نمایش همه
 • حسین ایمانی جاجرمی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۹:۵۳

  توانمندسازی اجتمایی و رویکرد دارایی‌مبنا، دو عامل مهم در حوزه مدیریت شهری

  حسین ایمانی جاجرمی*: ۲۹ اردیبهشت‌ماه امسال انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای محلی (شهر و روستا) برگزار می‌شود. در این انتخابات اعضای شوراهای دوره پنجم با رای مردم مشخص خواهند شد و برای چهار سال سرنوشت مدیریت محلی شامل مدیریت شهری و مدیریت روستایی به‌دست آنان سپرده خواهد شد.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۱۵:۱۴

  قول چلوکباب/ تحلیل چرایی تخلف انتخاباتی با وعده پرداخت یارانه بیشتر

  حسین عبده‌تبریزی*: در اخبار بسیار شنیده‌­ایم که نماینده­ای یا نامزد عضویت در شورای‌شهری برای انتخابات سورسات راه انداخته باشد تا رای بخرد و البته همه مردم این کار را تقبیح می­‌کنند.

 • زنان ۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۰۷:۵۵

  سیاست عوام‌گرایانه پرداخت حاتم‌وار یارانه نقدی را جدی نگیرید

  رضا بوستانی*: در میان وعده‌های انتخاباتی که این روزها از نامزدهای ریاست‌‌جمهوری شنیده می‌شود، افزایش چند برابری یارانه‌ نقدی بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کرده است. برخی این سیاست را عوام‌گرایانه و برخی دیگر آن را ابزار لازم برای برقراری عدالت در جامعه می‌دانند. جدا از جدال‌های سیاسی، ارائه تحلیلی اقتصادی برای این موضوع ساده است. اگر این وعده با توجه به شرایط جاری اقتصاد توجیه‌پذیر باشد، سیاستی عدالتخواهانه و اگر تنها برای کسب آرای نیازمندان بیان شود، سیاستی عوام‌فریبانه است.

 • مجتبی حسینی توسل ۱۳۹۶-۰۲-۱۵ ۰۸:۱۱

  تراکم مازاد و انتظارات متراکم

  مجتبی حسینی توسل*: ابعاد مسائل شهر تهران صرفاً محلی نیست بلکه ملی است، بنابراین حل آنها نیز همراهی و همکاری همه دستگاه های مرتبط و عمومی و دولتی در سطح ملی را می‌طلبد.

 • ریل گذاری ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۴:۲۶

  موفیقت چشمگیر دولت یازدهم در تحرک بخشی به حمل ونقل ریلی کشور

  مجید بابایی*: هر چند طی برنامه‌های گذشته توسعه همواره بر اهمیت و جایگاه حمل و نقل ریلی تاکید شده است, اما آنچه که در عمل با آن مواجه بوده‌ایم ناظر بر روندی کند و بعضا بدون برنامه‌های منسجم و واقع گرایانه بوده است.

 • مترو فرودگاه ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۱۰:۱۴

  اگر شهردار، ٥ سال پیش دست به ترکیب مدیریت مترو نزده بود

  مرثیه‌ای برای متروی تهران

  محمدحسین کرامتیان*: اگر شهردار، پنج سال پیش دست به ترکیب مدیریت مترو نزده بود، امروز شش‌ میلیون سفر در روز در متروی تهران صورت می‌پذیرفت.

 • زنان ۱۳۹۶-۰۲-۱۴ ۰۹:۴۹

  ضرورت توجه به ويژگی‌های روان‌شناختی در انتخابات

  انتخاب نهایی ریاست جمهوری نزدیك است. این روزها كاندیداها سخت مشغول فعالیت تبلیغاتی‌اند. گرچه این فعالیت حق آنان است، ولی از دیگر سو مردم نیز كه باید یكی از آنان را برگزینند حق دارند درباره شخصیت و نوع عمل آنان كندوكاو كنند.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۹:۱۵

  تهران قربانی طرح جامع و تفصیلی انبساطی

  حبیب‌اله طاهرخانی*: طرح جامع (راهبردی- ساختاری) تهران در سال ۱۳۸۶ به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران رسید و متعاقب آن طرح تفصیلی تهران در سال ۱۳۹۱ به تصویب کمیسیون ماده (۵) رسید. از آنجا که مطابق قانون، هرگونه تغییر در اصول یا اساس طرح جامع، مغایرت محسوب می‌شود؛ طرح تفصیلی از اختیار تغییر ماهوی و اساسی در طرح جامع برخوردار نیست و در صورت وقوع چنین تغییری، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مرجع رسیدگی به آن است.

