نمایش همه
 • مراسم تحویل ۴ فروندATR۷۲ در تولوز برگزار شد ۱۳۹۶-۰۲-۲۸ ۰۸:۲۵

  نقش هواپیماهای ATR در تحقق هدف افزایش پروازهای کوتاه‌برد

  آرمان بیات*: نیاز داریم تعداد پرواز را درفرودگاه‌ها افزایش دهیم و لذا برای تحقق چنین هدفی با رویکرد گسترش شبکه پرواز، به‌طورحتم با توجه به متوسط شعاع عملیاتی داخل کشور، نیازمند هواپیمای کوتاه‌برد منطقه‌ای هستیم

 • غلامرضا سلامی ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۲۸

  متغیرهای لازم در ایجاد اشتغال/ آسیب اشباع بازار و واردات ارزان‌قیمت به اقتصاد ملی

  غلامرضا سلامی*: به‌نظر می‌رسد خیلی از شعارهای انتخاباتی بیش از آنكه پوپولیستی باشد، حاصل درك سطحی از مسائل اقتصادی است. شاید طراحان این شعارها هم مقصر نباشند زیرا سال‌ها است در ایران این غلط مصطلح رایج شده كه همواره تولید بیشتر، معادل اشتغال بیشتر است.

 • اکبر ترکان ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۲۲

  شورای شهر مطلوب از منظر مهندسی / لزوم روان‌بخشی شهری به حاشیه‌نشینان

  اکبر ترکان*: از فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، موضوع فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نزدیک به دو دهه می‌گذرد. در ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٦ برای پنجمین‌ بار مردم ایران در همه شهرها و روستاها پای صندوق‌های رأی می‌روند تا منتخبان‌شان را برای اداره محل سکونت خود برگزینند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۴:۵۱

  آخوندی:

  به‌یاد حکیم فردوسی یادآور ایران به ما/ فردوسی تاریخ ایران را حفظ کرد

  وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز ملی فردوسی در کانال تلگرامی خود نوشت: بخاطر داشته باشیم که فردوسی تنها نه یک شخص است و نه تنها یک میهن‌پرست بلکه، وی یک حلقه از تاریخ ایران است که پیوستار تاریخ ایران راحفظ کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۳:۱۸

  اشتغالزایی؛ رهاورد توسعه صنعت حمل و نقل هوايی

  محمدرضا عبدالرحيمی*: بايد آغاز برنامه توسعه كمی و كيفی ناوگان هوايی‌كشور در دولت تدبير و اميد و انعقاد قراردادها و تفاهمنامه‌های شركت‌های هواپيمايی با سازندگان مهم هواپيما در دنيا با بهره‌گيری از تامين مالی بين‌المللی را ارج نهاد كه قطعا متناسب با ورود هواپيما‌های جديد در كنار آثار متعدد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، موجبات اشتغال مولد و جذاب ده‌ها هزار نفر جوان را در كشور فراهم خواهد‌كرد.

 • بافت فرسوده تهران ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۰۷:۳۶

  بازآفرینی کلان‌شهرها درمانگر فرسودگی اجتماعی ایرانیان است

  الهام فخاری*: پرسش بنیادینی كه باید به آن در محیط كلان اجتماعی ایران پاسخ داد، این است كه چرا آموزش در بسیاری كشورها می‌تواند روند توسعه را شتاب دهد ولی در ایران با اینكه آموزش در موقعیتی وارداتی و در مواقع دیگر برخاسته از نیاز اجتماعی بوده، نمی‌تواند میوه خود را حفظ یا به نسل بعد منتقل كند؟

 • محمدجواد حجتی کرمانی ۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۰۷

  اخلاق و منافع ملی

  محمدجواد حجتی کرمانی*: این روزها - در این غوغای سیاسی پیشاانتخاباتی- چند طایفه راحت هستند! نخست كسانی كه به هر دلیل، تكلیف خودشان را پیشاپیش معین كرده‌اند. چپ یا راست، اصولگرا یا اصلاح‌طلب- یا اصولگرای اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب اصولگرا- به هر جهت فكرشان را راحت كرده‌اند كه به این یا به آن نامزد رأی دهند كه نگارنده از این قماش است و هركس از من بپرسد می‌گویم: سؤال ندارد! «بی‌شك روحانی»؛ اما این یك سوی جریان است، سوی دیگر مسئله این است كه در این تلاطم سهمگین سیاست ایران، آنچه در این بین قربانی می‌شود «اخلاق» است و منافع ملی.

