نمایش همه
 • تونل نیایش ۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۰۸:۳۸

  عقبگرد ترافیکی در تونل نیایش

  شهرام جباری زادگان*: دسترسی همسطح از بزرگراه صدر به تونل «نیایش» که ٢٨ بهمن ٩١ افتتاح شده بود، بعد از ٤ سال و ٤ ماه فعالیت، از ٧ صبح تا ١١ شب مسدود و ممنوع شد.

 • موسی غنی نژاد ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۸:۵۲

  بخش خصوصی واقعی

  دکتر موسی غنی‌نژاد*: رئیس‌جمهور محترم در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی در روز ملی اصناف به نکات مهمی اشاره کردند که می‌تواند چراغ راهی برای تدوین استراتژی اقتصادی دولت دوازدهم باشد. نکته نخست مورد اشاره ایشان کنار نهادن تصدیگری دولت در امور اقتصادی بود که قاعدتا باید با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جامه عمل می‌پوشید، اما متاسفانه به دلایلی چنین نشد.

 • علی علیخانی ۱۳۹۶-۰۴-۰۵ ۱۰:۲۳

  مدیرکل راه و شهرسازی لرستان:

  باززنده سازی بافت‌های ناکارآمد شهری استان لرستان/ بازگشت به هویت و ایجاد شادابی در محلات شهری

  ‌مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: هدف از بازسازی بافت فرسوده شهری برگشت هویت اصلی به محلات جهت بازگرداندن شادابی به محله‌ها است.

 • شهر سازی ریل پایه ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۰۷:۳۶

  شهرسازی ریل‌پایه؛ نظریه، کاربرد و بومی‌سازی

  مهتا میر مقتدایی*: ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و تشکیل وزارت راه و شهرسازی طبق مصوبه‌ای تحت عنوان «قانون تشکیل وزارت راه و شهرسازی» در سال ۱۳۹۰ اتفاق افتاد.

 • فرزاد کیاست ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۰۹:۴۲

  برنامه‌ ششم دولت یازدهم

  فرزاد کیاست*: تقارن چهارسال از پنج سال زمان برنامه ششم با دولت دوازدهم، نشانگر آن است که تقریبا اجرای برنامه ششم با دولت دوازدهم خواهد بود. به‌ویژه در زمینه تکالیفی که نیاز به ساختار جدید یا طراحی و تدوین قوانین یا تشکل‌های مسوول دارد و طبق برنامه مجریان ظرف ۳ تا ۶ ماه از تاریخ ابلاغ برنامه که اول سال‌جاری است فرصت دارند نسبت به انجام آنها اهتمام ورزند.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۳-۳۰ ۱۱:۲۵

  مدیریت هماهنگ شهری

  در قانون شوراهای اسلامی کشوری، بند ۳۲ ماده ۷۱، اشاره به موضوع مهمی دارد. این بند واحدهای شهرستانی کلیه سازمان‌ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی که در زمینه ارائه خدمات‌شهری وظایفی را بر عهده دارند؛ «موظف می‌کند» برنامه سالانه خود را درخصوص خدمات شهری که در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم شده به شورا ارائه کند.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۰۹:۲۰

  كلان‌شهرها؛ تهديد يا فرصت توسعه؟

  حبیب‌الله طاهرخانی*: نقش شهرها به‌صورت عام و كلان‌شهرها به‌صورت خاص در فرآیند توسعه همیشه محل مناقشه بوده است. واقعیت این است كه دنیا در حال شهری شدن بیشتر است و مرتبا بر تعداد شهرها و كلان‌شهرها به‌خصوص در جهان در حال توسعه افزوده می‌شود. بدون شك امروزه كلان‌شهرها به‌عنوان گره‌گاه‌های اتصال به اقتصاد جهانی مطرح شده‌اند و تبادل دانش، سرمایه، تكنولوژی، هنر و فرهنگ از طریق این نقاط گرهی انجام می‌گیرد.

 • علی اعطا ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۰:۱۸

  اولین مطالبه شورای پنجم از مجلس

  علی اعطا*: سه‌شنبه هفته گذشته نشست مشترکی میان منتخبان شورای پنجم تهران و نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این نشست به‌عنوان معارفه و آشنایی و همچنین، برای بررسی و تبادل نظر درباره زمینه‌های همکاری منتخبان شورای پنجم با نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و تعدادی از حاضران در جلسه، به طرح دیدگاه‌ها و راهکارهایی در رابطه با مسائل شکلی و محتوایی همکاری میان نمایندگان تهران در پارلمان ملی و پارلمان محلی پرداختند.

