نمایش همه
 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۰۹:۰۱

  مدیریت شهری و بحران افزایش خشونت‌های اجتماعی

  محمدجواد حق‌شناس*: گسترش جمعیت و فشردگی شدید زندگی شهرنشینی موجب شده است که شهرها به محیط‌های مواجه با چالش‌های جدید اجتماعی تبدیل شوند. به طوری که امروزه سهم مهمی از فضای پرحجم و التهاب اطلاع‌رسانی انباشته از اخبار خشونت‌های اجتماعی در شهرها و به ویژه در کلان‌شهرهاست و خشونت و مظاهر آن به یکی از مهم‌ترین مسائل شهرها تبدیل شده است.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۰۸:۴۲

  بی‌برنامگی شهری يا شهر بی‌برنامه

  حسين دروديان*: بیش از هفتاد سال از نخستین تلاش‌ها برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های عمرانی كشور می‌گذرد و قریب به پنج دهه است كه نظام برنامه‌ریزی و نظام بودجه همراه شده‌اند؛ تقریبا از همین زمان است كه برنامه‌های كلان و چشم‌اندازهای ٢٠ ساله تدوین شده‌اند تا با تدوین برنامه‌های میان‌مدت و كوتاه‌مدت بر مبنای آنها در بازه‌های زمانی مشخص، نسبت به تعریف، تبیین، طراحی و اجرای فعالیت‌‌های مورد نظر اقدام شود.

 • پلاسکو و گرانفل ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۰۸:۳۹

  مدیریت بحران در بزرگ‌ترین پلاسکوی قرن

  محمد ابن‌الشریعه*: سه سال بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر (حمله تروریستی به برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی در نیویورک)، گزارش تخصصی کمیسیون تحقیق و تفحص در سال ۲۰۰۴ عملیات تخلیه را «یک موفقیت درخشان» نامید.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۴۶

  نقدی بر سازوکار انتخاب شهردار

  رسول رمضانیان و مهدی فیضی*: منتخبان شورای شهر تهران هفته گذشته ۷ نفر را به عنوان کاندیدا برای گزینه نهایی تصدی پست شهردار تهران انتخاب کردند. در این یادداشت برآنیم که سازوکار این انتخاب را نقد و به این بهانه بر اهمیت توجه به انواع سازوکارهای رای‌گیری در نظریه انتخاب اجتماعی (Social Choice) و انتخاب مناسب‌ترین آنها تاکید کنیم. این مساله از این جهت مهم است که در مراحل بعدی انتخاب شهردار تهران به اصلاح سازوکار رای‌گیری دقت و توجه بیشتری شود و در سایر شهرها نیز که عموما از فرآیندهای پایتخت الگو می‌گیرند، رویه بهتری را در پیش گیرند.

 • ساختمان ۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۹:۵۴

  چشم‌انداز مسکن در اقتصاد ایران

  محمدحسین شریف‌زادگان*: اعلام اولیه سرشماری سال ١٣٩٥ جمعیت و مسکن در ایران نشان‌دهنده ٢,٥٨٧,٦٠٧ واحد خالی (معادل ٢,٥٨‌‌ میلیون واحد) و نشانگر یکی از مصادیق شاخص‌های کلان اقتصاد ایران است.

 • مسعود خوانساری ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۱۱:۰۴

  وزرا ی کارآمد و برنامه‌های شجاعانه

  مسعود خوانساری*: دولت دوازدهم به زودی با معرفی وزرای خود به مجلس شورای اسلامی وارد فاز اجرایی خواهد شد. نیروی عظیم سرمایه‌ اجتماعی پشت سر این دولت است و امید مردم و فعالان اقتصادی این است که دولت دوازدهم با درس گرفتن از برخی کاستی‌ها با دقت و سرعت اقتصاد ایران را به سمت توسعه هدایت کند. سال‌های گذشته برای اقتصاد ایران درس‌های زیادی داشت و با نگاهی منصفانه باید بیان کرد که نتایج نسبتا مطلوبی هم به همراه آورد.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۱۰

  پروژه نیمه‌تمام شورا

  علی نوذرپور*: روزى كه وزير كشور وقت - جناب آقاى موسوى لارى - تصميم گرفت فصل برجامانده قانون اساسى كشور را در خصوص شوراها اجرايى كند كمتر كسى فكر مى‌كرد اين پروژه آغاز شود و نه تنها در همه شهرهاى كشور بلكه در همه روستاها و نيز همه ‌ بخش‌ها، شهرستان‌ها و استان‌ها،شوراها با حضور پر شور مردم شكل بگيرد و بخشى از اداره امور محلى را برعهده داشته باشد.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۰۸:۳۱

