نمایش همه
 • پارسا ارباب ۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۱:۴۱

  ۸ توانایی کلیدی برای شهردار آینده

  پارسا ارباب*: تهران در شرایط فعلی، نیازمند یک شهردار خوب و در معنای دقیق‌تر، یک شهردار بزرگ است. در این میان، انعکاس انتظارات جهانی نسبت به ویژگی‌ها یا توانایی‌های یک شهردار خوب یا بزرگ، قابل‌توجه می‌نماید.

 • عباس آخوندی ۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۹:۲۱

  نان به نرخ حاشیه‌نشینی

  عباس آخوندی*: زندگی در فقر شهری در حاشیه‌ها سخت‌ترین و خشن‎ترین وضعیت زندگی است که جوامع شهری تاکنون تجربه کرده‌اند. هر چند پدیده‌ فقر موضوع جدیدی نیست، اما شدت و سختی آن در حاشیه‌ها را می‌توان موضوعی نوظهور قلمداد کرد.

 • قطار در بندر ۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۵۸

  مدیر كل بازرگانی و بازاریابی داخلی راه آهن اعلام كرد:

  تجاری سازی و افزايش بهره‌وری اولويت اول راه‌آهن

  مدیر كل بازرگانی و بازاریابی داخلی راه آهن از برنامه حمل روزانه ۱۵۶ هزار تن بار داخلی در راه آهن خبر داد.

 • حامد خانجانی ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ ۰۹:۰۵

  مطالبه متفاوت از شورای شهر پایتخت

  حامد خانجانی*: انتخابات ۲۹ اردیبهشت شورای اسلامی شهر و روستا و اعلام نتایج آن، اعضای شورای شهر تهران برای چهار سال آتی معرفی شدند. شورایی که تا پیش از انتخابات با گمانه‌زنی فراوان در خصوص ترکیب مناسب اعضا به لحاظ تخصص مواجه بود، حال با مشخص شدن نتایج، وظایف قانونی متعددی در قبال شهر و مردم آن دارد که بخشی از آن معطوف به مسائل ساخت‌و‌ساز شهری است.

 • علی میرزاخانی ۱۳۹۶-۰۳-۰۴ ۰۹:۲۰

  شهرداری و شهرخواری

  على ميرزاخانى*: چرا هر ايرانى چه در پايتخت و چه در شهرستان و چه در خارج از كشور وقتى صاحب پس‌اندازى مى‌شود به سرعت مى‌خواهد آپارتمان يا ملكى در تهران خریداری کند و بعضا آن را به‌صورت خالى نگه دارد؟ چرا در هيچ جاى دنيا با چنين پديده‌اى روبه‌رو نيستيم؟ چرا در تهران امروز همچنان با ترافيك‌هاى فلج‌كننده‌اى مواجه هستيم كه اين نوع ترافيك‌ها در دنیا به تاريخ پيوسته‌اند؟

 • هواپیما ATR ۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۷:۳۵

  سرمایه‌گذاری درست در صنعت هوانوردی؛ بازی دوسر برد

  حامد جوادی*: سرمایه‌گذاری درست در صنعت هوانوردی یک بازی دوسر برد است که فقط نیاز به علم و تدبیر دارد. تحلیل و بررسی آن هم کار هرکسی نیست. بنابراین ضروری است در هر زمینه‌ای، حتی اطلاع‌رسانی و انتشار اخبار این حوزه، نگاه تخصصی‌تری به موضوع وجود داشته باشد. ورود هواپیماهای جدید ای‌تی‌آر۷۲ به کشور را به فال نیک می‌گیریم و به دور از حساسیت‌های جناحی، از زمینه‌سازان و دست‌اندرکاران فرآیند ورود این هواپیماها، قدردانی می‌کنیم.

 • میثم بصیرت ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۴:۰۹

  ۱۰ ویژگی شهردار مطلوب تهران

  میثم بصیرت*: گذر موفق جریان منتخب اصلاحات از گردنه انتخابات پنجم شورای اسلامی شهر تهران، این امید را در میان شهروندان ایجاد کرده است که شهردار آینده تهران، می‌تواند مدیری متخصص باشد که بر اساس ضوابط و نه روابط سیاسی و حزبی انتخاب خواهد شد.