 • قالیباف ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۵۷

  چند سوال مشاور رئیس‌جمهور از محمدباقر قالیباف

  محمدعلی نجفی*: آقای قالیباف در مناظره تلویزیونی روز جمعه موضوع کاملا نادرستی را به نگارنده نسبت دادند، از آقای قالیباف می‌خواهم اگر به حداقلی از آزادگی و مردانگی پایبند هستند، لااقل به روزنامه تحت تسلط خویش که با پول شهروندان تهران اداره می‌شود اجازه دهد مصاحبه‌ای با من داشته باشد تا مردم بتوانند با آگاهی بیشتری درباره مواضع و سخنان ایشان قضاوت کنند.

 • سیدمناف هاشمی ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۴۸

  نقش مدیریت‌شهری در بهبود محیط کسب و کار

  سیدمناف هاشمی*: در سال‏‌های اخیر ورود مدیریت‌شهری تهران به موضوع محیط کسب و کار اهمیت بیشتری یافته است. مطابق ماده ۷۵ برنامه پنجم، به منظور تبادل‌نظر دولت، بخش خصوصی، تعاونی و تسهیل فعالیت‏‌های اقتصادی این بخش‌‏ها و به بیانی دیگر، بهبود محیط کسب و کار در کشور، تشکیل شورای گفت‏‌وگوی دولت و بخش خصوصی پیش‌بینی شده است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۰۹:۱۳

  نجات صنعت‌هوایی در دولت تدبیر و امید/ هنوز در نیمه راه هستیم

  توجه دولت تدبیر و امید به توسعه صنعت هوانوردی‌کشور منبعث از عقلانیت و درک صحیح و کلان از نظام توسعه جهانی است؛ هنوز در نیمه راه هستیم و با استمرار گفتمان تدبیر و امید این راه را تا جایگاه شایسته ایران و ایرانیان ادامه خواهیم داد.

 • آستارا ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۳۴

  مزایای مسیر ریلی آستار-آستارا

  محمد ساطعی*: طرح اتصال راه‌آهن جمهوری آذربایجان به راه‌آهن ایران موسوم به آستارا-آستارا قرار است سال آینده به بهره‌برداری برسد و بر همین اساس آستارا نخستین شهری در گیلان خواهد بود که صدای سوت قطار در آن شنیده می‌شود.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۷:۳۵

  تحقق حق بر شهر خواسته‌ای مدنی و قانونی

  محمد سالاری* حق شهروندان نسبت به شهر، به معنای بيان، مطالبه و تجديد حقوق گروهی است كه بايد حقوقشان طی تخصيص و ايجاد فضا در شهر لحاظ شود. «حق بر شهر» يك حق انسانی است كه شامل تعلق يافتن شهر بر شهروندان و مشاركت آنان در امور شهری است. حق بر شهر، یک مطالبه‌ اخلاقی است که بر اصول بنیادی عدالت بنا شده است، حقوقی چندجانبه است نه فقط یک حق به فضای عمومی یا یک حق بر اطلاعات و شفافیت در مدیریت محلی یا یک حق بر دسترسی به مرکز یا یک حق بر این یا آن خدمات، بلکه حق بر یک تمامیت است که حق بر آن مطالبه می‌شود. در حقيقت مفهوم حق شهروندان نسبت به شهر بر مجموعه‌ای از حقوق اشاره دارد و نه بر حقوقی فردگرایانه.

 • پروازهای عبوری ۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۰۹:۵۶

  برجام چاشنی تغییر نقشه هوانوری ایران شد

  مهدی عبداله‎زاده*: با گشایش‌ها در صنعت هوایی بعد از برجام، وزیر راه و شهرسازی، از بازگرداند ایران به نقطه تعادل هوایی منطقه صحبت کرد‌گروهی به آن خوش‎بین نبودند اما وقتی در ۱۱ اردیبهشت ۹۶ و پس از دوسال تلاش مدیران و کارشناسان عملیات هوانوردی فاز اول طرح فراملی مدیریت آسمان ایرانشهر به طور کامل بهره‎برداری شد این ادعا تحقق یافت و ایران توانست با توجه به دانش داخلی و تجهیز کردن خود به امکانات روز ناوبری و کمک ناوبری جهان، نقشه هوایی خود را تغییر دهد.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۰۸:۰۷