  دردسر ترافیک ساکن در محله‌های تهران/ بسته‌های تشویقی تامین پارکینگ تدوین شود

  محسن زارع جدی*: شهرها، در کنار تمام مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، هر از چندگاهی با پدیده‌های نوظهوری مواجه می‌شوند که پیش‌تر وجود نداشته یا کمرنگ بوده‌اند که پیدایش این موضوع، حاصل تغییرات ایجاد شده در شهرها در گذر زمان است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۰۶

  کلیددار پایتخت چه کسی است

  احمد مسجد جامعی*: فردا، برای شهر تهران، روز تعیین‌کننده‌ای است. منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، جمع می‌شوند تا اولین مرحله از بررسی‌ها برای انتخاب شهردار تهران را به انجام برسانند. انتخاب شهردار، از سویی انتخاب رأس هرم مدیریت شهری است و از سویی طبق قانون، نخستین و کلیدی‌ترین مسئولیت اعضای شورای شهر است.

 • وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه‌های بندر شهید رجایی ۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۰:۰۸

  عفیفی پور در جمع شرکت‌های کشتیرانی مطرح‌کرد؛

  چهارگام بلند سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی

  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست مشترک با شرکت های کشتیرانی، تأمین تجهیزات استراتژیک فاز دو، ایجاد شهر لجستیکی در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری، ساخت اسکله های جدید نفتی و ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی را به عنوان چهار برنامه مهم سازمان بنادر برای رونق بیشتر بندر شهید رجایی اعلام کرد.

 • محمدجواد عرفانیان جم ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۹:۲۵

  بافت فرسوده شهری؛ بیماری قابل درمان

  حمید عرفانیان جم*: شهرها را باید به مثابه ارگانیزم‌های زنده‌ای دانست که از ترکیب اجزا، قطعات، شریان‌ها و عناصر کارکردی تشکیل شده‌اند که ترکیب ساختاری و کالبدی این عناصر در کنار رشد متوازن آنها در طول زمان عامل به‌وجود آورنده پایداری شهرها در طول زمان خواهد بود. در یک مقایسه پدیدار شناسانه می‌توان شکل ساختاری شهر را با فرآیند شکل‌گیری، تولد، رشد و تکامل فیزیولوژیکی انسان از دوران جنینی تا مرگ مقایسه کرد.

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۰۷:۵۸

  نقدی بر زمان نامناسب مالیات بر ساخت مسکن

  امیرحسین مفید*: در کشورهای توسعه‌یافته دولت‌ها با اتکا به مالیات اخذ شده از کلیه فعالیت‌ها، بودجه لازم برای امور مختلف را برنامه‌ریزی کرده و هزینه می‌کنند. هرچه کشوری از درجه دموکراسی و قانونمندی بالاتری برخوردار شود قوانین مربوط به اخذ مالیات شفاف‌تر وبه روزتر خواهد بود. به‌طوری‌که ضمن تشویق سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد و تولید ثروت، اجازه کسب سود نامتعارف و سفته‌بازی از سوی اهرم مالیات از سرمایه‌گذار سلب می‌شود و به این ترتیب نیز، عدالت اجتماعی محقق می‌شود.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۰۹:۳۱

  ویژگی‌های شهردار آینده

  لطیف روحانی: در انتخاب گزینه‌ها برای مدیریت کلان‌شهر تهران، سابقه وزیر و وکیل ‌بودن، استاد و استاندار بودن شرط لازم است اما کافی نیست. وزیر و وکیل‌ بودن می‌تواند نشان موفق‌بودن باشد اما دلیل بر مؤثربودن نیست؛ شهردار تهران علاوه بر مؤلفه موفق‌بودن به مؤلفه مؤثربودن نیز نیاز دارد.

 • حامد مظاهریان ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۳:۵۳

  لزوم بازنگری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

  حامد مظاهریان*: شکل‌گیری و تحول قوانین در هر جامعه بازتاب نیازمندی‌های آن جامعه در ایجاد چهارچوب‌های مشخص برای انتظام‌بخشی زندگی مردم در حوزه های مختلف است. هدف از وضع این قوانین تبیین معیارهایی است که رابطه حقوقی تضمین شده‌ای را بین افراد جامعه از یک سو و نظارت بر تحقق آن توسط حاکمیت را از سوی دیگر تعریف نماید.