 • برج ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۵:۳۷

  ناگفته‌های برج گرنفل

  علی بیت‌اللهی*: برج ۲۴ طبقه گرنفل واقع در غرب لندن با کاربری مسکونی در سال ۱۹۷۴ ساخته شد و شامل ۱۲۰ واحد مسکونی بود. زمان شروع آتش قبل از ساعت یک صبح بوده و اعلام به آتش‌نشانی لندن در ساعت ۵۴ دقیقه بامداد ثبت شده است.

 • موسی غنی‌نژاد ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۰:۴۸

  اما و اگرهای تفکیک وزارتخانه‌ها در دولت دوازدهم

  موسی غنی‌نژاد*: قرائن و شواهد مربوط به پیش‌درآمد تشکیل دولت دوازدهم و ترکیب آن حکایت از فرآیندی مبهم و بعضا نگران‌کننده دارد. ارائه شتابزده لایحه تفکیک سه وزارتخانه از سوی دولت با قید دو فوریت به مجلس بدون پیش‌زمینه یا پشتوانه گزارش کارشناسی درباره دلایل آن، شگفتی ناظران بی‌طرف را برانگیخت.

 • مهرداد تقی زاده ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۱:۳۱

  تصویب سند ملی توسعه مبتنی بر حمل‌و‌نقل همگانی؛ نقطه عطفی در هماهنگی حمل‌ونقل و شهرسازی

  مهرداد تقی‌زاده*: تصویب "سند ملی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی در شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای عالی هماهنگی ترابری" نقطه عطفی در هماهنگی حمل و نقل و شهرسازی محسوب می‌شود.

 • خاكساري ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۰۸:۳۱

  شهر بی‌چهره

  علی خاکساری*: شهرهای ما از نظر سیما و منظر در چند دهه اخیر آن‌قدر تغییر کرده‌اند که گاهی به سختی می‌توان بخشی از منظرهای شهری گذشته را در شرایط امروزی بازشناسی و هویت‌یابی کرد. از سوی دیگر تغییرات گاه آن‌قدر سریع است که مثلا اگر چند سالی خارج از مرزها درحال گذران یک ماموریت کاری یا طی یک دوره تحصیلی و آموزشی باشید و برگردید، حتما اتفاق‌های تازه‌ای را در شهری مثل تهران کشف می‌کنید که می‌تواند برایتان شگفت‌انگیز باشد.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۰:۰۴

  یک پژوهشگر شهری:

  تهران شهردار اندیشمند می‌خواهد نه سرمهندس

  یک جامعه‌شناس و پژوهشگر شهری با اشاره به مشکلات مگامال سازی بی‌رویه گفت: شهرداری با تجاری‌سازی‌های بی‌برنامه ‌فرصت‌های شغلی را از خرده‌فروشان می‌قاپد و آنها را ورشکست می‌کند.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۱:۱۱

  ناگفته‌های تجزیه یک وزارتخانه/ یک بار دیگر اشتباهی بزرگ نکنیم!

  هوشنگ عشایری*: اگرچه ادغام دو وزارت مسکن وشهرسازی و راه و ترابری از ابتدا یک اشتباه و حرکت غیرکارشناسی بود، اما پس از شش سال، تفكیكش‌ اشتباهی دوچندان است.

 • حاشیه نشینی و بافت فرسوده در بجنورد ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۰۷:۴۷

  افسانه نوسازی

  مریم حجتی*: پهنه‎های فرسوده بیش از یک دهه است که معضل ایمنی شهرهای بزرگ و متوسط محسوب می‎شوند و نوسازی آن‎ها در دستور کار دولت و شهرداری‎ها قرار گرفته است، نوسازی این بافت‎ها راه‎حلی برای پاسخگویی به نیازهای سکونتی و تأمین مسکن مورد نیاز شهرها عنوان شده؛ لذا در ادبیات مرسوم شهرسازی کشور هم‎زمان هم قفل شده‎اند و هم کلید. با این وجود، و علی‎رغم تصویب تسهیلات مالی مختلف در ۲ دولت متوالی، جز درصد بسیار اندکی از طریق نوسازی صاحب خانه‎ای نشده‎اند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ ۰۹:۰۷

  وضعیت تهران امروز

  شهرام جباری‌زادگان*: بیش از يك ماه ديگر به آغاز فعاليت شورای شهر پنجم تهران باقی مانده است. كلان‌شهری پرچالش كه نمايندگان آن در پارلمان شهری برای انجام دقيق تكاليف و وظايف خود در حوزه‌های تقنينی و نظارتی، برنامه‌ريزی و هدايتگری و همچنين اتخاذ و اجرای تدابير و تمهيداتی برای فائق آمدن بر انبوه چالش‌های موجود كه در رأس آنها، ترافيك و آلودگی هوا قرار دارد، بايد نسبت به كليات و جزئيات وضعيت موجود آن، آگاهی و اشراف كامل داشته باشند؛ چرا كه بيش و پيش از هر اقدامی، بايد نسبت به شناخت وضع موجود اقدام كرد و تا اين آشنايی حاصل نشود، هرگونه تصميم‌سازی و تصميم‌گيری بي‌ثمر خواهد بود و در صورت اثربخشی، از تاثير مورد انتظار برخوردار نخواهد بود.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۰۸:۴۶