 • بهاره آروین ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۰۷:۳۹

  به سوی شهرداری تمام شیشه‌ای

  بهاره آروین*; برای کاهش فساد و حداکثرسازی شفافیت مالی، اولویت را به انتخاب افراد پاکدست بدهیم یا به انتخاب برنامه‌هایی که ریشه‌های حقوقی و ساختاری فساد را ریشه‌کن می‌کنند؟ نگاهی گذرا به فضای انتخابات نشان می‌دهد که یکی از کلیدی‌ترین خواست‌های شهروندان، چه در انتخابات ریاست‌جمهوری و چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به‌ویژه در شهرهای بزرگ، جلوگیری از فساد و رانت است.

 • رضا بهبانی ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۱۵:۱۵

  يادی از شيوه اداره تهران بر اساس طرح جامع

  رضا بهبهانی* ماه‌های قبل از انقلاب به شادروان مهندس بدیعی تأکید کرد که اراضی شمالی و شرقی شرکت نوسازی عباس‌آباد درخت‌کاری شود تا در آینده به زاغه‌نشین تبدیل نشود. چه آینده‌نگری بود او!؟ اگر این همت در درخت‌کاری صورت نپذیرفته بود، اکنون اراضی عباس‌آباد چیزی در حد خاک سفید و تهران‌نو یا سنگ دوقلوی گلاب‌دره بود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۳-۰۱ ۰۷:۵۰

  پارلمان‌های‏ شهری نمادی از حاكميت محلی

  حمیده امکچی*: شكل‏‌گیری شوراهای شهر نمادی از پذیرش حق مردم در هدایت امور زندگی وتمکین به حق تعیین سرنوشت مردم و فراهم کردن امکان پیگیری مطالبات خود در شهر و سكونتگاه‏هایشان و مقدمه‏ای برای گذر از انواع حاكمیت‏هایی است كه تمامی اقشار و مردم جامعه را نمایندگی نمی‏کنند. اما این فرآیند در كشور ما از كی آغاز شد و اكنون در چه مقطعی از روند تكامل آن قرار داریم؟

 • پرویز پیران ۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۹:۲۸

  ببینیم چه بر سر پایتخت آمده/ پیشنهادهابرای برگزیدگان انتخابات شوراهای‌شهر و روستا

  پرویز پیران*: پایداری و شهروندمداری براساس شرایط تاریخی و اکنونی شهر و روستا در ایران از راهبرد‌های بدون جایگزین ملی، منطقه‌ای و فضایی - مکانی است که با تدوین طرح «شهرِ شهروندمدار» و ٢١ پروژه تعریف شده در قالب شهر شهروندمدار، قابل‌دفاع است. این دو راهبرد با تحلیل دقیق توانمندی‌های بالقوه و در دسترس، مبنای برنامه جامع فعالیت شورا‌ها در محدوده زمانی چهار ساله به شمار می‌آید که در صورت مشارکت واقعی مردم - و نه دغلکاری به نام مشارکت - نظارت همگانی در شهرها را محقق می‌کند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۰۷:۴۸

  نگاهی به رابطه کژکارکرد شهرداری‏ با دولت و شهروندان

  دکتر ایرج اسدی* بحث‏‌ها و انتقادهای این روزهای دولت و مردم درباره عملکرد غیرشفاف و عدم پاسخگویی مدیریت شهری تهران در قبال ساخت خودسرانه پروژه‏های بسیار پرهزینه‏ای چون پل طبقاتی صدر، نادیده گرفتن راهبردها، سیاست‏ها، ضوابط و مقررات طرح جامع و تنزل زیست‏پذیری شهر تهران، عدم پاسخگویی برای فاجعه رخ داده در ساختمان پلاسکو همگی نشانگر وجود یک رابطه بسیار معیوب و کژکارکرد بین شهرداری‏ها (و به‌طور خاص مدیریت شهری تهران) و دولت و مجلس از یک‌سو و شهرداری‏ها و مردم از سوی دیگر است.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۲-۳۰ ۰۷:۳۲

