمیت را از سوی دیگر تعریف نماید.

 • علی چگنی ۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۲۷

  چشم‌انداز راهبردی بانك تخصصی- توسعه‌ای در بخش مسكن

  علی چگینی*: شايد بتوان به جرات ادعا كرد كه بانك مسكن به لحاظ تخصص و تجربه طولانی مدت، در تامين مالی بخش مسكن و همكاری نزديك با حوزه‌های سياست‌گذار و تصميم‌ساز در اين بخش، بهترين يا بی‌مثال‌ترين گزينه برای ايفای نقش هدايتگری و انسجام‌بخشی به ابزارهای تامين مالی مسكن است.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۷

  توجه به برنامه‌های مصوب شهری راهی برای رفع بحران ناايمنی در شهر

  پیروز حناچی*: در زمینه ایجاد ایمنی در شهر نخستین اقدامی كه در شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیری شد، توقف اقداماتی بود كه طبق بررسی‌ها بار ناایمنی را سنگین می‌كرد. نخستین مورد بلند مرتبه‌سازی بی‌رویه بود. آمارهای اولیه نشان می‌دهد حجم بلندمرتبه‌سازی در معابر كم عرض، بسیار بالاست.

 • مهدی اشرفی ۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۷:۳۰

  جایگاه ترکیه در احیای راه ابریشم

  مهدی اشرفی حبیب‌آبادی*: با توجه به اهمیت و تمرکز حمل‌ونقل ترکیه بر حمل‌ونقل جاده‌ای و تلاش این کشور به‌منظور به دست گرفتن سهم بازار حمل‌ونقل جاده‌ای کشورهای همسایه به نظر می‌رسد در صورت عملیاتی شدن کریدور میانی جاده ابریشم و سهم عمده حمل‌ونقل ریلی در این کریدور؛ کشور ترکیه جهت نقش‌آفرینی در این کریدور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۲۲

  راهکار بانکی برای املاک منجمد

  علیرضا ایزدی نجف‌آبادی*: پس از جهش قیمت مسکن در زمستان ۱۳۹۱ و بهار ۱۳۹۲، بخش مسکن در سال‌های اخیر دچار رکودی فراگیر چه در بخش ساخت‌و‌ساز و چه در بخش معاملات شده ‌است؛ از یکسو افزایش قیمت مسکن و از سوی دیگر کاهش قدرت خرید خانوار، با توجه به مجموعه شرایط کلان اقتصادی در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰، باعث شده‌ است که حجم عظیمی از پروژه‌های ساختمانی تکمیل‌شده بدون مشتری باقی بمانند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۳۶

  وزیر راه و شهرسازی در يك يادداشت تلگرامی مطرح كرد:

  درد مفت‌سواری

  وزیر راه و شهرسازی در بخشی از یادداشت تلگرامی با عنوان «درد مفت‌سواری» نوشت: آیا گفتمان غالب در ایرانِ ما به نفع تسهیم هزینه در برابر استفاده از خدمات و منافعِ عمومی است و یا بالعکس مشروعیت بخشی به کسب منفعت مفت است؟ بگومگوهای سیاسی چه دخلی به این موضوع دارد؟

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۴

  سه حوزه اشتغال‌زا در صنعت ساختمان

  حامد خانجانی*: بیکاری بزرگ‌ترین مشکل امروز کشور است. این مشکل در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمود بیشتری دارد. آمارهای رسمی در چند سال اخیر تعداد افراد بیکار را بیش از ۵ میلیون نفر (۲۱ درصد از جمعیت فعال ۲۵ میلیون نفری) برآورد کرده‌اند که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با ۴۵ درصد نرخ بیکاری حدود نیمی از آنها را تشکیل می‌دهند.

 • خانه تاریخی شتر گلو، متعلق به اواخر دوره قاجار ۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۳۴

  معماری فراموش شده عمارت‌ها و خانه‌های قدیمی

  هنوز هم در بسیاری از شهرهای کشورمان می‌‌توان ردپای معماری سنتی و اصیل ایرانی و اسلامی را پیدا کرد؛ ردپایی که در حال محو شدن است ولی هنوز پیدا می‌شود.