  ایمنی ساختمان‌های استراتژیک در برابر حملات‌ تروریستی

  علی بیت‌اللهی*: حمله تروریستی به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام (ره)، در صبحگاه چهارشنبه مورخ ۹۵.۳.۱۷ دارای ابعاد گوناگونی است که پرداختن به آنها و کنکاش در مورد دلایل و چگونگی این نوع از حملات تروریستی، جایگاه ویژه‌ای را به جهت درس آموزی و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه و اتخاذ تدابیر مقابله و دفاعی داراست.

 • احمد حکیمی پور ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۰۷:۴۲

  تهران فاصله زیادی با شهر ایده‌آل دارد

  احمد حکیمی‌پور*: هماهنگی و یکپارچه‌سازی دستگاه‌هایی که در حوزه مدیریت‌شهری کار می‌کنند می‌تواند هم بودجه‌های کلان این سازمان‌ها را به صورت شفاف در مسیر درست هدایت کند و هم راه پیشرفت را برای شهر فراهم آورد.

 • مهدی زارع ۱۳۹۶-۰۳-۱۹ ۰۹:۳۲

  ٩ نکته مهم در بررسی وضعیت فعلی شهر تهران

  دکتر مهدی زارع*: آیا تهران در دهه گذشته توسعه‌یافته است؟ آیا ایمن‌تر شده؟ قضاوت عادلانه و درست به چه ترتیب ممکن است؟ واقعیت آن است که تا مطالعه‌ای تفصیلی انجام نشود و همه جنبه‌های مثبت و منفی تغییرات شهر تهران با سنجش‌های دقیق، واقعی، همه‌جانبه و بی‌طرفانه و با روش علمی اندازه‌گیری نشود، کسی پاسخ دقیقی به این سوال نمی‌تواند بدهد.

 • باغات تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۸ ۱۰:۱۰

  باغات تهران، قربانی نگاه خردنگر

  آناهیتا گودرزی*: پس از چند نوبت بررسی طرح و لایحه صیانت از باغات شهر تهران که از سوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری با همکاری کمیسیون شهرسازی تهیه شده بود و هر باره از سوی شورا به کمیسیون‌ها برای بررسی مجدد ارجاع شده بود این‌بار نیز که در آخرین روزهای کاری شورای چهارم به‌سر می‌بریم با طرح دوباره لایحه صیانت و از زاویه اهمیت بدون تردید تعیین تکلیف مصوبه برج باغ (مصوب اسفندماه ۸۲) این امید می‌رفت که نمایندگان برای آخرین روزهای کاری خود با دقت نظر و اهمیت دادن به موضوع، یادگار قابل قبولی از خود به‌جای گذارند.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۱۰:۰۹

  اصلاح زمامداری مالی شهرها پیش شرط هرگونه توسعه شهری

  حمید قهوه‌چیان*: خبرهای خوبی از وضعیت مدیریت مالی شهرها یا عملكرد نهادهای محلی در ایران به گوش نمی‌رسد؛ بخشش نجومی ملك به نورچشمی‌ها، استخدام‌های بدون حساب و كتاب، انجام هزینه‌های غیرمرتبط با ماموریت‌های قانونی شهرداری‌ها، فسادآمیز بودن برخی معاملات كلانشهری و رواج درآمدهای غیرپایدار و مخرب محیط شهری تنها بیانگر بخشی از وضعیت نامطلوب مدیریت شهری است و انتظار می‌رود منتخبین جدید شوراهای محلی با تكیه بر مباحث علمی و تاكید بر روش‌های كارشناسی شده و اتخاذ سیاست‌های صحیح به فكر تحول در زمامداری مالی شهرها باشند.

 • داریوش نصر ۱۳۹۶/۰۳/۱۶

  مدیریت شهری تازه نفس

  داریوش نصر*: بار دیگر گردونه مدیریت شهری چرخید و افرادی با داوری مردم برای تصمیم‌گیری و مدیریت شهرهایی که روزها در آن نفس می‌کشند و شب‌ها در آن آرام می‌گیرند به عرصه پارلمان‌های شهری ایران اسلامی رسیدند.