  واحدهای مسکونی خالی؛ علل و ریشه‌ها

  سمیه کشاورزی*: بخش مسکن یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های اقتصاد است و نقش این بخش در کمک به سایر بخش‌های اقتصادی غیرقابل انکاراست. طبق سرشماري نفوس و مسكن ۹۵، تعداد خانه‌هاي خالي كشور با رشد ۵/ ۵۵ درصدی از یک میلیون و ۶۶۳ هزار و ۴۱۲ واحد در سال ۹۰، به ۲ ميليون و ۵۸۷ هزار و ۶۰۷ واحد مسكوني در سال ۹۵ رسيده است. علل و ریشه وجود واحدهای مسکونی را می‌توان از منظر عوامل درون‌بخشی و برون‌بخشی به شرح زیر مورد بررسی قرار داد.

 • انتخابات ۱۳۹۶-۰۲-۲۹ ۱۴:۴۸

  کاندیداهای ریاست جمهوری، وعده‌ها و آرزوها

  محمود جهانی*: ملت ما بار دیگر به لحاظ زمانی در یکی از مقاطع حساس و سر نوشت ساز قرار گرفته است. مقطع انتخاب، انتخابی که تجربه های متعدد ثابت کرده در جهت گیری و حرکت کلی توسعه و پیشرفت کشور در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بسیار مهم و تعیین کننده است و نقطه عطف محسوب می گردد.

 • ورود ایرباس ۱۳۹۶-۰۲-۲۹ ۰۸:۳۵

  خرید هواپیما: درست یا غلط؟

  رضا بوستانی*: پرونده خریدهای هواپیما بعد از اجرای برجام همچنان ادامه دارد. در آخرین تحولات، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران دیروز ۴ فروند هواپیمای ‌ای‌تی‌آر تحویل گرفت. اما خرید هواپیما آن هم در این تعداد، چه ضرورتی دارد؟ پاسخ به این سوال را باید در نیازهای اقتصادی ایران جست‌وجو کرد.

 • مراسم تحویل ۴ فروندATR۷۲ در تولوز برگزار شد ۱۳۹۶-۰۲-۲۸ ۰۸:۲۵

  نقش هواپیماهای ATR در تحقق هدف افزایش پروازهای کوتاه‌برد

  آرمان بیات*: نیاز داریم تعداد پرواز را درفرودگاه‌ها افزایش دهیم و لذا برای تحقق چنین هدفی با رویکرد گسترش شبکه پرواز، به‌طورحتم با توجه به متوسط شعاع عملیاتی داخل کشور، نیازمند هواپیمای کوتاه‌برد منطقه‌ای هستیم

 • غلامرضا سلامی ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۲۸

  متغیرهای لازم در ایجاد اشتغال/ آسیب اشباع بازار و واردات ارزان‌قیمت به اقتصاد ملی

  غلامرضا سلامی*: به‌نظر می‌رسد خیلی از شعارهای انتخاباتی بیش از آنكه پوپولیستی باشد، حاصل درك سطحی از مسائل اقتصادی است. شاید طراحان این شعارها هم مقصر نباشند زیرا سال‌ها است در ایران این غلط مصطلح رایج شده كه همواره تولید بیشتر، معادل اشتغال بیشتر است.

 • اکبر ترکان ۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۰۷:۲۲

  شورای شهر مطلوب از منظر مهندسی / لزوم روان‌بخشی شهری به حاشیه‌نشینان

  اکبر ترکان*: از فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، موضوع فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نزدیک به دو دهه می‌گذرد. در ٢٩ اردیبهشت ١٣٩٦ برای پنجمین‌ بار مردم ایران در همه شهرها و روستاها پای صندوق‌های رأی می‌روند تا منتخبان‌شان را برای اداره محل سکونت خود برگزینند.

 • آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۴:۵۱

  آخوندی:

  به‌یاد حکیم فردوسی یادآور ایران به ما/ فردوسی تاریخ ایران را حفظ کرد

  وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز ملی فردوسی در کانال تلگرامی خود نوشت: بخاطر داشته باشیم که فردوسی تنها نه یک شخص است و نه تنها یک میهن‌پرست بلکه، وی یک حلقه از تاریخ ایران است که پیوستار تاریخ ایران راحفظ کرد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۳:۱۸

  اشتغالزایی؛ رهاورد توسعه صنعت حمل و نقل هوايی

  محمدرضا عبدالرحيمی*: بايد آغاز برنامه توسعه كمی و كيفی ناوگان هوايی‌كشور در دولت تدبير و اميد و انعقاد قراردادها و تفاهمنامه‌های شركت‌های هواپيمايی با سازندگان مهم هواپيما در دنيا با بهره‌گيری از تامين مالی بين‌المللی را ارج نهاد كه قطعا متناسب با ورود هواپيما‌های جديد در كنار آثار متعدد اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، موجبات اشتغال مولد و جذاب ده‌ها هزار نفر جوان را در كشور فراهم خواهد‌كرد.

 • بافت فرسوده تهران ۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۰۷:۳۶

  بازآفرینی کلان‌شهرها درمانگر فرسودگی اجتماعی ایرانیان است

  الهام فخاری*: پرسش بنیادینی كه باید به آن در محیط كلان اجتماعی ایران پاسخ داد، این است كه چرا آموزش در بسیاری كشورها می‌تواند روند توسعه را شتاب دهد ولی در ایران با اینكه آموزش در موقعیتی وارداتی و در مواقع دیگر برخاسته از نیاز اجتماعی بوده، نمی‌تواند میوه خود را حفظ یا به نسل بعد منتقل كند؟

 • محمدجواد حجتی کرمانی ۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۰۷

  اخلاق و منافع ملی

  محمدجواد حجتی کرمانی*: این روزها - در این غوغای سیاسی پیشاانتخاباتی- چند طایفه راحت هستند! نخست كسانی كه به هر دلیل، تكلیف خودشان را پیشاپیش معین كرده‌اند. چپ یا راست، اصولگرا یا اصلاح‌طلب- یا اصولگرای اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب اصولگرا- به هر جهت فكرشان را راحت كرده‌اند كه به این یا به آن نامزد رأی دهند كه نگارنده از این قماش است و هركس از من بپرسد می‌گویم: سؤال ندارد! «بی‌شك روحانی»؛ اما این یك سوی جریان است، سوی دیگر مسئله این است كه در این تلاطم سهمگین سیاست ایران، آنچه در این بین قربانی می‌شود «اخلاق» است و منافع ملی.

 • قالیباف ۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۳:۵۷

  چند سوال مشاور رئیس‌جمهور از محمدباقر قالیباف

  محمدعلی نجفی*: آقای قالیباف در مناظره تلویزیونی روز جمعه موضوع کاملا نادرستی را به نگارنده نسبت دادند، از آقای قالیباف می‌خواهم اگر به حداقلی از آزادگی و مردانگی پایبند هستند، لااقل به روزنامه تحت تسلط خویش که با پول شهروندان تهران اداره می‌شود اجازه دهد مصاحبه‌ای با من داشته باشد تا مردم بتوانند با آگاهی بیشتری درباره مواضع و سخنان ایشان قضاوت کنند.

 • سیدمناف هاشمی ۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۰۷:۴۸

  نقش مدیریت‌شهری در بهبود محیط کسب و کار

  سیدمناف هاشمی*: در سال‏‌های اخیر ورود مدیریت‌شهری تهران به موضوع محیط کسب و کار اهمیت بیشتری یافته است. مطابق ماده ۷۵ برنامه پنجم، به منظور تبادل‌نظر دولت، بخش خصوصی، تعاونی و تسهیل فعالیت‏‌های اقتصادی این بخش‌‏ها و به بیانی دیگر، بهبود محیط کسب و کار در کشور، تشکیل شورای گفت‏‌وگوی دولت و بخش خصوصی پیش‌بینی شده است.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۲۲ ۰۹:۱۳

  نجات صنعت‌هوایی در دولت تدبیر و امید/ هنوز در نیمه راه هستیم

  توجه دولت تدبیر و امید به توسعه صنعت هوانوردی‌کشور منبعث از عقلانیت و درک صحیح و کلان از نظام توسعه جهانی است؛ هنوز در نیمه راه هستیم و با استمرار گفتمان تدبیر و امید این راه را تا جایگاه شایسته ایران و ایرانیان ادامه خواهیم داد.