  تغییر موضع منتقدان دیروز مسکن مهر

  مجید انتظاری*: کارتون بارباپاپا یادتان هست؟ مسکن مهر این روزها چنین نقشی را پیدا کرده است. مدیران شهرداری که تا دیروز با رییس دولت‌های نهم و دهم مشکل داشتند و مسکن مهر را "زاغه‌نشینی جدید" می‌خواندند، امروز در نقش سوپرمن از دست متقاضیان نامه می‌گیرند که مشکلات مسکن مهر را حل کنند؛ چون حالا شرایط این‌طور اقتضا می‌کند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۶:۴۴

  مشکلات تهران، نقش شورای شهر و انتخابات پیش رو

  پویا علاءالدینی *: تهران وضع خاصی دارد. این شهر به‌عنوان پایتخت کشوری نفت‏خیز با دولتی متمرکز از منافع اقتصادی گسترده‏‏‏ای بهره‏مند شده و به همین دلیل نیز تحت تاثیر فشارهای خیل جمعیتی قرار گرفته است که می‌خواهد از این منافع منتفع شود (و البته به شکلی کاملا نابرابر منتفع می‌‏شود).

 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۹:۵۳

  توانمندسازی اجتمایی و رویکرد دارایی‌مبنا، دو عامل مهم در حوزه مدیریت شهری

  حسین ایمانی جاجرمی*: ۲۹ اردیبهشت‌ماه امسال انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای محلی (شهر و روستا) برگزار می‌شود. در این انتخابات اعضای شوراهای دوره پنجم با رای مردم مشخص خواهند شد و برای چهار سال سرنوشت مدیریت محلی شامل مدیریت شهری و مدیریت روستایی به‌دست آنان سپرده خواهد شد.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۵:۱۴

  قول چلوکباب/ تحلیل چرایی تخلف انتخاباتی با وعده پرداخت یارانه بیشتر

  حسین عبده‌تبریزی*: در اخبار بسیار شنیده‌­ایم که نماینده­ای یا نامزد عضویت در شورای‌شهری برای انتخابات سورسات راه انداخته باشد تا رای بخرد و البته همه مردم این کار را تقبیح می­‌کنند.

 • زنان ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۰۷:۵۵

  سیاست عوام‌گرایانه پرداخت حاتم‌وار یارانه نقدی را جدی نگیرید

  رضا بوستانی*: در میان وعده‌های انتخاباتی که این روزها از نامزدهای ریاست‌‌جمهوری شنیده می‌شود، افزایش چند برابری یارانه‌ نقدی بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کرده است. برخی این سیاست را عوام‌گرایانه و برخی دیگر آن را ابزار لازم برای برقراری عدالت در جامعه می‌دانند. جدا از جدال‌های سیاسی، ارائه تحلیلی اقتصادی برای این موضوع ساده است. اگر این وعده با توجه به شرایط جاری اقتصاد توجیه‌پذیر باشد، سیاستی عدالتخواهانه و اگر تنها برای کسب آرای نیازمندان بیان شود، سیاستی عوام‌فریبانه است.

 • مجتبی حسینی توسل ۱۳۹۶-۰۲-۱۵ ۰۸:۱۱

  تراکم مازاد و انتظارات متراکم

  مجتبی حسینی توسل*: ابعاد مسائل شهر تهران صرفاً محلی نیست بلکه ملی است، بنابراین حل آنها نیز همراهی و همکاری همه دستگاه های مرتبط و عمومی و دولتی در سطح ملی را می‌طلبد.

 • ریل گذاری ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۴:۲۶

  موفیقت چشمگیر دولت یازدهم در تحرک بخشی به حمل ونقل ریلی کشور

  مجید بابایی*: هر چند طی برنامه‌های گذشته توسعه همواره بر اهمیت و جایگاه حمل و نقل ریلی تاکید شده است, اما آنچه که در عمل با آن مواجه بوده‌ایم ناظر بر روندی کند و بعضا بدون برنامه‌های منسجم و واقع گرایانه بوده است.

 • مترو فرودگاه ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۰:۱۴

  اگر شهردار، ٥ سال پیش دست به ترکیب مدیریت مترو نزده بود

  مرثیه‌ای برای متروی تهران

  محمدحسین کرامتیان*: اگر شهردار، پنج سال پیش دست به ترکیب مدیریت مترو نزده بود، امروز شش‌ میلیون سفر در روز در متروی تهران صورت می‌پذیرفت.