 • ترانزیت ریلی ۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۷:۳۶

  منافع يك توافق خوب

  پروژه خط آهن ايران، افغانستان، تاجيكستان، قرقيزستان و چين براي ايجاد خطي ترانزيتي از چين تا ايران در حالي در شرف پيگيري و انجام است، كه در صورت اجراي آن همه ي اعضاي فوق از منافع مهمي بهره مند خواهند شد.

 • پیروز حناچی ۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۴۲

  یک بام و دو هوای برج‌های تهران

  پیروز حناچی*: در مناظره اول کاندیداهای ریاست جمهوری مسائلی در خصوص مجوز بلندمرتبه سازی در پایتخت از سوی آقای قالیباف مطرح شد که به نظر می‌رسد نیاز به توضیح دارد.

 • مسکن مهر لرستان ۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۲۲

  مسكن مهر و سياست شهری

  انتخابات ریاست‌جمهوری این امكان را فراهم می‌كند كه مردم به سیاست‌های جاری در جامعه حساس شوند و سیاستمداران را به چالش بكشند. در این میان و با توجه به حضور برخی از نامزدهای مسئول در حوزه امور شهر این بار نیز شهر و مسائل آن می‌تواند محور یكی از چالش‌های مهم انتخاباتی باشد.

 • مناظره ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۱:۵۱

  چالش بافت‌های فرسوده شهری در مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری

  مناظره مورخ ۹۶/۰۲/۸ نامزدهای ریاست جمهوری که با محوریت موضوعات اجتماعی برگزار گردید حاوی نکات ریز و درشت بسیاری بوده که بعضا با حواشی نیز همراه بوده است حواشی که از چشم تیزبین صاحب نظران، متخصصین و در مقیاس وسیع تر عموم مردم جامعه نیز پنهان نماند.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۰:۴۳

  پوپولیست‌های ویرانگر

  دموکراسی اغلب به‌عنوان یک روشنای راه برای جامعه مدنی مورد ستایش بوده است، اما آیا دموکراسی با خطر روبه‌رو است و نیاز به محافظت دارد.

 • محمد سالاری ۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۷:۴۲

  ظرفیت مغفول شوراهای شهر

  محمد سالاری*: در دهه‌های گذشته در مجموعه مدیریت شهری کارگروه یا اتاق فکری با مجموعه‌ای از متخصصان به منظور پرداختن به موضوع صرفه اقتصاد شهر و نحوه کسب درآمدهای پایدار وجود نداشته، چرا که شهروندان تهرانی و متولیان ساخت و ساز برای دریافت پروانه، مجوز و تغییر کاربری صف می‌کشیدند و شهرداری صرفا نحوه دریافت پرداختی شهروندان را مدیریت می‌کرد. باز بودن مسیر کسب درآمد از بارگذاری ساختمانی و تغییر کاربرد باعث شده تا شاهد تغییرکاربری‌های گسترده و پروژه‌های بزرگ باشیم.

 • عباس آخوندی امضا ۱۳۹۶-۰۲-۰۷ ۰۸:۰۰

  انتخابات دوازدهم؛ نبرد آگاهی با گمراهی

  عباس آخوندی*: بی‌گمان آگاهی و آزادی برترین فضیلت‌های اجتماعی هستند. در برابر آنها، گمراه‌کردن مردم بدترین رذیلت است که به‌مراتب از دروغ‌گویی پلیدتر است. چراکه اظهارات گمراه‌کننده افزون بر دروغ‌‌بودن، آگاهانه مردمان را به‌چاه‌انداختن است.