 • آستارا ۱۳۹۶-۰۲-۲۱ ۰۸:۳۴

  مزایای مسیر ریلی آستار-آستارا

  محمد ساطعی*: طرح اتصال راه‌آهن جمهوری آذربایجان به راه‌آهن ایران موسوم به آستارا-آستارا قرار است سال آینده به بهره‌برداری برسد و بر همین اساس آستارا نخستین شهری در گیلان خواهد بود که صدای سوت قطار در آن شنیده می‌شود.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۲-۲۰ ۰۷:۳۵

  تحقق حق بر شهر خواسته‌ای مدنی و قانونی

  محمد سالاری* حق شهروندان نسبت به شهر، به معنای بيان، مطالبه و تجديد حقوق گروهی است كه بايد حقوقشان طی تخصيص و ايجاد فضا در شهر لحاظ شود. «حق بر شهر» يك حق انسانی است كه شامل تعلق يافتن شهر بر شهروندان و مشاركت آنان در امور شهری است. حق بر شهر، یک مطالبه‌ اخلاقی است که بر اصول بنیادی عدالت بنا شده است، حقوقی چندجانبه است نه فقط یک حق به فضای عمومی یا یک حق بر اطلاعات و شفافیت در مدیریت محلی یا یک حق بر دسترسی به مرکز یا یک حق بر این یا آن خدمات، بلکه حق بر یک تمامیت است که حق بر آن مطالبه می‌شود. در حقيقت مفهوم حق شهروندان نسبت به شهر بر مجموعه‌ای از حقوق اشاره دارد و نه بر حقوقی فردگرایانه.

 • پروازهای عبوری ۱۳۹۶-۰۲-۱۹ ۰۹:۵۶

  برجام چاشنی تغییر نقشه هوانوری ایران شد

  مهدی عبداله‎زاده*: با گشایش‌ها در صنعت هوایی بعد از برجام، وزیر راه و شهرسازی، از بازگرداند ایران به نقطه تعادل هوایی منطقه صحبت کرد‌گروهی به آن خوش‎بین نبودند اما وقتی در ۱۱ اردیبهشت ۹۶ و پس از دوسال تلاش مدیران و کارشناسان عملیات هوانوردی فاز اول طرح فراملی مدیریت آسمان ایرانشهر به طور کامل بهره‎برداری شد این ادعا تحقق یافت و ایران توانست با توجه به دانش داخلی و تجهیز کردن خود به امکانات روز ناوبری و کمک ناوبری جهان، نقشه هوایی خود را تغییر دهد.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۲-۱۸ ۰۸:۰۷

  تغییر موضع منتقدان دیروز مسکن مهر

  مجید انتظاری*: کارتون بارباپاپا یادتان هست؟ مسکن مهر این روزها چنین نقشی را پیدا کرده است. مدیران شهرداری که تا دیروز با رییس دولت‌های نهم و دهم مشکل داشتند و مسکن مهر را "زاغه‌نشینی جدید" می‌خواندند، امروز در نقش سوپرمن از دست متقاضیان نامه می‌گیرند که مشکلات مسکن مهر را حل کنند؛ چون حالا شرایط این‌طور اقتضا می‌کند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۶:۴۴

  مشکلات تهران، نقش شورای شهر و انتخابات پیش رو

  پویا علاءالدینی *: تهران وضع خاصی دارد. این شهر به‌عنوان پایتخت کشوری نفت‏خیز با دولتی متمرکز از منافع اقتصادی گسترده‏‏‏ای بهره‏مند شده و به همین دلیل نیز تحت تاثیر فشارهای خیل جمعیتی قرار گرفته است که می‌خواهد از این منافع منتفع شود (و البته به شکلی کاملا نابرابر منتفع می‌‏شود).