 • زنان ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۹:۴۹

  ضرورت توجه به ويژگی‌های روان‌شناختی در انتخابات

  انتخاب نهایی ریاست جمهوری نزدیك است. این روزها كاندیداها سخت مشغول فعالیت تبلیغاتی‌اند. گرچه این فعالیت حق آنان است، ولی از دیگر سو مردم نیز كه باید یكی از آنان را برگزینند حق دارند درباره شخصیت و نوع عمل آنان كندوكاو كنند.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۱۵

  تهران قربانی طرح جامع و تفصیلی انبساطی

  حبیب‌اله طاهرخانی*: طرح جامع (راهبردی- ساختاری) تهران در سال ۱۳۸۶ به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران رسید و متعاقب آن طرح تفصیلی تهران در سال ۱۳۹۱ به تصویب کمیسیون ماده (۵) رسید. از آنجا که مطابق قانون، هرگونه تغییر در اصول یا اساس طرح جامع، مغایرت محسوب می‌شود؛ طرح تفصیلی از اختیار تغییر ماهوی و اساسی در طرح جامع برخوردار نیست و در صورت وقوع چنین تغییری، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مرجع رسیدگی به آن است.

 • ترانزیت ریلی ۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۷:۳۶

  منافع يك توافق خوب

  پروژه خط آهن ايران، افغانستان، تاجيكستان، قرقيزستان و چين براي ايجاد خطي ترانزيتي از چين تا ايران در حالي در شرف پيگيري و انجام است، كه در صورت اجراي آن همه ي اعضاي فوق از منافع مهمي بهره مند خواهند شد.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۴۲

  یک بام و دو هوای برج‌های تهران

  پیروز حناچی*: در مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری مسائلی در خصوص مجوز بلندمرتبه سازی در پایتخت از سوی آقای قالیباف مطرح شد که به نظر می‌رسد نیاز به توضیح دارد.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۲۲

  مسكن مهر و سياست شهری

  انتخابات ریاست‌جمهوری این امكان را فراهم می‌كند كه مردم به سیاست‌های جاری در جامعه حساس شوند و سیاستمداران را به چالش بكشند. در این میان و با توجه به حضور برخی از نامزدهای مسئول در حوزه امور شهر این بار نیز شهر و مسائل آن می‌تواند محور یكی از چالش‌های مهم انتخاباتی باشد.

 • مناظره ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۱:۵۱

  چالش بافت‌های فرسوده شهری در مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری

  مناظره مورخ ۹۶/۰۲/۸ نامزدهای ریاست جمهوری که با محوریت موضوعات اجتماعی برگزار گردید حاوی نکات ریز و درشت بسیاری بوده که بعضا با حواشی نیز همراه بوده است حواشی که از چشم تیزبین صاحب نظران، متخصصین و در مقیاس وسیع تر عموم مردم جامعه نیز پنهان نماند.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۰:۴۳

  پوپولیست‌های ویرانگر

  دموکراسی اغلب به‌عنوان یک روشنای راه برای جامعه مدنی مورد ستایش بوده است، اما آیا دموکراسی با خطر روبه‌رو است و نیاز به محافظت دارد.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۷:۴۲

  ظرفیت مغفول شوراهای شهر

  محمد سالاری*: در دهه‌های گذشته در مجموعه مدیریت شهری کارگروه یا اتاق فکری با مجموعه‌ای از متخصصان به منظور پرداختن به موضوع صرفه اقتصاد شهر و نحوه کسب درآمدهای پایدار وجود نداشته، چرا که شهروندان تهرانی و متولیان ساخت و ساز برای دریافت پروانه، مجوز و تغییر کاربری صف می‌کشیدند و شهرداری صرفا نحوه دریافت پرداختی شهروندان را مدیریت می‌کرد. باز بودن مسیر کسب درآمد از بارگذاری ساختمانی و تغییر کاربرد باعث شده تا شاهد تغییرکاربری‌های گسترده و پروژه‌های بزرگ باشیم.

 • عباس آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۸:۰۰

  انتخابات دوازدهم؛ نبرد آگاهی با گمراهی

  عباس آخوندی*: بی‌گمان آگاهی و آزادی برترین فضیلت‌های اجتماعی هستند. در برابر آنها، گمراه‌کردن مردم بدترین رذیلت است که به‌مراتب از دروغ‌گویی پلیدتر است. چراکه اظهارات گمراه‌کننده افزون بر دروغ‌‌بودن، آگاهانه مردمان را به‌چاه‌انداختن است.