 • حکیمی پور ۱۳۹۶-۰۲-۰۶ ۰۷:۵۳

  درآمدهای پایدار؛ اولین شرط بقای شهرها

  احمد حکیمی‌پور*: درآمد پایدار که در حال‌حاضر بخش اندکی از کل منابع درآمدی شهرداری تهران را تشکیل می‌دهد، درآمدی است که به گونه‌ای کسب می‌شود که حقوق آیندگان پایمال نشود، کیفیت زندگی کاهش نیابد و همچنین منابع موردنیاز برای استفاده آتی از بین نرود.

 • پوپولیسم ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ ۰۸:۴۲

  عبرت از پوپولیسم

  علی فرحبخش*: پوپولیسم یک دکترین سیاسی است که در آن عوام توسط یک گروه نخبه خاص مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند. پوپولیسم همچون ظرفی است که می‌تواند توسط یک ایدئولوژی مظروف از چپ تا راست یا حتی میانه مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. در آمریکای لاتین معمولا پوپولیسم توسط احزاب چپ به کار گرفته می‌شود؛ در حالی که پوپولیسم اروپایی و اکنون در آمریکا، متناظر با تفکراتی از جناح راست است.

 • پلاسکو ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۰۷:۲۳

  ایمنی شهروندان مساوی امنیت ملی

  حسین احمدی*: ایمنی شهروندان مساوی با امنیت ملی کشور است. حفاظت از جان و مال آنان درمواجه‌شدن با خطرات بالقوه زیست‌محیطی، شهری و حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و... و همچنین مقابله با تهدیدات جانی و مالی آنان در برابر زلزله و سوانح طبیعی، باید جزو مهمترین مقولات امنیت ملی مملکت ما تلقی شود.

 • معماری سبز ۱۳۹۶-۰۲-۰۳ ۰۷:۴۵

  معماری و خلق محیط زیست انسانی

  طاهره نصر*: معمار به عنوان هنرمندی خلاق که در خلق محیط زیست انسانی دست دارد نقش مهمی در ایجاد فرهنگ در جامعه خود نیز دارد. اما متأسفانه واقف نبودن افراد به تفاوت‌های میان منافع کوتاه‌مدت و منافع بلندمدت و نیز منافع خصوصی و منافع عمومی باعث تصمیم‌گیری‌های نادرستی می‌شود که علاوه بر اینکه آسیب‌های جبران‌ناپذیری به هویت و بافت شهر وارد می‌کند به حرفه معماری نیز لطمه وارد می‌سازد.

 • هواپیما هما ۱۳۹۶-۰۲-۰۲ ۰۷:۳۵

  بازتاب‌های تاریخی‌ترین نوسازی صنعت هوایی کشور؛

  ماجرای خرید هواپیماهای برجامی و اعتماد جهان به ایران

  تعهد و علاقه ما به پیشرفت کشور ایجاب می‌کند از هر گامی که در جهت پیشرفت کشور برداشته می‌شود، حمایت کنیم؛ حتی اگر آن را دستاورد جناح مقابل بدانیم.

 • مگامال ۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۰۹:۲۳

  خطای قالیباف را برای روحانی نوشتند/ روایت همکاری شهردار اصولگرای تهران با مال‌سازان

  حجت‌الاسلام رئیسی در حالی نسبت به افزایش ساخت مال‌ها و مراکز تجاری برای عرضه محصولات و برندهای خارجی از روحانی انتقاد می‌کند که مجوز ساخت اکثر این مال‌ها از سوی قالیباف شهردار اصولگرا صادر شده است.

 • حمید ضیایی پرور ۱۳۹۶-۰۱-۳۱ ۰۷:۵۷

  واكنش‌ها به تخريب دولت از سوی رسانه ملی؛

  وقتی صدا و سیما، سخن وزیر را نیز وارونه جلوه می‌کند

  حمید ضیایی پرور*: تقریبا همه مردم می دانند که یکی از تکنیک های صدا و سیما برای مقابله با سیاستهای دولت، تحریف و تقطیع اخبار و انتشار اخبار نادرست و بدبین کردن مخاطبان نسبت به عملکرد دولت است.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۰۷:۱۸

  جایگاه شوراها در مدیریت شهری و محلی

  تبلور حضور مردم،دیدگاه ها،افکار،خواسته ها،نیازها و تمایل مردم در صحنه برنامه ریزی در شورای شهر و روستا در مدیریت شهری و محلی نقش مهمی را بر عهده دارد و می تواند نقطه عطفی در مدیریت مشارکتی در ایران باشد.