 • ترافیک شهری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ ۰۸:۴۸

  حکایت بمب ترافیکی در تهران

  فریبرز واحدی*: یک حکایت تلخ در مهم‌ترین حوزه مدیریت شهری تهران که متاسفانه در همه دوره‌های اخیر، بین مدیران قدیم و جدید، دست به دست شده است، ایجاب می‌کند در دوره تازه، به‌صورت اساسی، موثر و مستمر از سوی نمایندگان تازه منتخب مردم تهران در شورای شهر و همین‌طور شهردار آینده، مشکل‌گشایی شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۰۸:۴۶

  شورای شهر ۱۱۰ ساله شد

  ۱۱۰ سال پیش نزدیک ظهر ۱۲ خرداد ۱۲۸۶ شمسی بود که صحن علنی مجلس از صدای برخاستن نمایندگان از روی صندلی‌های چوبی پر شد و لحظه‌ای بعد با اعلام رئیس مجلس نخستین قانون بلدیه در ایران به تصویب خانه ملت رسید؛ قانونی که به تشکیل نهاد شهرداری‌ها و سپردن امور شهری به منتخبان شهرها و محلات منتهی شد.

 • عليرضا سلطاني ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۱۳:۲۰

  به مناسبت درگذشت عليرضا سلطانی عكاس پيشكسوت رسانه‌؛

  او كه حريم جانش بهاريه تصاوير بود

  فرياد كه از عمر جهان هر نفسي رفت ... ديدم كزين جمع پراكنده كسي رفت / شادي مكن از زادن و شيون ميكن از مرگ ... زين گونه بسي آمد و زين گونه بسي رفت

 • تهران ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۷:۴۱

  ساکنان بازنده در پایتخت

  فرآیند «تامین مالی پایتخت از طریق دریافت عوارض شهری»، فشار هزینه‌های تهران را به کم‌درآمدها و ساکنان مناطق جنوبی تحمیل کرده است.

 • محمد فاضلی ۱۳۹۶-۰۳-۱۲ ۰۹:۵۷

  ویژگی‌های یک شهردار

  محمد فاضلی*: كی از موضوعات مهم در مدیریت شهری این است كه شهردار نباید دارای ویژگی‌های صرفا سیاسی باشد. سازمان اسكان بشر وابسته به سازمان ملل متحد از سال ١٩٩٥ آموزش‌هایی برای رهبران شهری ارایه می‌كند و در آن به رهبران شهری قابلیت‌های ضروری و كلیدی را یاد می‌دهد. در یكی از گزارش‌های اصلی این آموزش‌ها ١٠ قابلیت كلیدی به عنوان ویژگی‌های رهبران شهری به ویژه شهردار بیان شده است. گمان می‌كنم اكثریت شهرداران ما در زمینه این قابلیت‌ها با مشكلات جدی روبه‌رو هستند.

 • مسکن مهر ۱۳۹۶-۰۳-۱۱ ۰۸:۲۱

  مسکن مهر؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

  غزال راهب*: با گسترش شهرنشینی در ایران و مهاجرت گسترده از روستا به شهر، تغییر الگوی سکونت از خانواده‌های گسترده به خانوارهای مستقل و همچنین رشد جمعیت و افزایش جمعیت جوان در دهه اخیر، تأمین مسکن از نیازهای اصلی خانوارها در ایران بوده است.

 • کاخ ثابت پاسال ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۹:۱۴

  حکایت کاخ ورسای تهران

  حكایت كاخ ثابت‌پاسال یا همان زندان موقت مواد‌مخدر!! ازدیگر بناهای قدیمی شهر متفاوت نیست؛ قانونا سازمان میراث‌فرهنگی باید بر اساس وظیفه قانونی خود، چنین بناهایی را شناسایی و ثبت كند؛ البته فراموش نكنیم كه اماكنی در تهران هستند كه شاید ساختمان از نظر قدمت قابل بررسی نباشد ولی حوادث و رخدادهای مهمی كه در آن شكل گرفته، باعث خاص بودن آن می‌شود؛ میراث فرهنگی موظف به ثبت این آثار و ممانعت از هرگونه دخل و تصرف در آنهاست.

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۰۳-۰۹ ۰۷:۳۴

  تهران، چه شهرداری می‌خواهد؟/ غلبه نگاه کارگاه محور در مدیریت شهری پایتخت

  نیما نامداری: تهران دیگر یک شهر نیست یک سکونتگاه است. سکونتگاه بزرگی که ساکنانش به آن دلبستگی ندارند. بسیاری از ما ساکنان تهران به آن وابسته‌ایم چون در آن سکونت داریم و به آن عادت کرده‌ایم، اما به آن دلبسته نیستیم چون از زندگی در آن لذت نمی‌بریم. چرا تهران این‌گونه شد؟