 • علی چگنی ۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۲۷

  چشم‌انداز راهبردی بانك تخصصی- توسعه‌ای در بخش مسكن

  علی چگینی*: شايد بتوان به جرات ادعا كرد كه بانك مسكن به لحاظ تخصص و تجربه طولانی مدت، در تامين مالی بخش مسكن و همكاری نزديك با حوزه‌های سياست‌گذار و تصميم‌ساز در اين بخش، بهترين يا بی‌مثال‌ترين گزينه برای ايفای نقش هدايتگری و انسجام‌بخشی به ابزارهای تامين مالی مسكن است.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۷

  توجه به برنامه‌های مصوب شهری راهی برای رفع بحران ناايمنی در شهر

  پیروز حناچی*: در زمینه ایجاد ایمنی در شهر نخستین اقدامی كه در شورای عالی معماری و شهرسازی پیگیری شد، توقف اقداماتی بود كه طبق بررسی‌ها بار ناایمنی را سنگین می‌كرد. نخستین مورد بلند مرتبه‌سازی بی‌رویه بود. آمارهای اولیه نشان می‌دهد حجم بلندمرتبه‌سازی در معابر كم عرض، بسیار بالاست.

 • مهدی اشرفی ۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۰۷:۳۰

  جایگاه ترکیه در احیای راه ابریشم

  مهدی اشرفی حبیب‌آبادی*: با توجه به اهمیت و تمرکز حمل‌ونقل ترکیه بر حمل‌ونقل جاده‌ای و تلاش این کشور به‌منظور به دست گرفتن سهم بازار حمل‌ونقل جاده‌ای کشورهای همسایه به نظر می‌رسد در صورت عملیاتی شدن کریدور میانی جاده ابریشم و سهم عمده حمل‌ونقل ریلی در این کریدور؛ کشور ترکیه جهت نقش‌آفرینی در این کریدور با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۷ ۰۹:۲۲

  راهکار بانکی برای املاک منجمد

  علیرضا ایزدی نجف‌آبادی*: پس از جهش قیمت مسکن در زمستان ۱۳۹۱ و بهار ۱۳۹۲، بخش مسکن در سال‌های اخیر دچار رکودی فراگیر چه در بخش ساخت‌و‌ساز و چه در بخش معاملات شده ‌است؛ از یکسو افزایش قیمت مسکن و از سوی دیگر کاهش قدرت خرید خانوار، با توجه به مجموعه شرایط کلان اقتصادی در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰، باعث شده‌ است که حجم عظیمی از پروژه‌های ساختمانی تکمیل‌شده بدون مشتری باقی بمانند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۶:۳۶

  وزیر راه و شهرسازی در يك يادداشت تلگرامی مطرح كرد:

  درد مفت‌سواری

  وزیر راه و شهرسازی در بخشی از یادداشت تلگرامی با عنوان «درد مفت‌سواری» نوشت: آیا گفتمان غالب در ایرانِ ما به نفع تسهیم هزینه در برابر استفاده از خدمات و منافعِ عمومی است و یا بالعکس مشروعیت بخشی به کسب منفعت مفت است؟ بگومگوهای سیاسی چه دخلی به این موضوع دارد؟

 • ساخت و ساز ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۲۴

  سه حوزه اشتغال‌زا در صنعت ساختمان

  حامد خانجانی*: بیکاری بزرگ‌ترین مشکل امروز کشور است. این مشکل در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمود بیشتری دارد. آمارهای رسمی در چند سال اخیر تعداد افراد بیکار را بیش از ۵ میلیون نفر (۲۱ درصد از جمعیت فعال ۲۵ میلیون نفری) برآورد کرده‌اند که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با ۴۵ درصد نرخ بیکاری حدود نیمی از آنها را تشکیل می‌دهند.

 • خانه تاریخی شتر گلو، متعلق به اواخر دوره قاجار ۱۳۹۶-۰۴-۱۳ ۰۹:۳۴

  معماری فراموش شده عمارت‌ها و خانه‌های قدیمی

  هنوز هم در بسیاری از شهرهای کشورمان می‌‌توان ردپای معماری سنتی و اصیل ایرانی و اسلامی را پیدا کرد؛ ردپایی که در حال محو شدن است ولی هنوز پیدا می‌شود.