 • محمد رضا اخوان عبداللهیان ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۱۰:۲۳

  زلزله مشهد؛ بیداری از غفلت شهرسازی

  محمدرضا اخوان عبداللهیان*: ۱۶ فروردین ماه در حالی که مردم همگی درگیر و در تکاپوی فعالیت‌های روزمرهٔ خود بودند و جریان عادی زندگی برقرار بود، ساعت ۴۷: ۱۰ دقیقه صبح و در اوج ساعت کار، حادثه‌ای کلان‌شهر مشهد را از غفلتی بزرگ بیدار کرد، حادثه‌ای که خوشبختانه خسارات و تلفاتی در شهر مشهد نداشت.

 • سید علیرضا قهاری ۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۰۷:۴۱

  مسجد و مدرسه «سپهسالار» تهران؛ از آخرین بازماندگان معماری سنت‌گرای ایرانی

  سید علیرضا قهاری *: مسجد و مدرسه سپهسالار در میدان بهارستان تهران، به لحاظ معماری یکی از آخرین ابنیه باشکوه سنت‌گرای قاجار است که به نحوی ادامه‌ دهنده معماری روزگار صفویه به حساب می‌آید.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۷:۳۸

  میراث‌دار چنارهای تهران

  احمد مسجدجامعی*: منطقه ۵ شهر تهران از جمله مناطقی است که سابقه محله‌های آن، به غیر از کن، به بیش از پنج دهه نمی‌رسد و توسعه محلاتی چون شهران در ۲۰ سال گذشته صورت پذیرفته است؛ لذا سابقه سکونت شهروندان در این منطقه خیلی طولانی نیست.

 • پلاسكو ۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۰:۲۰

  تکالیف دولت برای «پلاسکو»ها رصد می‌شود؟

  رئیس هیات ویژه گزارش ملی حادثه ساختمان پلاسکو از ارائه پیشنهاد ایجاد مرکز رصد و پایش گزارش ملی پلاسکو به رئیس‌جمهوری خبر داد و گفت: در صورت تمایل به پایش، راهکارهای ارائه شده در این گزارش می‌تواند از سوی یک مرکز رصد و پایش برای حفظ ایمنی سایر ساختمان‌های مشابه پلاسکو به صورت دوره‌ای پیاده شود.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۶ ۰۷:۴۵

  ضرورت اصلاح مسیر فعلی فعالیت‌های شورای شهر

  علی نوذرپور*: شوراها از سه مشکل اساسی خروج آنها از چارچوب‌های قانونی تعیین شده، دخالت در واگذاری پروژه‌های عمرانی و فعالیت‌های خدمات شهری و عدم توجه به وظایف اساسی و قانونی شوراها رنج می‌برند و بیم آن می‌رود که اگر این مشکلات برطرف نشوند، ادامه حیات آنها با چالش‌های اساسی مواجه خواهد شد.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  شورای شهر تهران و پاک‌دستی/ ضرورت عزمی فراگیر برای انتخاب اصلح

  به گتفه اولین شهردار زن کشور، حضور در شوراهای شهر و روستا به معنی حضور در بخشی از قدرت و حاکمیت است که راه‌یافتگان به قدرت، آشکار و پنهان به ابزارهای قدرت از جمله ثروت، اختیارات و ارتباطات دسترسی پیدا می‌کنند.

 • باشگاه خبرنگاران ۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۹:۰۶

  اعتراض رسانه‌ها به حاشیه‌سازی‌ها علیه دولت؛

  روایتی متفاوت از ماجرای حیاط دولت/ فریب افکار عمومی یا تخریب دولت؟

  ایلنا با انتشار روایتی متفاوت از اتفاقی که هفته گذشته در حاشیه هیات دولت بین عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و خبرنگار باشگاه خبرنگاران افتاد، منتشر کرد.