 • حبیب‌الله بی‌طرف ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۰۷:۴۹

  نظام مهندسی ساختمان در یک نگاه

  حبیب الله بی طرف*: با رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی و به تبع آن توسعه شهرها و ایجاد شهرهای جدید، مقوله شهرسازی و احداث ساختمان از جنبه سنتی خود خارج شده و با احداث ساختمان‌های چند طبقه و مجتمع‌های مسکونی و اداری، صنعت ساختمان به کلی متحول شد و ضرورت به کارگیری استانداردهای فنی در طراحی و اجرای ساختمان و همچنین رعایت استانداردها در تولید و کاربرد صالح ساختمانی و استفاده از نیروی کار ماهر و متخصص فنی، بیش از پیش احساس شد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۳۸

  نکاتی درباره ليزينگ مسكن

  دکتر حمید یاری*: یکی از روش‌های مناسب تامین مالی برای افراد یا شرکت‌هایی که نیاز به خرید کالا یا محصولی دارند و در شرایط کنونی قادر به خرید به‌صورت کاملا نقدی نیستند، لیزینگ یا خرید اقساطی است. صنعت لیزینگ در دنیا سهم بالایی از تامین مالی را به خود اختصاص داده است؛ اما متاسفانه این صنعت در کشور ما به دلایل مختلف مهجور مانده و سهمی ناچیز - كمتر از نيم درصد - را به خود اختصاص داده است.

 • محمدجواد حق‌شناس ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۷:۴۰

  حقوق شهری و حق بر شهر

  محمدجواد حق‌شناس*: حقوق شهری، مجموعه قوانین، قواعد و مقرراتی اسـت كـه روابـط متقابـل شـهروندان و ادارات شهر را در امور محلی و شهری تنظیم كرده و حقوق و تكالیف ناظر بر شوراها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای شهری را تبیین می‌كند.

 • تونل نیایش ۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۰۸:۳۸

  عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

  شهرام جباری زادگان*: دسترسی همسطح از بزرگراه صدر به تونل «نیایش» که ٢٨ بهمن ٩١ افتتاح شده بود، بعد از ٤ سال و ٤ ماه فعالیت، از ٧ صبح تا ١١ شب مسدود و ممنوع شد.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۸:۵۲

  بخش خصوصی واقعی

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: رئیس‌جمهور محترم در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی در روز ملی اصناف به نکات مهمی اشاره کردند که می‌تواند چراغ راهی برای تدوین استراتژی اقتصادی دولت دوازدهم باشد. نکته نخست مورد اشاره ایشان کنار نهادن تصدیگری دولت در امور اقتصادی بود که قاعدتا باید با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جامه عمل می‌پوشید، اما متاسفانه به دلایلی چنین نشد.

 • علی علیخانی ۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۰:۲۳

  مدیرکل راه و شهرسازی لرستان:

  باززنده سازی بافت‌های ناکارآمد شهری استان لرستان/ بازگشت به هویت و ایجاد شادابی در محلات شهری

  ‌مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: هدف از بازسازی بافت فرسوده شهری برگشت هویت اصلی به محلات جهت بازگرداندن شادابی به محله‌ها است.

 • شهر سازی ریل پایه ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۷:۳۶

  شهرسازی ریل‌پایه؛ نظریه، کاربرد و بومی‌سازی

  مهتا میر مقتدایی*: ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و تشکیل وزارت راه و شهرسازی طبق مصوبه‌ای تحت عنوان «قانون تشکیل وزارت راه و شهرسازی» در سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد.

 • فرزاد کیاست ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۹:۴۲

  برنامه‌ ششم دولت یازدهم

  فرزاد کیاست*: تقارن چهارسال از پنج سال زمان برنامه ششم با دولت دوازدهم، نشانگر آن است که تقریبا اجرای برنامه ششم با دولت دوازدهم خواهد بود. به‌ویژه در زمینه تکالیفی که نیاز به ساختار جدید یا طراحی و تدوین قوانین یا تشکل‌های مسوول دارد و طبق برنامه مجریان ظرف ۳ تا ۶ ماه از تاریخ ابلاغ برنامه که اول سال‌جاری است فرصت دارند نسبت به انجام آنها اهتمام ورزند.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۵

  مدیریت هماهنگ شهری

  در قانون شوراهای اسلامی کشوری، بند ۳۲ ماده ۷۱، اشاره به موضوع مهمی دارد. این بند واحدهای شهرستانی کلیه سازمان‌ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی که در زمینه ارائه خدمات‌شهری وظایفی را بر عهده دارند؛ «موظف می‌کند» برنامه سالانه خود را درخصوص خدمات شهری که در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم شده به شورا ارائه کند.